Utólagos normakontrollt kér a Fidesz–KDNP 50 képviselője az Alaptörvény-módosítás miatt
Utólagos normakontroll iránti indítványt adott be a Fidesz–KDNP ötven képviselője az Alaptörvény 17. módosításának azon részei miatt, amelyek a köztársasági elnöki megbízatás megszűnéséről szóltak.
Az indítványozó országgyűlési képviselők az – Alaptörvény 24. cikk (5) bekezdés b) pontja és 24. cikk (6) bekezdés b) pontja, továbbá az Abtv. 24/A. § (1) bekezdése és 41. § (1a) bekezdése alapján – előterjesztett indítványukban Magyarország Alaptörvényének tizenhetedik módosítása 6. cikk (2) bekezdésével az Alaptörvény Záró és vegyes rendelkezéseibe beiktatott 34. pont megalkotásának és kihirdetésének az Alaptörvény S) cikkben foglalt eljárási követelményekbe ütközésének megállapítása és a támadott rendelkezés megsemmisítése iránt fordultak az Alkotmánybírósághoz.
A vitatott 34. pont így hangzik: „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik. A hivatalban levő köztársasági elnök megbízatásának megszűnését követően az Országgyűlés az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig tartó időtartamra köztársasági elnököt választ a 11. cikk rendelkezései szerint.”
Hogy melyik pontban mit kifogásolnak és kérnek a képviselők, azt az Alkotmánybíróság oldalán lehet megtekinteni. Az Alaptörvény és módosításának alkotmánybírósági kontrollja nem terjedhet ki tartalmi felülvizsgálatra.



