Újabb ügyekkel gyanúsították meg Biró Ferencet, az ügyészség szerint eddig 87 millió forinttal károsíthatta meg az Integritás Hatóságot

„A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggései. A halál utáni exisztencia és az integritás helyreállítása” – a Központi Nyomozó Főügyészség szerint egyebek mellett ebben a témakörben is tervezett oktatást tartani az Integritás Hatóság mellett létrehozandó Integritás Akadémián a hatóság elnökének, Biró Ferencnek az egyik családi ismerőse. A meg nem nevezett férfi az ügyészség közleménye szerint ugyan nem rendelkezett az Integritás Hatóság feladatköréhez kapcsolódó végzettséggel, de hat hónapon keresztül bruttó kétmillió forintos havi fizetésért dolgozott.

Biró családi ismerőse az ügyészség szerint a létrehozni tervezett ún. Integritás Akadémia mellett működő háromfős Rektori Tanács tagja lett volna, és a tantervi tematika kidolgozásában vett részt. Az akadémia azonban az ügyészség szerint semmilyen módon nem kapcsolódott az Integritás Hatóság feladatköréhez, de Biró ismerőse a hat hónapos közszolgálati jogviszony alatt 12 millió forintot keresett.

Vázlat a szeminárium témaköréből – Forrás: Központi Nyomozó Főügyészség
Vázlat a szeminárium témaköréből – Forrás: Központi Nyomozó Főügyészség

Egyebek mellett ez derült ki a Központi Nyomozó Főügyészség közleményéből, ami arról szól, hogy az Integritás Hatóság elnökét újabb ügyekben gyanúsították meg.

A közlemény szerint Biró a hatóság elnökeként 2023. január 1-jén megbízási szerződést kötött egy külföldi céggel azért, hogy a társaság segítse az Integritás Hatóságot brüsszeli székhelyű diplomáciai külképviselet felállításában és működtetésében. Csakhogy a nyomozók szerint az Integritás Hatóság magyar autonóm államigazgatási szerv, diplomáciai külképviselet létesítésére nem jogosult. Az Integritás Hatóság e szerződés alapján mintegy 17 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki a cégnek.

Szintén az ügyészségi közlemény állítja, hogy Biró tavaly áprilisában két újabb szerződést kötött ugyanezzel a külföldi céggel. Az egyik, határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződés az Integritás Hatóság stratégiai kommunikációját hivatott támogatni az Európai Unióban. Ám az ügyészség értékelése szerint az Integritás Hatóság feladatainak ellátáshoz a szerződésben írt feladatok elvégzése nem volt szükséges.

A másik határozott időtartamra szóló, tanácsadói szerződésben a gyanúsított lényegében a hatóság feladatkörének ellátásához nem tartozó lobbi tevékenységgel bízta meg a céget – állítja a Központi Nyomozó Főügyészség. A két szerződésre Biró rendelkezése alapján az Integritás Hatóság összesen ezidáig mintegy 45 millió forintnak megfelelő eurót fizetett ki.

A megalapozott gyanú szerint Biró az államháztartásról szóló törvényben foglalt gazdálkodási szabályokat megszegve, a korábbi gyanúsításban foglaltakkal együtt összesen közel 87 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.

Január 16-án büntetőeljárás miatt házkutatást tartottak az uniós pénzeket érintő korrupció feltárására létrehozott Integritás Hatóságnál. Másnap a hatóság hűtlen kezeléssel meggyanúsított elnöke sajtótájékoztatót is tartott, azt mondta, nem mond le, és szerinte felsőbb utasításra folyik ellene az eljárás. Január végén írtunk arról, hogy belső harcok vezethettek ahhoz, hogy eljárás indult a hatóság elnöke ellen.

A Biró Ferenc ellen zajló büntetőeljárás hátteréről ebben a cikkben részletesen írtunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!