Trócsányi László a kegyelmi ügyről: A lemondások miatt a kár mérséklődött

2025. január 14. – 14:53

Másolás

Vágólapra másolva

„A rendszerváltozás meghatározó személyisége, igazi intellektuel, aki jól ismeri az európai intézményrendszer összefüggéseit. Sokáig hitt a néppártban, akkor, amikor jobboldalon olyan elkötelezett politikusok voltak a párt meghatározó alakjai, mint Jean Luc Dehaene, Wilfried Martens és sokan mások” – mondta a Mandinernek adott interjújában Trócsányi László volt EP-képviselő, akit a Fidesz az Alkotmánybíróság elnökének szeretett volna, miután Sulyok Tamás köztársasági elnök lett. Szerinte a nagy öregek távozásával Szájer sem találta a helyét az erősen balra nyitó néppártban. Úgy véli, Szájernek nagy politikai tapasztalata és európai jogi és intézményi tudása van, biztos benne, hogy a közéletbe való visszatérése gazdagítja a magyar szellemi életet.

Szóba került a kegyelmi ügy is, amibe Novák Katalin és Varga Judit is belebukott. Arra, hogy mennyire ártott ez a köztársasági elnöki intézménynek, azt felelte, hogy minden ilyen, politikai hiba kihatással van az intézmény presztízsére. „A konkrét ügyben a politikai felelősség levonása lemondásokhoz vezetett, így a kár mérséklődött. Érdemes túllépni rajta, a tanulságokat pedig le kell belőle vonni.”

Sulyok Tamás köztársasági elnökkel kapcsolatban megjegyezték, hogy támadások érik, többek között kétségbe vonják jogi szaktudását. Trócsányi erre úgy reagált, hogy Sulyokot ő a Szegedi Tudományegyetemen ismerte meg, majd a későbbiekben a PhD dolgozatának témavezetője lett. „Az Ügyvédi hivatásról írt disszertációja könyv formátumában is megjelent, az ügyvédségről írt könyve alapműnek számít a jogi szakirodalomban. Sulyok Tamás alkotmánybíróként is olyan fontos határozatoknak volt előadója, amelyek például Magyarországnak az európai integrációhoz való viszonyulásával, vagy akár a véleménynyilvánítás szabadságával voltak kapcsolatosak. Természetesen mindig előfordulhatnak olyan döntések, amelyek vitákra adhatnak okot. Az Alkotmánybíróság elnökeként közmegbecsüléssel látta el feladatait.”

Szerinte köztársasági elnökként nem lépi túl a hatáskörét, „Sulyok Tamás az Alaptörvény szellemében cselekszik. Ha hallgatna azokra a hangokra, amelyek felszólítják, hogy bizonyos politikai kérdésekben nyilvánuljon meg, kilépne az Alaptörvényben neki biztosított szerepköréből.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!