Mégsem döntenek a főpolgármester-helyettesekről a Fővárosi Közgyűlésben

2024. november 27. – 09:35

Mégsem döntenek a főpolgármester-helyettesekről a Fővárosi Közgyűlésben
Fotó: Nagy Bálint / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Mozgalmasan indult a Fővárosi Közgyűlés novemberi ülése is: a képviselők azzal kezdték, hogy levették a napirendről a főpolgármester-helyettesekről szóló előterjesztést, így most sem választanak helyettest Karácsony mellé, aki Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust javasolta helyettesnek. A közgyűlés továbbra is kiemelt érdeklődés mellett zajlik. Az ülésre érkező képviselőket ezúttal a Momentum országgyűlési politikusai is fogadták egy „népszavazást az olimpiáról” feliratú molinóval és nyílt levéllel.

A párbeszédes Barabás Richárd napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy „nem úgy tűnik, mintha egyezség alakult volna ki” a főpolgármester-helyettesek kérdésében. Barabás azt kérte, hogy az ezzel kapcsolatos javaslatot inkább vegyék le a napirendről, azaz ma ne válasszanak főpolgármester-helyettest. Szentkirályi Alexandra azt mondta, hogy szomorúan vette tudomásul, hogy ma sem szavaznak a helyettesekről, így továbbra sem tudnak a fontos, budapestieket érintő kérdésekről beszélni.

Baranyi Krisztina is arról beszélt, szomorú, hogy nem szerepel a helyettesek megválasztása a napirenden. Ő azt szeretné, hogy a főváros ne kapja meg az újabb felszólítást a kormányhivataltól, hogy törvénytelenül működnek,

mert ez végül a Fővárosi Közgyűlés feloszlatásához vezethet.

Szerinte a főpolgármester-helyettesek kérdésében nemcsak Karácsony Gergelynek van felelőssége, hanem a városvezető frakcióknak, így például a Tiszának is. A képviselők végül szavaztak: a Tisza, a DK és Párbeszéd képviselői támogatták a javaslat visszavonását, a Kutyapárt képviselői tartózkodtak, a Fidesz–KDNP pedig nem szavazott. Egyedül Karácsony Gergely tartotta volna napirenden a kérdést.

A képviselők a DK-s Déri Tibor javaslatára majdnem levették a napirendről a Kutyapárt javaslatait is, amik a birodalmi lépegetők kitiltásáról és egy karácsonyi húzós szavazásról szólnak. Ezt a többség nem támogatta, így ma ezekről is szavaznak a fővárosi politikusok.

Már az ülés előtt is kevés esélye volt, hogy lesz is eredménye a mai vitának és végül megválasztják a helyetteseket. Az a múlt héten kiderült, hogy két hónap után valakit jelölni is fog a főpolgármester, de nem árultak el, kiket. Már ekkor valószínűsíthető volt, hogy a korábban bedobott Kiss Ambrus–Vitézy Dávid párost javasolja majd Karácsony, amit hétfőn meg is tett.

Vitézy Dávid gyorsan jelezte, hogy a poszt elvállalására kevés esélyt lát. A képviselő, bár hajlandó lenne beülni Karácsony mellé, de a feltételei közül egyelőre szinte semmi nem teljesült. Ezek között van az is, hogy Karácsony mondjon le a fővárosi cégek vezetőinek kinevezési jogáról. Vitézyvel szemben Kiss Ambrus már korábban is azt mondta, neki csak annyi feltétele van, hogy Karácsony jelölje, a közgyűlés pedig megszavazza.

A pártok reakciói is elutasítóak voltak: a Tisza Párt, aminek szavazataira szükség van a többséghez, már előre közölte, hogy ők nem szavaznak meg semmilyen jelöltet, míg a szervezeti és működési szabályzatot nem módosítja a főpolgármester. A nevek bejelentése után pedig frakcióvezetőjük külön is kifogásolta Kiss Ambrus személyét, mert Gyurcsány- és Bajnai-kormányokkal dolgozott, szerintük egyébként is elég egy helyettes.

