Egészségügy, oktatás, közlekedés – Magyar Péter hosszan sorolta, mire költjük a hazahozott uniós pénzeket
„Túlzás nélkül mondhatom: ezek a források át fogják alakítani Magyarországot” – jelentette be pénteki Facebook-videójában Magyar Péter. Azt mondta, a kormány intézkedési terve 60 tételben sorolja fel, mire fordítják majd a hazahozott uniós pénzeket. A miniszterelnök szerint a fejlesztések megvalósulásával mindenki érezni fogja, hogy az ország fejlődik.
A lakhatás terén most először indul olyan nagy, uniós program Magyarországon, amely kifejezetten megfizethető bérlakások és diákotthonok létrehozását szolgálja, erre 600 millió eurót, vagyis több mint 230 milliárd forintot fordítanak.
54 milliárd forintnyi, korábban magyar költségvetési forrásból megvalósított iskolai beruházást most uniós forrásból fognak elszámolni. Több mint 151 milliárd forintot fordítanak arra, hogy a tanulók és a pedagógusok egyenlőbben férjenek hozzá a digitális oktatáshoz.
Az egészségügyre uniós forrásból közel 170 milliárd forintot fordítanak, ebből 24 milliárd megy a háziorvosi ellátás fejlesztésére. Több mint 125 milliárd forintnyi, korábban magyar költségvetésből megvalósuló egészségügyi beruházást és digitalizációs fejlesztést uniós forrásból fognak elszámolni. A miniszterelnök szerint az Orbán-kormány késlekedésének súlyos ára volt, az eredeti helyreállítási terv szerint több mint 500 milliárd forintot is kaphatott volna Magyarország egészségügyre.
A közlekedésben évtizedek óta várt járműcserék lesznek, lecserélik a szentendrei, ráckevei és csepeli HÉV elöregedett, 40-50 éves szerelvényeit, helyettük 42 új, korszerű, alacsonypadlós szerelvény jön. Megújulnak a vidéki InterCityk is, 35 új, emeletes motorvonat érkezik.
Több százmilliárd jut majd a magyar energiarendszer korszerűsítésére. Új korszak jön a magyar kkv-knak, 645 milliárddal erősítik meg a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy az ilyen vállalkozásoknak több finanszírozás juthasson.
„Ezek azok a lehetőségek, amelyektől az Orbán-kormány éveken keresztül megfosztotta Magyarországot.”