Benyújtotta a Fidesz az Alaptörvény 15. módosítását

2025. március 11. – 23:13

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

3617

Benyújtotta a Fidesz az Alaptörvény módosítását a parlamentnek – jelentette be a frakció kedden késő este a Facebook-oldalán.

Az Országgyűlés honlapjára felkerült Alaptörvény-módosításban a Fidesz frakciója saját megfogalmazása szerint „a teremtés sorrendjével egyezően” férfiként vagy nőként határozza meg az embereket, mondván, a születési nem biológiai adottság, az államnak pedig feladata a születési nem megváltoztatásának lehetőséget sugalló törekvések megakadályozása. Az Alaptörvény szövegébe ebből annyi kerül be, hogy „az ember férfi vagy nő”, közvetlenül az apa férfi, anya nő mondat elé:

„Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony. Az ember férfi vagy nő. Az apa férfi, az anya nő.”

A frakció indoklása szerint erre azért van szükség, mert „a nyugati világ egyre erőteljesebben támadja a korábban magától értetődő normákat, különösen a család intézményét és a nemzeti identitást. A módosítás ezekre a kihívásokra reagál.”

Alkotmányos alapjoggá tennék a készpénzes fizetés lehetőségét, a gyermekek „megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéshez való joga” pedig javaslatuk alapján az élethez való jog kivételével minden más alapvető jogot megelőzne. Mint korábban írtunk róla, ez teremthet alapot a Pride betiltására. Az Alaptörvényben mondanák ki, hogy „Magyarországon a kábítószer előállítása, használata, terjesztése, népszerűsítése tilos”.

A Fidesz-frakció Facebook-oldalán azt írják, felfüggeszthetővé teszik a magyar állampolgárságát annak a többes állampolgárnak, aki Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent. Akinek felfüggesztik az állampolgárságát, az kiutasítható Magyarország területéről. Az alaptörvénybe ezért beleírnák, hogy a kettős állampolgárok magyar állampolgársága „határozott időre felfüggeszthető legyen”:

„Senkit nem lehet születéssel keletkezett vagy jogszerűen szerzett magyar állampolgárságától megfosztani. A más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgár állampolgársága a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgára kivételével – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint határozott időre felfüggeszthető. Tilos a csoportos felfüggesztés.”

Szerepel a javaslatban az is, hogy az ügyészek hetvenéves korukig szolgálhassanak. Az indoklás szerint a bírói és ügyészi pálya egymástól elválaszthatatlan, és egyenlő módon járul hozzá a jogállamiság és az igazságszolgáltatás működéséhez. Az igazságszolgáltatás stabilitása megköveteli, hogy a tapasztalt, nagy gyakorlattal rendelkező bírák és az ügyészek szolgálati jogviszonyát hasonló elvek mentén szabályozzák.

Az Alaptörvény most tartalmazza, hogy a veszélyhelyzet harminc napra hirdethető ki, és a kormány a veszélyhelyzetet az Országgyűlés felhatalmazása alapján meghosszabbíthatja, ha a veszélyhelyzet kihirdetésére okot adó körülmény továbbra is fennáll. Ezek a passzusok a javaslat alapján kikerülnének a szövegből.

A Fidesz frakciója változtatna az Alaptörvényben a különleges jogrend szabályain. Kimondanák, hogy veszélyhelyzet esetén a parlament kétharmados többségével lehetne határozott időre felfüggeszteni egyes törvények alkalmazását, és lehetne eltérni ezek rendelkezéseitől.

Az új szöveg ez lenne:

„(1) A Kormány különleges jogrendben rendeletet alkothat, amellyel sarkalatos törvényben meghatározottak szerinti rendkívüli intézkedéseket hozhat, valamint

a) hadiállapotban és szükségállapotban az Országgyűlés külön felhatalmazása nélkül, b) veszélyhelyzetben az Országgyűlés – a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával határozott időre megadott – felhatalmazásával egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet.„

Egy másik vonatkozó törvényjavaslatban szereplő indoklás szerint ”az Alaptörvény tizenötödik módosítása szűkítette a Kormány rendeletalkotási hatáskörét a veszélyhelyzet idejére nézve. A Kormány kizárólag az Országgyűlés által, meghatározott időre adott felhatalmazás szerint alkothat törvénytől eltérő vagy törvény alkalmazását felfüggesztő rendeletet.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 407,73 Ft
USD 357,73 Ft
További élő árfolyamok!