Szijjártó: A Biden-kormány elbukott, és próbálja elgáncsolni Paksot, Zelenszkij pedig provokál
2024. December 19. – 20:45
frissítve
A megbukott amerikai demokrata párti kormányzat politikai bosszúja, hogy a paksi bővítés nem kapott mentességet az orosz Gazprombank elleni szankciók hatálya alól – írja az MTI Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön kijelentései alapján. Ettől függetlenül úgy gondolja, hogy nincs miért aggódni.
A miniszter szerint az Egyesült Államok távozó adminisztrációjának közelmúltbeli egyoldalú lépései megnehezítették egy egész térség energiaellátását, a Gazprombank elleni szankciók épp azokat az országokat hozták nehéz helyzetbe, amik „nem a mainstream politikát képviselik, amik egy konzervatív, patrióta, nemzeti politikát képviselnek, amelyek politikája sokkal inkább egybeesik az új, leendő amerikai elnök politikájával”.
Azt gondolja, hogy míg Washington kivételt adott a földgázért való fizetésre, amire egyébként már kidolgozták a térségbeli országokkal az alternatív megoldást, „abszolút politikai döntéssel” továbbra is megtiltották a Gazprombankon keresztüli pénzügyi tranzakciókat a paksi bővítés esetében.
Szijjártó Péter nagy szerencsének nevezte, hogy januárban olyan amerikai adminisztráció lép hivatalba, ami a barátjaként kezeli a magyar kormányt, és amivel kiváló volt az együttműködés 2016 és 2020 között is. Szerinte a jelenlegi kormány ellenségként tekint Magyarországra.
A miniszter végül kifejtette, hogy a világ villamosenergia-igénye folyamatosan nő, az ellátás biztosítása pedig nem politikai vagy ideológiai, hanem kőkemény fizikai kérdés.
Emiatt szerinte Magyarország számára egyedül a nukleáris energia garantálhatja hosszú távon a biztonságos ellátást, amely segít a rezsicsökkentés megőrzésében, illetve a környezetet is kíméli.
Zelenszkij Magyarország ellen kampányol
Szijjártó Péter azt is kifejtette, hogy szerinte az ukrán elnök az elmúlt napokban csúnya kampányt indított Magyarországgal szemben a nemzetközi porondon, de megjegyezte, hogy nem szabad felülni a provokációinak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy már több mint ezer napja dúl az ukrajnai háború, és ezen idő alatt kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a magyar kormánynak igaza van abban, hogy a harctéren nincs megoldás, kizárólag tárgyalások útján jöhet el a fegyveres konfliktus rendezése.
„De ezer nap után is vannak, akik még teljes mértékben próbálják eltagadni a valóságot. Ezer nap után is vannak, akik abszolút nem képesek felfogni, hogy teljesen új realitás jött itt létre, ugyanis az oroszok egyre intenzívebben támadnak, s napról napra haladnak előre Ukrajna elleni hadműveletekben. Illetve itt, Amerikában egy békepárti elnök nyert, aki napról napra közelebb kerül a beiktatáshoz” – húzta alá.
Úgy vélekedett, hogy a közelgő karácsony jó alkalmat kínált volna arra, hogy elhallgassanak a fegyverek legalább néhány napra, ezért a magyar kormány az utóbbi időszakban fokozta a békemisszióját, többek között a megválasztott amerikai elnökkel, az orosz és a török államfővel, valamint a vatikáni vezetőkkel is egyeztettek, és ezen tárgyalások alapján előterjesztettek egy tűzszüneti javaslatot.
Kifejtette, hogy innentől kezdve az érintett államok vezetőinek felelőssége, hogy ezt a kezdeményezést elfogadják-e, és ha elutasítják, akkor a saját választópolgáraik előtt kell majd elszámolniuk.
Az ukrán külügyminisztérium szerint mindez csak a béke és a karácsony ürügyén történő erkölcstelen manipuláció, hiszen magyar tisztviselők úgy tesznek, mintha meg tudnák állítani a háborút, pedig a minisztérium szerint ez nem igaz.
„Jól látható, hogy Ukrajna elnöke az elmúlt napokban egy csúnya kampányt indított velünk szemben a nemzetközi térben, folyamatosan provokál minket”
– mondta.