Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Böszörményi-Nagy Gergelyt ábrázoló matricákat ragasztgatnak a MOME hallgatói, akik ellenzik az egyetemi átalakításokat

2025. január 30. – 12:06

Böszörményi-Nagy Gergelyt ábrázoló matricákat ragasztgatnak a MOME hallgatói, akik ellenzik az egyetemi átalakításokat
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) UP jelű épülete a főváros XII. kerületében, a Zugligeti úton – Fotó: Róka László / MTI Bizományosi

Másolás

Vágólapra másolva

505

Kitört a botrány a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), miután Koós Pál, az egyetem rektora a szenátussal és más egyetemi testületekkel szembemenve a saját maga által kiírt pályázatokat érvénytelenítette, mert nem azokat támogatták, akiket a kuratórium és a rektor pozícióba akartak ültetni – írja a 444.

Az egyetemi közvélemény szerint Koós döntései mögött a kuratóriumi elnök, a Jövő Egyeteme projekt kitalálója, a NER-hez közeli Böszörményi-Nagy Gergely áll, aki sokkal direktebb módon szól bele az egyetem életébe, mint ahogy az más modellváltó, alapítványi fenntartású intézményeknél megszokott.

Az ellenszenves hangulat olyannyira eszkalálódott, hogy a hallgatók matricaháborúba kezdtek. Az egyik matricát, amin a „hazugliget” felirat szerepel, a női mosdóba ragasztották ki, ahol nincsenek kamerák. A matricán az látszik, hogy Böszörményi-Nagy egy Koós Pál arcát ábrázoló maszk mögül bújik elő.

A matricákat az egyetem vezetése eltávolíttatta, és a hallgatók szerint a tetteseket keresik. A 444 kérdéseire a MOME azt válaszolta: „A matricákkal kapcsolatban semmiféle előzetes felderítő műveletről nincs információ, ilyen lépésre az egyetem részéről nem kerül sor.”

Az egész onnan kezdődött, hogy az intézeti vezető, Horányi Attila művészettörténész január elején a Facebook-oldalán közzétett egy bejegyzést, amiből kiderült, hogy komoly változásokra lehet számítani a MOME jövőjében. Ugyanis egy tágabb strukturális átalakítás miatt 42 év után bezárják a MOME-n az Elméleti Intézetet. A Qubit azt írja, a Jövő Egyeteme projekt keretében hét tudásközpontot hoznak létre az egyetemen,

amelyek élére Koós Pál rektor nem azokat a személyeket nevezte ki, akiket az egyetemi közösség akart.

Koós karácsony előtt, december 23-án közölte levélben az új vezetői pozíciókra kiírt pályázatok eredményeit. Így tudták meg a hallgatók, hogy Kovács Csaba – a MOME Építészeti Intézetének vezetője – pályázatát is elkaszálták, hiába támogatta őt a szenátus. Hasonlóan jártak el Povedák Istvánnal és Kudász Gábor Arionnal is. A 444 úgy tudja, Koós Pál eleinte szintén támogatta a vezető pozícióra pályázó személyeket, azonban a döntés előtt néhány nappal mégis megváltoztatta a véleményét.

Mindeközben a Forma és Anyag Tudásközpont vezetésével dr. Horváth Juditot bízta meg, akit nem támogatott a szenátus, a Digitális környezet és Média Tudásközpont vezetőjévé pedig azt a Szauder Dávidot nevezte ki, akinek a 444 beszámolója szerint nincs diplomája. A Telex információi szerint a szenátus autonómia bizottsága panaszlevelet írt a rektornak, miután kiderült, hogy Szaudernek nincs diplomája. Miután a szenátus kérdőre vonta Koóst, hogy mégis hogyan lehetne Szauder intézetvezető, ha nincs felsőfokú végzettsége, a rektor azt válaszolta, hogy diplomára vonatkozó feltétel nem szerepelt a pályázati kiírásban, mivel „az emberi és szakmai kvalitás fontosabb a papíroknál”.

A rektor mostani döntései ellen a MOME Autonómia Bizottsága és a szenátus néhány tagja is tiltakozott. „A szenátus (és nem a rektor) az, amely az egyetemi közösség mindenkori szándékának legitim képviselete útján megtestesíti az egyetemi autonómiát, amelyet a jog alkotmányos szinten garantál. Ha a rektor az egyetemi közösség szenátus által kinyilvánított szándékának képviselete helyett azzal ellentétesen cselekszik, akkor épp ezt az autonómiát csorbítja, ellentétben a szerepéből fakadó kötelezettségével (...)” – írta a MOME korábbi rektorjelöltje, Vargha Balázs Koósnak, aki erre azt reagálta, hogy mivel ő a rektor, így ő dönt, a szenátusnak pedig csak véleményező jogköre van.

A 444 információja szerint a történtek miatt az egyetem vezetése fórumokat szervez, a mai napon például a dolgozóiknak szerveztek egy eseményt, ahol a struktúraváltásról és a vezetők kiválasztásáról lesz szó.

Az üggyel kapcsolatban kérdéseket küldtünk az egyetemnek.

Frissítés 2025. január 31.: Cikkel kapcsolatban az intézmény a következőket írta:

„A 444.hu oldalán megfogalmazott cikk sajnálatos módon számosszámos csúsztatást, hamis információt és tényként beállított véleményt tartalmaz. Az objektív tájékoztatás jegyében, sürgősen kérjük a cikkből átemelt valótlanságok korrigálását a Telex.hu felületén is az alábbiak tekintetében:


Nem igaz, hogy a Jövő Egyeteme programot ”a kuratórium elnöke találta ki„. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány – a ráruházott felelősségnél fogva – felkérte az egyetemet a MOME jövőjéről szóló átfogó stratégiai terv elkészítésére, amelynek koncepcióját és részleteit az egyetem munkatársai maguk dolgozták ki. Ez nem vélemény kérdése, hanem igazolható tény, ahogyan az is, hogy az elkészült programot a MOME szenátusa 2023-ban tartózkodás és ellenszavazat nélkül, száz százalékos szavazataránnyal biztosította támogatásáról.

Az alapítvány mint fenntartó – a rá ruházott felelősség mentén – felügyeli az egyetem megújítását, de az oktatási és kutatási tevékenységek mindennapi szervezésébe semmiféle módon nem szól bele. A MOME-n az oktatás szervezése és fejlesztése az egyetem vezetőinek hatáskörébe tartozik.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!