Egyelőre el kell búcsúznunk az Orbán pénteki rádióinterjúit szállító műsortól is

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

„A saját műsorstruktúra – a jelen utasítás szerinti minimális hírszolgáltatás kivételével – legalább 2026. augusztus 15-ig szünetel. Ezen időszak alatt a Bartók Rádió műsora
kerül sugárzásra” – ez áll a 16/2026-os vezérigazgatói utasításban, amit Horváth András, a közmédia új vezérigazgatója adott ki kedden annak érdekében, hogy a közmédia ideiglenes működését szabályozza.

Az MTVA munkatársai között körbeküldött, a Telexhez is eljutott utasítás elsősorban a közmédia pártatlan, elfogulatlan, higgadt, ellenőrizhető és manipulációtól mentes munkáját igyekszik szavatolni úgy, hogy biztosítja a szerkesztői szabadságot is. Ha a közmédia nem úgy működött volna eddig, ahogy működött, ez nem is lenne különösebben érdekes, hiszen az utasítás a sajtóetika legalapvetőbb elveit tartalmazza.

Az utasítás egyik melléklete azonban azt részletezi, hogy alakul majd az ideiglenes műsorstruktúra azután, hogy kedden délután 4-kor leállították az M1 hírcsatornát, a Kossuth Rádiót és a Hirado.hu-t.

Kiderül például, hogy az M1-en a hír- és közéleti műsorok, valamint „az M1
hírszolgáltatási stúdiójához kapcsolódó sporthírek átmenetileg szünetelnek”, a kieső műsoridőt pedig külön műsortervvel töltik ki. Elvileg egy héten belül döntenek majd a részleges tévés hírszolgáltatás újraindításáról.

Szintén komoly átalakulás elé néz a Kossuth rádió, ugyanis itt a „saját műsorstruktúra – a jelen utasítás szerinti minimális hírszolgáltatás kivételével – legalább 2026. augusztus 15-ig szünetel. Ezen időszak alatt a Bartók Rádió műsora kerül sugárzásra. Az átmeneti működés első napján a hírszolgáltatás rövid időre leáll. A leállás időtartamáról – az átállás operatív feltételeinek figyelembevételével – a vezérigazgató vagy az általa kijelölt vezető dönt. Ezt követően a rövid (2-5 perces) hírblokkok újraindulnak.”

Átmenetileg egyáltalán nem sugározzák azonban a Jó reggelt, Magyarország!, a Déli Krónika és az Esti Krónika című műsorokat. Nem nehéz kitalálni, miért, a Jó reggelt, Magyarország! volt például az a műsor, amiben Orbán Viktor péntek reggelente a szokásos rádióinterjúit adta. A Kossuth rádió teljes műsorstruktúrájának visszaállításáról pedig külön vezérigazgatói döntés születik majd.

A többi rádióadón a műsorfolyam folyamatos, de a hírszolgáltatás átmenetileg leáll.

A Duna, a Duna World, az M2 és az M5 tévéadókon folyamatos a műsorfolyam, a közéleti tartalmak szerkesztésekor azonban már a pártatlanság, tényszerűség és a szerkesztői szabadság sajtóetikai alapelveinek megfelelően kell eljárni. Az M4 Sporton szintén marad minden, amit az M1 hírszolgáltatási stúdiójától függetlenül állítottak elő, azaz itt nem kell a szokásos híradós gyűlöletpercekre számítani a nagy nézettségű sportközvetítések szüneteiben.

A Hirado.hu-n „új hírszerű vagy közéleti tartalom kizárólag a vezérigazgató által kijelölt online tartalmi felelős jóváhagyásával tehető közzé”, emellett nem automatikus a tévés és rádiós tartalmak online közlése sem, erről is az online területért felelős vezető, azaz Mészáros Zsófia, az Index (mármint még a rendes Index) korábbi főszerkesztője és a 444 korábbi felelős szerkesztője dönt.

Ugyanez vonatkozik a közösségimédia-felületekre is, egyelőre ezekre is csak az online területért felelős vezető jóváhagyása után lehet posztolni, az admin- és szerkesztési jogosultságokat pedig felülvizsgálják.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!