Bezárták Budapest egyik népszerű strandját, és most azért nem nyitják ki, mert nem döntötték még el, mi legyen vele

Azért nem nyitják ki idén a Külkerpark nevű budai strandot, mert még nem döntötte el a magyar állam tulajdonában álló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV), hogy mit kezdjen a területtel – tájékoztatták a Telexet. Állításuk szerint, amíg nem dolgozzák ki a terület „hasznosítási koncepcióját”, addig a strand rövid távú hasznosításáról sem tudnak dönteni.
A budapesti II. és XII. kerület határán fekvő, a Budakeszi útról nyíló Külkerpark az idei szezonban több évtized után először nem nyitott ki. A strand hiánya főleg azért feltűnő és zavaró, mert idén három fontos budapesti fürdő – a Gellért, a Király és a Rác – is zárva tart, miközben az egyik legfontosabb Budapest környéki természetes víz, a Velencei-tó gyakorlatilag kiszáradt.
A bezárás oka, hogy a Külkerpark területét idén márciusban egy bírósági ítélet alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vette át a strand korábbi üzemeltetőitől. A magyar állam tulajdonában lévő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a terület 86,9 százalékos tulajdonosa, és most már birtokosa is, így rajtuk múlik, mi lesz azzal.
Az elmúlt években – Budapest más részeihez hasonlóan – a Külkerpark környékén több egykori közintézmény területét eladták, a Budakeszi út túloldalán lévő egykori belügyminisztériumi kórházat például porig rombolták, majd a területén luxuslakóparkot alakítottak ki. Emiatt sokan tartottak és tartanak tőle, hogy a rendkívül értékes területen lévő Külkerpark is hasonló sorsra juthat, főleg, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő az Orbán-érában szívesen adta el az ingatlanjait Tiborcz István, Garancsi István és Jellinek Dániel köreinek.
Köztük volt Őrsi Gergely második kerületi polgármester, aki ezt megakadályozandó március közepén változtatási tilalmat rendelt el a területre. Ahogy írta: az „építési szabályozás jogköreit több éve elvették az önkormányzattól, igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a Külkerpark helyén ne épülhessen irodaház vagy lakópark”.
Igen ám, csakhogy azóta történt egy kormányváltás, és bár arról nem szólnak hírek, hogy az MNV-ben milyen személyi változások történtek, elképzelhető, hogy a cégnek új irányvonala van, vagy új elképzelések szerint tervez bánni a vagyonával. Bár nem a Külkerparkról, hanem a belvárosi palotákról, de Magyar Péter a választás előtt azt mondta: választási győzelmük után nem csak leállítják azok értékesítését, de vissza is veszik őket.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő márciusban azt írta a Telexnek, hogy még mérlegelik a terület hasznosítási lehetőségeit. Július elején – a nagy hőhullám után – megkerestük őket azzal, hogy született-e már döntés a hosszú távú hasznosításról, és ettől függetlenül van-e elképzelésük a rövid távú hasznosításról: elképzelhető-e tehát, hogy a strandot még az idén újranyitják.
Az MNV a kérdésünkre azt írta: „Megkeresése kapcsán tájékoztatjuk, hogy jelenleg a hasznosítási koncepció kidolgozása van folyamatban, így érdemi döntés a rövid távú hasznosításról sem születhetett.”
Az MNV a magyar állam tulajdonában van, a tulajdonosi jogok gyakorlója pedig a Pénzügyminisztérium, vagyis ők adhatnak utasításokat a vagyonkezelőnek. Július harmadikán megkerestük a minisztériumot, hogy döntöttek-e a hasznosításról, milyen szempontokat mérlegelnek, és felmerült-e, hogy legalább a három nagy budai fürdő párhuzamos zárva tartása idejére tervezik újranyitni. Cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.