Három elővárosi polgármester mondott nemet a kormányhivatalnak

2025. február 25. – 16:29

Másolás

Vágólapra másolva

1238

Az ország több településén nehéz helyzet alakult ki a tavaly nyári önkormányzati választás után, ugyanis két, már-már egyenlő tömb alakult ki a testületben. Rossz esetben a polgármester tömbje került kisebbségbe (ld. Győr), de Budapest agglomerációjában több kisváros járt úgy, hogy a Fidesz vagy szövetségesei szorultak átlagosan egyfős kisebbségbe. Tarnai Richárd, Pest vármegyei főispán azon az állásponton van, hogy minősített szavazásoknál – például az alpolgármester megválasztásakor – az egynél nagyobb szavazatkülönbség legyen szükséges.

A kerepesi képviselő-testület már bele is állt ebbe, elutasították a főispáni javaslatot arról, hogy a minősített többség a 11 fős testületben ne 6, hanem 7 voks legyen. Tarnai javaslata Pécelen is vitákat szült, ide is törvényességi felhívással fordult az ispán, ahogy a kerepesi testülethez is (a péceliek perelnek is). Tarnai érvelése szerint vannak települések, ahol a polgármester egyben képviselői körzetét is megnyerte, így képviselői helye betöltetlen maradt. De ezt mégis betöltöttnek kell venni a törvények alapján, így például a kerepesi testület voltaképp 12 fős. E logika mentén, matematikailag a 6 szavazat valóban nem jelentene többséget.

A Telex úgy értesült Fábri István csömöri polgármestertől, hogy három településvezető közös nyílt levelet írt a kormányhivatal eljárásával kapcsolatban. „Települési vezetőként aggodalommal értesültünk arról, hogy térségünk több önkormányzatával szemben jogilag megalapozatlan eljárások indultak az illetékes kormányhivatal részéről” – kezdődik a levél, ami aláírt Barna Ervin nagytarcsai, Fábri István csömöri és Pintér Lajos szadai polgármesterek írtak alá.

Hozzáteszik, véleményük szerint „Fót, Kerepes, Pécel és Üllő városok képviselő-testületi döntéseinek törvényességét egyértelműen téves jogi értelmezés alapján vitatja a Pest Megyei Kormányhivatal”, ami ezzel szembemegy a rendszerváltás óta eltelt 35 év gyakorlatával.

Ellentmondásnak látják, hogy a kormányhivatal egyik illetékes főosztályvezetője 2015-ben, Fót esetében „helyes és törvényes gyakorlatnak” minősítette ugyanazt, ami miatt a hivatal most több településsel szemben eljár. A polgármesterek szerint az országban minden hasonló felállású képviselő-testület így működik. Szerintük mind a „törvény szelleme”, mind a józan ész azt mondja, hogy egy 11 fős testületben elég a hatfős többség.

A nyílt levélben arról írnak a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló, valamint a helyi önkormányzatokról szóló törvények is szabályozzák, mi a teendő, ha a polgármester egyúttal egyéni képviselői mandátumot is szerzett. Így a rendeletalkotáshoz és éves költségvetési döntésekhez szükséges szavazatok mindenhol megfelelő számúak voltak, „azokat nem lehet megkérdőjelezni”. A szerintük téves kormányhivatali jogértelmezéssel több önkormányzati döntést érvénytelenítenének, „ami jelentős jogbizonytalanságot eredményezne”. A levelet író önkormányzatok egyértelmű civil többségű testületei nem érintettek, de „fontosnak tartjuk kifejezni szolidaritásunkat térségünk több önkormányzatának vezetésével”.

Hozzáteszik, bíznak benne, hogy az illetékes állami szervek nem fogják akadályozni Fót, Kerepes, Pécel és Üllő városok önkormányzatainak működését, hanem segítik őket ebben a helyzetben, amikor az önkormányzati források is szűkülnek.

A nyílt levéllel kapcsolatban megkerestük a Pest Vármegyei Kormányhivatalt is, ha válaszolnak, közöljük majd.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 409,10 Ft
USD 355,62 Ft
További élő árfolyamok!