Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz és nyomelemhez jusson. De melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk? Ezeket a kérdéseket válaszolja meg a Semmelweis Egyetem mai közleménye.
Először fontos tisztázni, hogy a vitamin vízben vagy zsírban oldódik-e, hisz ez dönti el, hogy mivel érdemes bevenni – mondja Horváth István László az egyetem szakgyógyszerésze.
A zsírban oldódó A, D, E és K vitaminokat étkezés közben vagy után érdemes, míg a B és a C vitamint egy pohár vízzel, akár reggeli előtt is be lehet venni.
B-vitaminnal indítani a napot azért is jó lehet, mert ettől a legtöbben jellemzően kicsit energikusabbnak érzik magukat.
A vitaminok mellett nem feledkezhetünk meg a nyomelemekről sem. Dr. Vajda Péter szakgyógyszerész azt mondja, hogy vastartalmú készítményeket javasolt inkább éhgyomorra bevenni, mert az üres emésztőrendszerből jobban felszívódnak. Azonban ha valakinek gyomorpanasza van, akkor inkább étkezés közben vagy után vegye be. Szintén a jobb felszívódás miatt
a magnézium- illetve a vastartalmú készítményeket lehetőleg ne együtt szedjük – mondja a szakértő. Ha van rá mód, akkor a vasat inkább reggel, a magnéziumot pedig este vegyük be, ami egyébként segíthet az elalvásban is.
Szintén tisztázandó kérdés, hogy mivel a legjobb leöblíteni a tablettákat? Az SE azt írja, ahogyan a gyógyszerek, úgy a vitaminok és ásványi anyagok esetében is igaz, hogy a
bevételükhöz a legjobb egy pohár víz. Ugyanis a kávéban, teában, energiaitalokban lévő koffein kedvezőtlenül befolyásolhatja a felszívódásukat.
Emellett a C-, valamint a B1 és a B2 vitamin pedig hő hatására bomlik, tehát ezeket semmiképpen nem ajánlott forró itallal bevenni. Érdemes azt is tudni, hogy a tejtermékek megnehezítik a vas felszívódását, így a kettőt együtt kerülni kell. De például a C-vitamin kifejezetten segíti a vas hasznosulását, az egy gyakori kombináció is – magyarázza dr. Vajda Péter.
Ha valaki a vitaminok, ásványianyag-készítmények vagy ezek kombinációja mellett gyógyszereket is szed, annak érdemes figyelnie arra, hogy ne együtt, hanem 1-2 óra különbséggel vegye be ezeket. Antibiotikumok, véralvadásgátlók és onkológiai készítmények alkalmazásakor kiemelten fontos, hogy a kiegészítő terápiákról a kezelőorvost, illetve a gyógyszerészt is tájékoztassa a beteg, aki ennek ismeretében pontos útmutatót tud adni az alkalmazással kapcsolatban – magyarázza dr. Horváth István László.
A szakgyógyszerész hozzáteszi, hogy a szervezet vitaminszükséglete változhat, például, ha valaki várandós lesz, de dohányzók esetében az A vitamin növelheti a rák kialakulásának a kockázatát. Emellett azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, általános a B1 vitamin hiánya, aminek pótlására érdemes odafigyelni.
Dr. Horváth István László szerint érdemes még azt is szem előtt tartani, hogy a vitaminokat, nyomelemeket kúraszerűen kell használni. Tehát több hetes vagy több hónapos epizódokban, és lehetőleg megelőzésképpen, mert ha már kiürültek a vitamin- és nyomelemraktáraink, azokat időbe telik feltölteni. Azt is jó tudni, hogy míg a zsírban oldódó vitaminokat a szervezet el tudja raktározni, a vízben oldódók gyorsan ürülnek, így azok esetében javasolt a rendszeres pótlás.
Bármilyen meglepően is hangzik, nem mindenkinek esküszik a vitaminok szedésére. Júniusban a Guardian oldalán jelent meg egy amerikai kutatás, amiből az derült ki, hogy nincs valódi egészségügyi előnye annak, ha naponta szedünk multivitamint.