Lázár János azzal viccelődött Jászberényben, hogy senki nem jár jól, ha ott kórházba kerül
Újabb Lázárinfót tartott az építési és közlekedési miniszter, ezúttal Jászberényben, ahol az élő közvetítés alapján úgy tűnt, többen összegyűltek, mint a korábbi fórumain. Pócs János, a térség országgyűlési képviselője azonban sokkal jobban kezében tartotta a rendezvényt, mint az eddig szereplő fideszes képviselőtársai: szinte mindenkit a keresztnevén szólított fel, és alig jutott szóhoz olyan, aki nem a kormány politikájával értett egyet.
A helyi kórház ügye azonban így is többször szóba került. Rögtön az elsőként szót kapó helyi fideszes képviselő azzal kezdte, hogy „a jászberényi kórház több sebből vérzik”, és fejlesztésre is szorulna, de neki ezzel kapcsolatban az a kérdés jutott eszébe, hogy „a Kollár Kinga féle hazaárulás mennyiben puccsolhatja meg ezt a fejlesztést”. Azon a papíron viszont, amin a helyi ellenzékiek a fórum elején átadták az összegyűjtött kérdéseiket Lázár Jánosnak, a kórházzal kapcsolatban konkrétabb problémák is szerepeltek: elmaradó szakrendelések, bezáró osztályok, orvoshiány, hosszú várólisták. Ők azt kérdezték a minisztertől, el akarják-e lehetetleníteni a kórházat.
Lázár János azt bizonygatta, hogy Orbán Viktor, a Fidesz, ő maga és Pócs János is kiáll a kistérségi kórházak mellett, „nekünk az a jó, ha önök helyben tudnak gyógyulni”. Arról beszélt, hogy nem lehet az orvosokat arra kényszeríteni, hogy Jászberényben akarjanak dolgozni, annak ellenére sem, hogy felemelték az orvosi fizetéseket.
Nem sokkal később felszólalt egy doktornő, aki 45 éve dolgozik a térségben radiológusként. Egy ideje már nem a helyi kórházban, hanem egy rendelőintézetben dolgozik, de amikor megkeresték, felajánlotta, hogy délutánonként segít a kórházban – majd annak ellenére, hogy nem volt a városban radiológus, hetekig nem hívták fel. „Ha így tartják meg az itt dolgozó orvosokat, akkor hogy a csudába tudnának itt maradni?” – kérdezte. Majd hozzátette, szerinte nagyon jó lenne, ha a menedzsmentet nem politikai, hanem szakmai alapon választanák ki, amire nagy tapsot kapott a közönségtől.
Pócs János ezt indulatosan utasította vissza azzal, hogy ő többször hangoztatta már nyilvánosan is, hogy felőle „egy intézményvezető lehet kommunista is, csak jól végezze a dolgát”. Lázár János azt hangsúlyozta, hogy az orvosok mindent megtesznek, ők a legjobbak a jelenlegi rendszerben, a kórházigazgatói posztokra pedig nem állnak sorban az emberek, hogy válogatni lehessen. A kórház helyzetére aztán a fórum több pontján viccelődve tért vissza. Amikor a közönség egy részétől bekiabáltak neki, azzal próbálta nyugtatni az elégedetlenkedőket, hogy „nehogy az legyen, hogy bekerüljenek a jászberényi kórházba, mert az nem biztos, hogy jó lesz”. Ezt később más formában is megismételte.
A fórum vége fele azt is megkérdezték tőle, mikor fog bocsánatot kérni a hétvégi vasúti leállásért. Lázár János azt mondta, hogy már elnézést kértek, de „azzal nem sokra megyünk”, ezért a teljes jegyárat is visszafizetik az utasoknak. „Azt tudom mondani, hogy aki abban hisz, hogy ha egy másik kormány lesz, akkor a sorompó nem hibásodik meg, az azért jól gondolja meg, hogy miben hisz a következő időszakban” – mondta. „Ilyen hiba van, nem tudom garantálni, hogy nem lesz, mert ez nem egy lerobbant vonal, ez egy újszerű vonal” – tette hozzá. Azt is mondta, hogy vizsgálat fogja kideríteni, hogy az elődei közül hibázott-e valaki azzal, hogy nem kérték számon a karbantartást a felújítást végző Siemensen. „A politikai kritikákkal semmilyen formában nem tudok foglalkozni, és nem is akarok” – mondta, szerinte ezek sokadrangúak az utasokhoz képest.
A miniszter kapott kérdést a Fidesz és a pedofilok kapcsolatáról is, amire elmondta, hogy ő a legszigorúbb büntetés pártján van ebben a kérdésben. Majd Novák Katalin kegyelmi döntését is szóba hozta, és azt mondta, hogy az egész jelenlegi politikai helyzetet Novák Katalin és Varga Judit okozta, a Fidesz ennek az árát fizeti most, és lehet, hogy a jövő évi választásokon is.