De Vitézy Dávid jelölésével sem elégedett mindenki: a Kutyapárttal politizáló Baranyi Krisztina többször is arról beszélt, hogy ő „nem szeretne fideszes jelöltet” megszavazni. A DK frakciója Kiss Ambrust támogatja, de a volt államtitkárt nem szeretnék, mert szerintük Vitézy megszavazása a szavazók elárulása lenne. Szaniszló Sándor frakcióvezető szerint a volt államtitkár a „Fidesz szóvivője”.

Igazgatóságok és felügyelőbizottságok

A szervezeti és működési szabályzat és a főpolgármester-helyettes(ek) mellett a közgyűlés megosztottságát mutatja, hogy a fővárosi cégek felügyelőbizottságairól és igazgatóságairól sem tudtak eddig megegyezni. Az idő közben sürget, mert novemberben és decemberben az érintett fővárosi cégek (köztük BKK és BKV is) felügyelőbizottságainak és igazgatóságainak megbízása lejár, törvényes működésük enélkül nem biztosított. A főpolgármester most újabb ötlettel állt elő:

  • az igazgatóságok szűnjenek meg, fontosabb hatásköreiket pedig a Fővárosi Közgyűlés gyakorolja,
  • a felügyelőbizottságokba pedig jövő május végéig a Főpolgármesteri Hivatal vezetői megbízással rendelkező köztisztviselőit ültetnék be.

Speciálisnak számítanak az állammal közös fenntartású cégek felügyelőbizottságai, mert itt az állam és a főváros is ad tagokat. Ezeket úgy működtetnék tovább, hogy a jelenlegi tagok megbízását hosszabbítanák meg 2025. május végéig.

Vitézy Dávid az ülésen arról beszélt, hogy ez a módosítás rendezi azt a kérdést is, amit a szervezeti és működési szabályzatban vitattak, így azt kérte, hogy a következő ülésen arról is döntsenek majd. Vitézy és a Tisza azt szeretné, ha a fővárosi cégvezetőkről nem Karácsony Gergely döntene, hanem a Fővárosi Közgyűlés.

A DK-s Keszthelyi Dorottya és a fideszes Gulyás Gergely Kristóf is azt mondta, hogy elkeserítőnek tartják, hogy a városvezető többség nem tud dönteni a felügyelőbizottságokról, ezért olyan helyzet alakul ki, hogy az önkormányzat dolgozóit kell oda beültetni. Bujdosó Andrea a Tisza Párt részéről arról beszélt, hogy üdvözlik az igazgatóságok megszüntetését, és azt is, hogy ezzel 250 milliót spórol a főváros. Szerinte bárki és bármit mond, ők abban érdekeltek, hogy Budapest működőképes legyen.

Baranyi Krisztina szerint hiba, hogy milliárdos cégek költségvetését a Fővárosi Közgyűlésre bízzák. „Az pedig különösen szomorú, hogy most hivatali munkatársakat kell beültetünk a felügyelőbizottságokba”. Baranyi szerint így most magánemberekre hárítják a felelősséget a politikusok. Ennek ellenére megszavazzák a javaslatot, mert egyelőre nincs jobb megoldás, a városnak pedig működnie kell.

Karácsony Gergely azt mondta a képviselőknek, hogy mindenkire érvényes: dolgozni kell, a jövőben majd nekik kell átnézniük például a közbeszerzéseket, ha hozzájuk kerül majd az igazgatóságok jogköre. Szerinte az, hogy most itt tartanak, nem az ő döntéseinek eredménye, mivel voltak korábban javaslatok például az igazgatóságok és felügyelőbizottságok rendezésére is, de azokat leszavazták a képviselők. „A demokrácia macerás dolog, gyakoroljuk, ezt tudom javasolni” – zárta a vitát Karácsony.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!