Egyetlen nap alatt 51 bankszámláját szüntette meg az MNB-botrány emblematikus cége

Egyetlen nap alatt 51 bankszámláját szüntette meg az MNB-botrány emblematikus cége
A Raw Development kivitelezésében megújult MNB-székház – Fotó: Hegedüs Róbert / MTI

Április 24-én több mint ötven bankszámláját szüntette meg a Matolcsy-érában a jegybanki megbízásokon milliárdokat kereső Raw Development Kft.

  • Bár ez volt a legnagyobb bankszámlazárási hullám a cégnél, ám közel sem az első a közelmúltban. Már márciusban felszámolták 27 számlájukat, a választások utáni napokban pedig további hat is ugyanerre a sorsra jutott.

Miért fontos ez? A Raw Development Kft. ezer szállal kötődik a Magyar Nemzeti Bank körüli botrányhoz, amelyben több százmilliárd forint közpénz égett el.

  • A vállalat pályája azt követően kezdett el látványosan felfelé ívelni, hogy 2018-ban az akkori jegybankelnök fiával, Matolcsy Ádámmal jó barátságot ápoló Somlai Bálint érdekeltségébe került.
  • Az új tulajdonos megjelenését követően a céget elöntötték az MNB megbízásai. A jegybank befolyása alatt álló szervezetek 2019 és 2023 között több mint 150 milliárd forintot fordítottak különféle beruházásokra, és ennek jelentős része áramlott Matolcsy Ádám üzleti köréhez, ezen belül a Raw Developmenthez.

Számokban: a rengeteg jegybanki megbízásnak köszönhetően a cég árbevétele négy év alatt több mint százszorosára nőtt, profitja pedig ennél is gyorsabb ütemben gyarapodott.

  • A vállalat 2021-ben már a tíz legnagyobb forgalmú hazai építőipari cég között volt, és bár azóta kissé visszacsúszott a listán, az évi 35-70 milliárd forintos árbevétel rendre elég volt a top 20-as helyezésekhez.
  • A gyorsan növekvő bevételhez kiugró, az iparági átlagot messze meghaladó profitráta is társult, aminek köszönhetően a Raw Development a szektor egyik legjövedelmezőbb vállalatává vált.
  • A gyors fejlődés ellenére a könyveléssel akadtak gondok: az utólagos ellenőrzéseknél két évben is milliárdos hibák buktak ki az éves beszámolókban.

Alulnézet: egy ekkora építőipari cégnél nyilván rengeteg tranzakcióra kerül sor, ezért önmagában nem meglepő, ha a vállalatnak több bankszámlája is van. Az azonban, ami ezen a területen a Raw Developmentnél zajlott, kicsit azért túlzásnak tűnik.

  • A 2014-es alapítása óta a vállalat – az Opten adatbázisa szerint – összesen 115 bankszámlát nyitott, ebből 111-et a 2018-as tulajdonosváltás után. A vállalatnak évekig volt több mint 110 aktív számlája.

Igen, de: a jelek szerint az elmúlt hónapokban ezeket erősen kigyomlálták. Először március közepén zártak le huszonhét számlát, majd a választások utáni napokban további hatot, végül múlt hét végén további ötvenegyet.

  • Az első körben megszüntetett számlák többsége OTP-s volt, de akadt köztük néhány Gránit bankos is. Az utolsó körben felszámolt bankszámlákat azonban szinte kivétel nélkül a MBH-nál vezették.
  • Más kérdés, hogy a vállalatnak még így is közel két tucat bankszámlája maradt. Ezek nagy többsége is az MBH-nál van, de megtartottak két számlát a Tiborcz-féle Gránit Banknál is.

Mit mondanak ők? A Raw Development Kft.-t kerestük kérdéseinkkel. Egyebek mellett kíváncsiak lettünk volna arra, hogy miért volt ennyi bankszámlája korábban a cégnek, mire használták ezeket, és miért zárták most be őket tömegével, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.

Kövess minket Facebookon is!