Jeszenszky Géza szerint Trump és Orbán összekülönbözhet Kína miatt
2024. november 8. – 09:40
Sokakat félelemmel tölt el Trump sikere, de egy előnye biztos van annak, hogy ő nyerte az amerikai elnökválasztást: az eredményt senki nem fogja megkérdőjelezni, nem merül fel a polgárháború kockázata – erről beszélt Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere a Magyar Hangnak. A volt külügyminiszter mellett Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő és Stefano Bottoni történész is nyilatkozott a lapnak a Trump győzelme után várható külpolitikai forgatókönyvekről, a transzatlanti kapcsolatokról és az Orbán és Trump közötti viszony jövőjéről.
Jeszenszky a lapnak azt mondta, Trump győzelme után Európának mindenképpen fel kell pörgetnie a fegyverkezést. Akkor is, ha a megválasztott republikánus elnök gyengíteni, meg akkor is, ha erősíteni akarja majd a NATO-t.
A volt külügyminiszter kiemelte, hogy a Trump és Orbán közötti viszony nem biztos, hogy felhőtlen lesz a következő négy évben. Ezt azért gondolja, mert amennyiben Orbán még közelebb kerül Kínához, az kiválthatja Washington rosszallását. „Az Orbán-kormány által meghirdetett gazdasági semlegesség irányvonalát nem biztos, hogy értékelni fogja Trump” – mondta.
Bottoni szerint Orbán Trumpban azt a szövetségest látja, aki alá tudja ásni a liberális nemzetközi rendszert és erősíteni tudja a szuverenista államok pozícióját. Trump visszatérése lehetővé teheti azt is, hogy Orbán kialakítsa Magyarországon az alternatív jobboldal európai központját.
Jeszenszky szerint „Európából nézve a legnagyobb kérdőjelet az jelenti, hogy mit akar kezdeni az orosz–ukrán konfliktussal”. Azt gondolja, Trump valamilyen kompromisszumos megoldást ajánlhat majd fel Vlagymir Putyinnak az ukrán helyzet rendezésére. Elképzelhető, hogy Ukrajnát rákényszeríti majd a veszteségek elfogadására. Cserébe arra kéri majd az orosz elnököt, elégedjen meg az eddig elfoglalt területekkel. A volt külügyminiszter viszont úgy gondolja, ez önmagában nem jelent valódi megoldást a konfliktusra, elképzelhető, hogy se az ukrán, se az orosz fél nem fog megelégedni egy ilyen tervvel.
Sz. Bíró is szkeptikusan figyeli Trump megoldását az orosz–ukrán háborúra. Kijelentette, hogy nem lehet „egy napon belül lezárni a háborút”. Többek között azért sem, mert olyan hosszú távú katonai és ipari szerződések kötik össze Ukrajnát és az Egyesült Államokat, amelyeket nem lehet csak úgy, hipp-hopp felmondani. A szakértő szerint a Trump-kormány egyébként azért koncentrálhat majd a háború lezárására, hogy figyelmét és erőforrásait Kínára koncentrálja.