Republikon: Tartja a 7 százalékpontos előnyét a Tisza a biztos pártválasztók körében
2025. január 28. – 11:43
A Republikon Intézet legfrissebb kutatása szerint januárban hibahatáron belül tovább nőtt a Tisza Párt előnye a Fidesz–KDNP-vel szemben, a teljes népesség körében 3 százalékponttal vezet Magyar Péter pártja, 26 százalékpont a támogatottsága a Fidesz–KDNP 23-as eredményével szemben. A baloldalhoz köthető intézet reprezentatív kutatása szerint a pártválasztók körében 37 százalék szavazna a Tiszára, 32 pedig a Fidesz–KDNP-re.
Módszertan: A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. január 14–22. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3,2%.
Az intézet oldalán is elérhető kutatás szerint a vizsgált időszakban 39-32 volt az állás a biztos szavazó pártválasztók körében, ami az intézet szerint azt jelenti, hogy a Tisza magabiztosan vezet, de a növekedési üteme lassult. Az intézet azt írta az elemzéshez, hogy a kormánypártok eddig nem tudtak szépíteni, de nem érdekük, hogy Magyar Péterék előnye hosszú távon megszilárduljon, az állandósult kampány miatt pedig átalakult a politikai verseny egy állóképesség-próbává.
„2025 próbára fogja tenni az egyébiránt gyerekcipőben járó, de komoly sikereket elérő Tisza Párt állóképességét”
– írták, hozzátéve, hogy a Fidesz sosem a két választás között a legerősebb, de hosszú idő után most a leggyengébb.
A kutatás további megállapításai:
- A DK és Mi Hazánk közti erőviszonyok hibahatáron belül átrendeződtek az év elején, januárban a DK minimálisan előzte a Mi Hazánkat, és 3. helyen áll a pártpreferenciában. A teljes népességben a két párt támogatottsága 5-5 százalék, a pártválasztók körében 7-7 százalék, a biztos szavazó pártválasztókra szűrve a DK 8, a Mi Hazánk 7 százalékát szerezné meg a szavazatoknak.
- ha a 2026-os parlament úgy fog kinézni, ahogyan most a pártpreferenciák, akkor a Tisza egyetlen koalíciós alternatívája a Kutyapárt parlamentbe jutása lenne.
- a Kutyapárt jelenleg éppen csak bejutna a parlamentbe, a teljes népesség 4, a pártválasztók 6, a biztos szavazó pártválasztók 5 százaléka szavazna a pártra. A korábbiakhoz képest nőtt az MKKP-szavazók választási részvételi hajlandósága, nagy siker lenne nekik, ha a most kialakulni látszó pártrendszerben a parlamentbe jutnának, akár kormányon is találhatják magukat, bár ettől még távol állnak.
- a XII. kerületi győzelem után, a rossz EP-választási szereplés ellenére is kézzel fogható tényezővé vált az MKKP, és 2026-ban parlamenti párt lehet, ha sikerül leküzdenie azt a mítoszát, miszerint a Kutyapártra leadott szavazatok elvesztegetett szavazatok.
- Jobbik hibahatáron belül erősödött, a teljes népességben 2, a pártválasztók körében 3, a biztos szavazó pártválasztók körében 2 százalék a támogatottsága. Egyedül azok körében nem erősödött, akik a legnagyobb valószínűséggel részt vesznek a következő választáson.
- a Momentum hibahatáron belül visszaesett januárban, a teljes népességben és a pártválasztók körében fej fej mellett áll a Jobbikkal, 2, illetve 3 százalékon, a biztos szavazó pártválasztók körében azonban továbbra is megelőzi a Jobbikot, 3 százalékon áll.
- A kisebb pártok támogatottsága nem változott jelentősen az év első hónapjában, a bizonytalanok aránya 4 százalékponttal nőtt, 28 százalékra.
A Telex folyamatosan követi a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz nyilvánosan elérhető és leginkább összevethető kutatásait. Az egyes kutatások eredményeit a pontokra kattintva lehet megnézni, a vonal pedig a pártok átlagát jelzi. Ez alapján jól megfigyelhető egy általánosabb trend, hogy miként alakult 2024 júniusa óta a Fidesz, a Tisza és más pártok támogatottsága.