Az Országgyűlés dönthet róla, magyarországi honos népcsoport legyen-e a vietnámi

2025. január 14. – 17:57

Másolás

Vágólapra másolva

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén elfogadta azt a jelentést, ami a vietnámi honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló választópolgári kezdeményezésre összegyűlt aláírások ellenőrzéséről szól. A kezdeményezést ezren támogatták érvényesen. A honos népcsoporttá nyilvánításról az Országgyűlés dönt – írja az MTI.

A nemzetiségek jogairól szóló törvény értelmében nemzetiség minden olyan – Magyarország területén legalább egy évszázada honos – népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozástudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul.

Jelenleg 13, az állam által elismert nemzetiség van: a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán.

A törvény szerint amennyiben további nemzetiség kíván bizonyságot tenni arról, hogy megfelel a feltételeknek, legalább ezer, magát ehhez a nemzetiséghez tartozónak valló, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán szavazati joggal rendelkező magyar választópolgár kezdeményezheti a nemzetiség Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítását. Ennek első lépéseként a kezdeményezők benyújtják a honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló választópolgári kezdeményezést az NVB-hez, amely azt formai szempontok alapján elbírálja.

Az NVB szeptember 4-én hitelesítette a vietnámi honos népcsoporttá nyilvánításáról szóló kezdeményezést, a határozat jogerőre emelkedése után a kezdeményezőnek 120 nap alatt ezer támogató aláírást kellett összegyűjtenie. Ezek hitelességét a Nemzeti Választási Iroda ellenőrizte, és az NVB keddi ülésén megállapította, hogy a benyújtott hiteles aláírások száma – a kezdeményezéskor benyújtottakkal együtt – ezer. Az NVB határozata ellen öt napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani.

Az NVB ülésén elhangzott: a jogszabályi előírásnak megfelelően a bizottság kikérte a népcsoporttá nyilvánításról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) véleményét, eszerint ugyan a létszámuk eléri, sőt meghaladja a törvényben előírt létszámot, azonban a százéves honosság kritériumát nem teljesítik, mert csak az 1960-as évektől jelentek meg Magyarországon.

Az NVB határozatának jogerőre emelkedése után az MTA véleményével és az összegyűlt aláírások számával felterjeszti a kérelmet az Országgyűléshez, ami dönt a honos népcsoporttá nyilvánításról.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!