Magyarországon még sosem látott madárfaj egyede bukkant fel Szeged környékén

2024. november 25. – 11:00

Magyarországon még sosem látott madárfaj egyede bukkant fel Szeged környékén
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Szalakóta Látogatóközpontja a Szegedi Fehér-tónál 2024. november 12-én – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarországon eddig még nem látott madárfaj egyede bukkant fel nemrég Szegedtől 15 kilométerre a Szalakóta Látogatóközpontban. „Ez egy ritka aberráció, hogy egy ilyen faj itt előfordul” – mondja Tokody Béla, a szegedi Fehér-tavi Ornitológiai Tábor munkatársa és a helyi madártani egyesület titkára a Szegedernek arról a tamariszkuszposzátáról, amit a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai találtak.

A fiatal tamariszkuszposzáta november elején repült a látogatóközpont hálójába. A szakértő elmondása szerint amikor a kezükbe került a kis barna madár, még nem tudták pontosan beazonosítani, egyedül abban voltak biztosak, hogy hasonló példány még nem járt hazánkban. A gyűrűzés után elengedték, azóta pedig nem került újra elő. Mivel ebben az időszakban nem is énekel, nehezebb is lenne megtalálni. Meglátni sem könnyű a mérete miatt, ugyanis csupán 90 grammot nyom.

A tamariszkuszposzáták populációja jellemzően Észak-Iránban él, magyarországi előfordulása azért is érdekes, mert a faj képviselői a mostanit leszámítva eddig csak három alkalommal jelentek meg Európában: 2007-ben Olaszországban és 2012-ben Görögországban. A ritka előfordulás oka, hogy a madár vonulási útvonala nem érinti a kontinensünket.

A tékozló madár

„Ez egy Közép-Ázsiában költő madár. Azerbajdzsánban, Üzbegisztánban, illetve egy alfaja Kelet-Törökországban költ, majd levonul Kelet-Afrikába, Szudán és Szomália irányába. Attól északabbra kifejezetten ritka. Izraelben időnként szoktak fogni, de ott is ritkaságnak számít” – mondja Tokody.

A szakértő szerint a klimatikus viszonyok változása – például a szárazság és a széljárás – is okozhatja, hogy több ázsiai madárfaj tűnt fel Európa eltérő pontjain az utóbbi időszakban. Például a feketearcú sármány, amelynek egyik példányát szintén egy magyar csapat fogta be egy gyűrűző expedíción Albániában. Ez az eset is jól mutatja az ázsiai fajok nyugati elmozdulását. A felbukkanó fajok közül a legritkábbnak azonban egyértelműen a tamariszkuszposzáta tekinthető.

Hogy hazánkban el is szaporodna, arra az ornitológus szerint nincs semmi esély, már csak azért sem, mert a költőterülete sok ezer kilométerre található Magyarországtól. A tamariszkuszposzáta nem inváziós faj, így Európában egészen biztos, hogy nem fog letelepedni. Persze ellenpéldák mindig akadnak: a balkáni gerle például Törökország területéről vándorolt nyugatra, mára már az Egyesült Királyságban is élnek egyedei. A pásztorgém pedig a trópusi Afrikából indult hódító útjára, és ma már a szegedi Fehér-tó körül is megtalálható.

Aranyos, de tudományos jelentősége nincs

Tokody szerint, ha másra nem is, arra van esély, hogy a madár átteleljen itthon. Ráfanyalodhat ugyanis a rovarok mellett különböző gyümölcsökre és magokra is, melyekkel könnyen átvészelheti a számára szokatlan, zord évszakot. Befolyása gyakorlatilag nincs a hazai madárfajokra, semmi veszélyt nem jelent rájuk nézve, viszont őt leragadozhatja bármi, apró termete miatt akár egy karvaly áldozata is lehet.

Ahogy mondani szokták, minden csoda három napig tart. Ez a tamariszkuszposzáta megjelenésére is igaz lehet, különösebben nem jelent komoly előrelépést a kutatók számára a látogatása.

A Szegeden befogott tamariszkuszposzáta 2024. november 1-én – Fotó: Tokody Bela
A Szegeden befogott tamariszkuszposzáta 2024. november 1-én – Fotó: Tokody Bela

„Semmiféle tudományos jelentősége nincs a felbukkanásának. Mindig előfordultak itt-ott a különböző madárfajoknak bizonyos egyedei, amelyek eltévedtek, elkóboroltak. Az északon költő fajok vonulási útvonala délkeleti. Létezik azonban az úgynevezett retrográd vonulásiútvonal-elmélet, amely szerint némely fajoknál megfordul az iránytű, és elindulnak délnyugat felé. Ez a populáció egyedeinek csak kis százalékát érinti” – részletezte Tokody.

Új faj a hazai faunában

Bár a felfedezés nem bír tudományos jelentőséggel, azzal, hogy a Magyar Madártani Egyesület Nomenclator Bizottsága hitelesíteni fogja a madár itt jártát, a hazai fauna egy újabb fajjal bővül. A validáláshoz általában terepi megfigyelés, fotók, videók, vagy egy befogott madár szükséges.

A folyamat első fázisa a gyűrűzés, ami úgy zajlik, hogy a kifeszített hálókkal megfogják a madarakat. Ezt követően vászonzacskóba kerülnek, majd a gyűrűzőasztalra, ahol meghatározzák őket különböző mérőeszközök segítségével fajra, korra, nemre és ivarra való tekintettel. Lemérik biometriai adataikat, ezután pedig alumíniumötvözetű fémgyűrűt kapnak a lábaikra, majd szabadon eresztik őket.

Ha olyan madarat fognak, amelyiken már van gyűrű, leolvassák a számát, felveszik az adatokat és azonosítják. Ezután engedik el, majd felküldik a Madártani Egyesület Madárgyűrűzési Központjába az eredményeket, ahol rögzítik, összesítik és összehasonlítják az adatokat a korábban beérkezettekkel.

Tokody Béla és a Fehér-tavi táj – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex Tokody Béla és a Fehér-tavi táj – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex
Tokody Béla és a Fehér-tavi táj – Fotó: Ocskó Ferenc / Szegeder / Telex

„Gyakori, főleg a tavaszi időszakban, hogy az 5–10 éve gyűrűzött madárfajok egyedeit újra befogjuk. Ezek a madarak vonulási útvonalakat használnak, elképzelhető, hogy egy Dél-Svédországban költő nádiposzáta mindig Szegeden keresztül megy telelni, majd tavasszal itt is jön vissza. Éves szinten gyűrűzünk nagyjából tízezer madarat, ebből visszafogunk 2800 darabot, amin gyűrű van. Pont a visszafogás a dolog lényege” – részletezte Tokody.

„A tamariszkuszposzáta érdekesség. Aki látta, örül, mert nem kell Azerbajdzsánba mennie, hogy megnézze” – összegezte az esetet az ornitológus, aki szerint az ilyesmik helyett inkább arra kellene összpontosítani, hogy a helyi fajokat védjük. A nagy goda például a szemünk láttára pusztulhat ki a jövőben, ha továbbra is folytatódnak a felesleges erdősítések, valamint tovább sivatagosodik a táj.

A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!