Amnesty: A transz emberek Ruszin-Szendi állításával szemben nincsenek összezavarodva
„Az mindenképpen szuper, hogy a miniszter szerint a honvédségben az alkalmasság a mérce, és nem az, hogy valaki nő vagy férfi. Azonban ugyanez igaz a transz emberekre is, akik Ruszin-Szendi állításával szemben nincsenek »összezavarodva«. Azt állítani, hogy ők bármilyen szempontból alkalmatlanabbak a hazájukat szolgálni, hamis és kirekesztő” – írta az Amnesty International Magyarország jogvédő szervezet egy csütörtöki posztban, amellyel Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter szerdai interjújában elhangzottakra reagáltak.
A miniszter a Kontroll interjújában a honvédség és a nemi identitás, beállítottság kérdésével kapcsolatban néhány nappal a Budapest Pride felvonulás előtt azt mondta: „Én ilyen problémát nem tapasztaltam. Vezérkari főnök voltam, amikor jelentkezett egy átműtött ember, direkt nem mondom meg, hogy milyen. Magától elment igazából. Tehát rájött, hogy ez a fajta a kultúra a haderőben… nem tudnak vele igazából mit kezdeni. Tehát ha saját magával nincsen tisztában, akkor elég nehéz fegyvert adni a kezébe szerintem.”
A jogvédő szervezet erre úgy reagált, hogy a „transznemű emberek pontosan tisztában vannak azzal, hogy kik ők.” Felidézték, hogy éppen az Orbán Viktor vezette kormány tiltotta meg, hogy hivatalosan is önazonos életet élhessenek, „ami a leghétköznapibb helyzetekben is elképesztő megaláztatást jelent a számukra” – olvasható az Amnesty posztjában.
A szervezet szerint a magyarok jelentős többsége a transz emberek jogegyenlőségével ért egyet: „egy 2024-es reprezentatív kutatás szerint 72 százalék támogatja, hogy megváltoztathassák nemüket és nevüket az irataikban” – írják.
„Nyilván előfordulhat, hogy valaki nem alkalmas valamilyen pozíció betöltésére (ez minden munkahelyre igaz), de ennek semmi köze az illető nemi identitásához” – írják. Szerintük a „működő és emberséges Magyarországon” minden politikusnak, különösen a kormánytagoknak érteniük kell, hogy amit mond, annak milyen hatása van, és nem mondhat olyat, ami bármilyen csoport emberi méltóságát, egyenlőségét és alkalmasságát megkérdőjelezi. „Magyarország többek között akkor lesz valóban működő és emberséges, hogyha a transznemű emberek is szabadon önmaguk lehetnek. A hadseregben is” – írják.