Sorra dőltek a melegrekordok szombaton, megvolt a 40 fok Budakalászon

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

Megdőlt a napi országos és fővárosi melegrekord szombaton, valamint a legmagasabb napi minimum-hőmérsékleti rekordok is megdőltek vasárnap hajnalban – írja az MTI a HungaroMet tájékoztatása alapján.

Szombaton a budakalászi állomáson 40,0 fokot mértek, ez új legmagasabb napi országos maximum-hőmérséklet. Korábban ez 37,5 Celsius fok volt Örkény állomáson 1994-ben.

Ami a napi minimum-hőmérsékletet illeti, ott is rekordérték született: Bodán ugyanis csak 26,3 fokig hűlt le a levegő, ez volt a legmagasabb napi minimum-hőmérséklet. Az eddigi legmagasabb ilyen értéket, 24,5 Celsius fokot Győr-Likócson 2019-ben mérték.

Budapesten, Újpesten 39,8 Celsius-fokig emelkedett a hőmérséklet, ami fővárosi napi maximum-hőmérsékleti rekord a korábbi 36,5 Celsius fok után, amelyet Budapest Országút állomáson 1935-ben regisztráltak.

Budapest Lágymányoson éjszaka mindössze 24,6 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, a legmagasabb napi minimum-hőmérséklet fővárosi rekordja eddig 24,3 Celsius fok volt. Ezt szintén Lágymányoson mérték 2006-ban.

Vasárnap reggel kilenc órára már szinte mindenhol elérte a hőmérséklet a 30 fokot, kivéve a délnyugati és északkeleti határvidék néhány részét. Az előrejelzések szerint vasárnap helyenként megjelenhetnek gomolyfelhők, melyekből elvétve egy-egy zápor is kialakulhat, de felfrissülést ez nem hoz. A szél sem erősödik meg. A hőmérséklet a legmelegebb órákban 35 és 40 fok körül várható.

Ezen a napon eddig 1935-ben, Szerep településen mérték a legmelegebbet, 39,9 fokot. Ez az országos rekord vasárnap várhatóan megdől. A hétfő hajnali órákban 18-22 fokig hűlhet a levegő.

A mostani forróságot egy Nyugat-Európából Közép-Európa fölé telepedő jelenség, az ún. hőkupola okozza. Hogy mi ez, miért alakult ki és milyen hatással lesz a hétköznapjainkra, arról itt olvashat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!