El a kezekkel a sajtótól! A kormány most a független médiát vette célba, de az igazságot nem lehet betiltani. Amíg velünk vagytok, mi is létezni fogunk, köszönjük, hogy támogatásoddal és adód 1%-ával segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy?
Jelentkezz be!
Támogatás! Elrejtés

Egy másodpercen múlik az élet

2025. március 1. – 18:30

Egy másodpercen múlik az élet
Pintér József veszprémi főtörzszászlós, baleseti helyszínelő Szegeden – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

338

„A sajtóban addig hír a baleset, amíg van rá kattintás” – mondta Pintér József veszprémi főtörzszászlós, baleseti helyszínelő pénteken Szegeden, a Junior Achievement Magyarország Alapítvány által szervezett eseményen Példaként a veronai buszbalesetet említette meg, ami, bár 2017-ban történt, mégis a mai napig előkerül a téma különböző cikkekben. Pintér 2001 óta baleseti helyszínelő, pénteken közönség előtt beszélt a balesetekről és azok megelőzhetőségéről, ahol azt mondta, ha már egy embernél „felkapcsolják a villanyt” az előadása hatására – azaz elgondolkodik a hallottak és a látottak alapján azon, hogy mire kell jobban figyelnie a közlekedés közben –, akkor már megérte megtartani.

„A közúti balesetek több mint 80 százaléka emberi hülyeség miatt következik be” – szögezte le első körben, majd felmutatott egy rendszámtáblát, amelyen a „BALESET” szó volt olvasható, amelynek minden betűje egy közlekedési tragédiát kiváltó ok kezdőbetűje. „B” mint a biztonsági öv hiánya, „A” mint alkohol, „L” mint linkség, „E” mint előzés, „S” mint sebesség, „E” mint elalvás, és „T” mint telefon.

„A bírósági eljárás abból az anyagból indul, amit a baleset helyszínén megcsinálunk. Az 5–6 órát 5–6 évig fogják lapozgatni a radiátor mellett” – ismertette a helyszínelés fontosságát. Át kell látniuk, hogy pontosan hogyan is zajlott a baleset, vagy rekonstruálni például, hogy melyik személy hol ült az autóban. Az áldozatok közül pedig akin már nem lehet segíteni, a helyszínelés végéig érintetlenül hagyják, hogy addig is az életben lévőkkel tudjanak foglalkozni.

Az előadás során különböző baleseti helyszínekről fotókat, illetve balesetekről videókat is bemutattak, ám Pintér megjegyezte, egy dolgot nem tud szemléltetni a jelenlévőknek: a baleset szagát.

„Összekeveredik a forró motorolaj, a hűtőfolyadék és az akkumulátor szaga. Ez a bajnak a szaga”

– mondta, utalva arra, hogy sokan már a baleset pillanatában meghalnak.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

Egy Hondával történt baleset során például egy 16 éves fiú vesztette életét. A közösségi médiában gyorsan terjednek a hírek, így a szülők is hamar értesültek a fiuk haláláról. Mire megérkeztek a helyszínre, a tinédzser már koporsóban feküdt. Az anya 40 percig siratta a gyerekét. Ilyen esetben nem lehet sürgetni a halott elszállítását a baleseti helyszínelő szerint, mert ebben a szakmában is fontos az empátia.

A közönség soraiban ülő diákok aktívan részt is vettek az előadásban, főleg, akik már rendelkeznek jogosítvánnyal, és akik figyelmének felkeltése a téma iránt különösen fontos volt. Az előadó minden tragédiát kiváltó ok kitárgyalása előtt megkérdezte a jelenlévőket arról, hogy mit tudnak az adott okról, majd maga is elmagyarázta, mire kell figyelni.

A biztonsági övet például minden esetben be kell kapcsolni, még ha csak pár száz métert is utazunk. Sőt, a sofőrt büntetik meg abban az esetben is, ha az utasa nincs bekötve. Pintér József erre azt hozta példának, hogy frontális ütközés esetén a hátsó ülésen ülő, be nem kötött utas, amikor előre zuhan, a sofőrben is sérüléseket okozhat.

Ez az úgynevezett összefejelés. A fej hátsó része ugyanis nem olyan kemény, mint az eleje. Pintér József a csat ellen is felszólalt, amit sokan a biztonsági öv helyett dugnak be a dugaszba, hogy ne kelljen bekötniük magukat. Felhívta rá a figyelmet, hogy a 300 km/h-val kinyíló légzsák akár bordatörést is okozhat abban az esetben, ha nincs bekapcsolva a biztonsági öv.

