Miért vannak apró lyukak a sós kekszben?

2022. december 12. – 04:57

Miért vannak apró lyukak a sós kekszben?
Illusztráció: anilakkus / iStock / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Dekorációs elemek? Vagy évszázadokkal ezelőtt az első kekszgyárakban rosszul rakták össze az egyik gépet, és végül így maradt? Meglepő, de nem. Ezek az apró lyukak okkal vannak a sós kekszekben, ugyanis ezeken keresztül távozik a forró gőz sütés közben, így tud a keksz lapos és roppanós maradni. Az első kekszek azért készültek, hogy a matrózoknak legyen mit enniük a hónapokon át tartó tengeri utakon, de később a nagy gazdasági világválság alatt is népszerű étel volt a sós keksz.

Legalább egyszer már biztos mindenki fejében megfordult a kérdés sós keksz nassolgatása közben: miért vannak benne apró lyukak? Mi lehet ezeknek a lyukaknak a funkciójuk, és miért nem mindegy az sem, hogy milyen távolra vannak egymástól?

Amikor a kekszhez szükséges hozzávalókat, a vizet és lisztet összegyúrják, az összeállt nyers tésztát laposra nyújtják. Ezután a kekszkészítők egy speciális gép segítségével apró lyukakat vájnak a tésztába, majd mehet is a sütőbe. Ezek a pici lyukak azért szükségesek, hogy a keksz kellően roppanós legyen, ugyanis ezeken keresztül távozik a forró vízgőz sütés közben. Így a keksz lapos marad, mert a tészta nem emelkedik meg a bennragadt gőztől.

Fontos, hogy a lyukak tökéletes távolságra legyenek egymástól, ugyanis ha túl távol kerülnek, akkor a keksz tésztája könnyen széteshet, néhány ponton megdagadhat, míg más helyeken lapos marad. Az sem jó viszont, ha túl sok pici lyuk kerül a tésztába egymáshoz közel, félő ugyanis, hogy akkor túl sok víz távozik gőz formájában a tésztából, így a keksz kiszárad és kemény lesz.

Sokak kedvenc sós nassolnivalója már évszázadokkal ezelőtt is létezett. A legelső kekszeket egy Massachusetts állambeli newburyporti telepes, John Pearson készítette el 1792-ben. Pearson a tengerészeknek akart olyan tartós ételt készíteni, ami akár hónapokig is eláll, amíg úton vannak. A Pearson-féle recept elég egyszerű volt, csupán vízre és lisztre volt szükség hozzá. Ebből a két összetevőből készültek el az első kekszek, amiket „Pearson pilótakenyerének” neveztek el.

„Polly, kérsz egy kekszet?” – A Dozier-Weyl Cracker Company korabeli reklámja – Fotó: Corbis / Getty Images
„Polly, kérsz egy kekszet?” – A Dozier-Weyl Cracker Company korabeli reklámja – Fotó: Corbis / Getty Images

1801-ben, Pearson receptjét túlszárnyalva Josiah Bent New England-i telepes alkotta meg a tökéletes keksz receptjét, amit még ma is használnak. A legenda szerint Bent egyszer véletlenül elfelejtette időben kivenni a tésztát a sütőből, így készültek el az első igazán roppanós kekszek.

Bent nem elégedett meg annyival, hogy magának sütögessen kekszeket, vagy versenytársaihoz hasonlóan eladja azokat a matrózoknak. Eltökélte, hogy az ő kekszei igazi nassolnivalók lesznek, amiket nemcsak hajók fedélzetén eszegetnek a megfáradt tengerészek, hanem elit vacsorákon vagy a családi ebédeknél is felszolgálnak majd. Ezért kísérletezni kezdett különböző ízesítésekkel, szódabikarbónával, majd sóval turbózta fel készítés közben a nyers tésztát. Lényegében így születtek meg az első sóskeksz-variációk.

1810-re Bent kekszbiznisze annyira sikeressé vált, hogy egy amerikai sütemény- és snackgyártó vállalat, a Nabisco felvásárolta a New England-i telepes gyárát, az eredeti kekszrecepttel együtt. A Nabisco első saját gyártású kekszeit 1876-ban dobta piacra, amelyek a „Polly, kérsz egy kekszet?” szlogen alatt futott. A sós keksz a nagy gazdasági világválság alatt lett igazán népszerű, hiszen az alapanyagok könnyen beszerezhetők, olcsók voltak, és sokkal laktatóbbá tették a fogásokat, sokszor például levesek mellé szolgálták fel a kekszeket.

(Források: Today I Found Out: Why Do Crackers Have Holes?, Moonshot Snacks, Today I Found Out: Where the phrase „Polly wants a cracker came from”)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!