Csillapodott a harci kedv az Óbudai Árpád Gimnáziumban, miután a közszolgálati egyetem vezetése válaszolt a szülők kérdéseire

2024. december 10. – 21:33

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

„A harci kedvünk csökkent a szülői tájékoztató után, néhányan kétkedő arccal mentek ki a teremből, de többen megnyugodtak. A feltett kérdéseinkre kaptunk választ, reméljük, hogy az ígéretek megvalósulnak” – mondta Szécsi Ilka, az Óbudai Árpád Gimnázium volt diákja, két árpádos gyerek anyja, miután kedden négy órás szülői értekezletet tartottak a gimnázium fenntartóváltásáról.

A szülők azt továbbra is kifogásolják, hogy az írásbeli anyag még nem készült el, az ő véleményük nem számít, és a tanárok is rövid határidőt kaptak a döntésre.

December 2-án került ki az iskola honlapjára, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) átvenné és gyakorlóiskolává alakítaná az Óbudai Árpád Gimnáziumot. A tantestületnek csütörtökön kell szavaznia arról, hogy támogatják-e a fenntartóváltást. A szülők egy része aznap reggelre tiltakozást szervezett a gimnázium elé.

A keddi értekezleten részt vett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és főtitkára is. Szécsi Ilka a Telexnek azt mondta: múlt héten a tanárok és a szülők is feltehették a kérdéseiket, nagyjából 160-160 kérdést írtak össze. A tanárok hétfőn elmehettek az egyetemre, ahol egy tájékoztatót tartottak nekik.

Igaz, a keddi szülői értekezleten „nem volt felhőtlen a hangulat, de lehetett bármit kérdezni és mi is kaptunk válaszokat a legfontosabb kérdésekre” – mondta Szécsi Ilka. Szerinte nagy különbség, hogy eddig szóbeli ígéretek hangzottak el, de az egyetem vezetése most készített egy írásbeli anyagot, amit a tanároknak el fognak küldeni.

Az egyetem a tájékoztatón hangsúlyozta, hogy a tanárok autonómiája növekedni fog a fenntartóváltással, és több pénz lesz az infrastrukturális fejlesztésekre. A munkáltatói jogokat pedig az igazgató fogja gyakorolni.

A lapunknak nyilatkozó szülő most azt érzi, ha a tanárok és az iskola vezetése is támogatja a fenntartóváltást, akkor ő is elfogadja. Az egyetem ígérete szerint, ha a tantestület megszavazza a fenntartóváltást, akkor május végéig még a részletekről újabb egyeztetések lesznek, amiken a szülők is részt vehetnek.

Az átvételre azért lehet szükség, mert az NKE 2025 szeptemberétől a Nemeskürty István Karán tanárképzést indít. Az egyetem gyakorlóhelyi státuszt ajánlott fel az Óbudai Árpád Gimnáziumnak. „Ez az iskola presztízsét jelentősen növelő új státusz volna, amely azzal is járna, hogy intézményünk a jövőben az NKE fenntartásában működne. Az egyetem e szándékáról a jelenlegi fenntartónkat, az Észak-Budapesti Tankerületi Központot is értesítette” – írta az iskola honlapján.

A fenntartóváltás fogadtatása először nem volt teljesen pozitív. Igaz, az Észak-Budapesti Tankerületi Központ támogatta az ajánlatot, de például az Óbudai Önkormányzat azt írta: csak akkor támogatja a váltást, ha azt a szülői közösség, a diákönkormányzatok és a pedagógusközösség egyöntetűen helyesli. Burján Ferenc általános alpolgármester szerint az állami iskolai ellátás csődjének beismerése, ha egy patinás gimnáziumnak fenntartót kellene váltania ahhoz, hogy infrastrukturális fejlesztésben reménykedhessen. Szerinte „a magyar állam iskolafenntartóként ismét megbukott”.

Szabó Tímea, a kerület országgyűlési képviselője a fenntartóváltás ellen foglalt állást.

A gimnázium szülői közösségének, diákjainak, öregdiákjainak egy része határozottan ellenezte a fenntartóváltást, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek, és nyílt levelet küldtek a tanári karnak. Mostanáig több mint ezren írták alá a petíciójukat.

Az ellenzők a Telexnek is elküldték azt a nyílt levelet, amit a gimnázium tantestületének továbbítottak, ebben az alábbi aggályokat fogalmazták meg:

  • a váltás ellenzői szerint a szülőket és rajtuk keresztül a diákokat kizárták a döntésből,
  • szerintük rövid tájékoztatást kaptak, kész tények elé állították őket,
  • szerintük a gimnázium egy olyan egyetemi kar gyakorló iskolája lenne, ami még nem is jött létre,
  • nem tartják elégnek a szóbeli ígéreteket,
  • szerintük aggályos, hogy az NKE tanárképző kara tíz olyan épület állami kisajátításával jönne létre, amelyből több önkormányzati bérház, így szerintük 200 hátrányos helyzetű család lakhatása kerül veszélybe.

A fenntartóváltás ellenzői jogi állásfoglalást is készítettek, mert tartottak attól, hogy váltás esetén a fenntartói jogokat a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs gyakorolná. Orbán Balázs az NKE-t fenntartó Miniszterelnökség egyik vezetője, jelenleg az NKE Tanácsadó Testületének elnöke.

Ahogy a mai szülői értekezleten kiderült, a munkáltatói jogokat továbbra is a gimnázium igazgatója gyakorolná. Ezt írta Orbán Balázs is a Telexnek küldött hétfői válaszában. Mint írta: „az irányadó jogszabályok értelmében a miniszterelnök politikai igazgatójának nincsen hatásköre és nem rendelkezik fenntartói jogosítványokkal a gimnázium tekintetében, fenntartói jog gyakorlására nem jogosult”. Orbán Balázs válasza szerint is fenntartóváltás esetén a munkáltatói jogokat az iskola igazgatója gyakorolná.

Cikkünket frissítettük a szülők további véleményével.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!