A 8-as számú főúton történt, hogy három fiatal román fiú Rómából Bukarestre tartott, amikor Volkswagen Golfjukkal megcsúsztak egy vízátfolyás miatt, átmentek a baloldali forgalmi sávba, megfordultak az autóval, majd az útpadkába akadt az egyik kerekük, és az autó hátuljával beleszaladtak egy kőkerítésbe.

Az egyik fiú kirepült az autóból, és rögtön meghalt – nem volt bekötve. Ebben az esetben is a sofőrt tették felelőssé.

Az alkohollal kapcsolatban a főtörzszászlós két, szintén fiatallal történt balesetet mesélt el a szegedi közönségnek. Ez egy mellékúton történt sörözés után egy kisbusszal, amellyel felborultak, és egyikük már holtan feküdt az úton, amikor a helyszínelők kiérkeztek, míg a másikukat kórházba szállították. Egyiküknek sem volt bekötve a biztonsági öve.

Pintér Józsefnek és tanulótársának volt a feladata kideríteni, hogy is történt pontosan a baleset. A kórházban kezelt sérült mondta el, hogyan: a másik fiú vezetett, és a kanyarban felborultak. Ezt a helyszínelőknek el kell hinniük, de egyúttal be is kell bizonyítaniuk.

Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

A kisbuszban a duda a kormányhoz volt szigetelőszalagozva, amin a helyszínelés közben felfedeztek egy általuk elemi szálnak nevezett, két darab egycentis szöszt. A kormány a nyomhordozó, ami az elemi szálat, a nyomot, azaz a szöszt tartalmazza, viszont meg kell keresniük a nyomképzőt is. Ezután lefényképezték a halott fiú sérüléseit, köztük a hasán a kormány nyomát.

Ebből kiderült, hogy a kórházban kezelt fiú igazat mondott, mert tényleg az elhunyt vezetett, és nem ő. Ez azért fontos, mert abban az esetben, ha ő vezet, őt terheli a felelősség a barátja haláláért.

A linkségre reflektálva Pintér azt mondta, ez akkor ütközik ki, ha a vezető ismeri a kresz szabályait, de nem tartja be azokat. Ez utalhat figyelmetlenségre, hanyagságra vagy felelőtlen vezetési magatartásra, amikor valaki tudatosan megszegi a közlekedési előírásokat.

Az előzés kapcsán azt a balesetet mutatta be, amikor egy Peugeot és egy Suzuki terepjáró konfrontálódott egymással. Veszprém felől egy fiatal lány tartott velük szemben egy Ford Fiestával. A Peugeot megelőzte a Suzukit, majd frontálisan ütközött a Forddal. A lánynak be volt kötve a biztonsági öve, és bár számos sérülést szerzett, túlélte a balesetet. A Peugeot-t vezető férfi nem kötötte be magát. Meghalt. Két lányt hagyott maga után.

A sebesség szóra utalva Pintér csak annyit húzott alá: a sebességkorlátozó táblák nem hiába vannak kihelyezve az út szélére.

Az elalvás is gyakori probléma, de újabban már a telefonozás is különösen veszélyes, amire Pintér egy konkrét balesetet vázolt fel. A 77-es főúton egy Opel Corsát vezető, fejhallgatót viselő fiatal lány és egy Suzuki Lianával haladó idős házaspár ütközött össze egymással félfrontálisan. A lány a helyszínen meghalt, róla fotókat is kivetítettek.

A Suzukiban ülő idős férfi később a kórházban vesztette életét. „A halottat le kell vetkőztetni, az ékszereket, bárhol is van, el kell róla távolítani” – jegyezte meg Pintér József azzal kapcsolatban, hogy milyen nehézségekbe ütközik egy helyszínelő. Ez a része ráadásul inkább lelkileg megterhelő.

A gyalogos balesetekre is felhívta a figyelmet a helyszínelő. Egyik központi szabálynak tekinti, hogy a gyalogos-átkelőhelyen akkor lehet átkelni biztonsággal, ha már bele tud nézni a gyalogos a sofőr szemébe. Emellett a manapság mobillal a kezükben, fülhallgatóval a fülükben, kapucniban az úton átsétáló fiatalok is nehezíthetik a biztonságos közlekedést, tette még hozzá.

A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 399,78 Ft
USD 366,41 Ft
További élő árfolyamok!