Hogyan lehetséges ez? – Kátai-Németh Vilmos nekiment a csepeli polgármesternek, az önkormányzat válaszolt

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!


„Amikor olyan alacsony a Duna vízállása, hogy le kell állítani a paksi atomerőművet, aközben Csepelen mennek a szökőkutak, ég a díszkivilágítás, locsolják a focipályákat, közparkokat, és az emberek azt kérdezik tőlem: hogyan lehetséges ez. Én is ezt kérdezem Borbély Lénárd polgármestertől, hogy hogyan lehetséges ez” – ezekkel a szavakkal ment neki egy Facebook-videóban a városrész exfideszes polgármesterének Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter, aki Csepel országgyűlési képviselője is.

Kátai-Németh szerint egy országos vízügyi és energetikai válság közepén egy városvezetőnek érzékelnie kell a problémát és megtenni a szükséges lépéseket. Felszólította ezért Borbélyt, hogy hozzon víz- és energiatakarékossági intézkedéseket, ha pedig ezt nem tudja vagy nem akarja megtenni, akkor vállalja a politikai felelősséget. Borbély Lénárdot a Németh Szilárddal való konfliktusa miatt 2023-ban kizáratták a Fideszből, de függetlenként 2024-ben 67 százalékos eredménnyel választották újra Csepel polgármesterévé, miközben a Fidesz jelöltje csupán 10 százalékot kapott.

Kátai-Németh felszólítása után megkerestük a csepeli önkormányzatot, ahonnan részletes választ küldtek arról, hogyan kezelték eddig a helyzetet és mit terveznek. Az önkormányzat azt írta: a rendkívüli energia- és vízellátási helyzet kezdete óta folyamatosan hoznak intézkedéseket, hogy a kerületben a közszolgáltatások működése és a lakosság ellátása biztonságosan fenntartható legyen. Már a múlt héten megkezdték a felkészülést, és az első szükséges intézkedéseket akkor meghozták. A mostani korlátozások nem egyetlen nap alatt, hanem egy előre megkezdett, folyamatosan bővülő intézkedéssorozat részeként léptek életbe.

  • A múlt héten felállt az önkormányzat operatív stábja, amely a közigazgatási szünet idején is naponta értékeli a helyzetet, figyelemmel kíséri az országos döntéseket és szükség esetén további helyi intézkedésekről dönt;
  • a bölcsődék, óvodák, egészségügyi és szociális intézmények, valamint az idősellátás folyamatosan működnek, az intézmények klimatizáltak;
  • ideiglenesen szünetel az önkormányzati sportpályák és a strand világítása;
  • átmenetileg bezártak a közművelődési intézmények;
  • leálltak az önkormányzati szökőkutak;
  • ivóvízzel nem locsolnak, a párakapuk sem üzemelnek, a fiatal fákat és a kiemelt jelentőségű zöldfelületeket kizárólag saját fúrt kutak vizének felhasználásával, vagyis ivóvíz felhasználása nélkül öntözik;
  • az önkormányzat minden intézményében és gazdasági társaságánál energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be;
  • az önkormányzati világításokat lekapcsolták, az Ady Endre Családsegítő Közösségi Ház ideiglenesen bezárt, a Csepeli Piac pedig módosított nyitvatartás szerint működik.

Emellett megkezdték a felkészülést arra is, hogy szükség esetén további intézkedéseket vezessenek be. A héten több helyszínen ingyenes ivóvízosztást szerveznek, kiemelt figyelmet fordítanak az egyedül élő idősekre, a segítségre szorulókra és a hajléktalan emberekre. A rendkívüli hőségre tekintettel a Csepeli Strandfürdő nyitvatartását is meghosszabbították. „Folyamatosan figyelemmel kísérjük a helyzet alakulását, és amennyiben azt a körülmények indokolják, készek vagyunk további lépések megtételére is” – írták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!