Ajánlást küldtek tankerületi központok a gimnáziumoknak, hogy minimum hány ponttal kellene felvenni a tanulókat

2024. október 29. – 07:18

Másolás

Vágólapra másolva

Ajánlást kaptak a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük – írja a Népszava. A Klebelsberg Központ (KK) szerint az intézmények maguk dönthetnek, hogy ezt mennyire veszik figyelembe.

A lap azt írja: több gimnázium felvételi tájékoztatójában is megjelent, hogy a különböző képzéstípusok esetében a fenntartó az írásbeli felvételi vizsgarészben milyen pontszámot vár el. Ez a négy évfolyamos képzésnél minimum 50, nyelvi előkészítőnél minimum 60, míg a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot jelent. Ennyit „ajánlott” elérni a 100-ból.

Amennyiben az iskolák figyelembe veszik ezt a számítást, az sokaknak megakadályozhatja a gimnáziumi továbbtanulást, ugyanis az Oktatási Hivatal adatai szerint tavaly a nyolcadikos általános iskolások 47,8 százaléka 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin.

A tankerületi központokért felelős Klebelsberg Központ a Népszavának elismerte, hogy létezik ilyen ajánlás, de minden esetben az iskola dönt arról, hogy ezt mennyiben veszik figyelembe. Szerintük az ajánlás fő célja a gimnáziumi képzés „presztízsének” növelése, hogy a diákok a megfelelő helyen tanuljanak, úgy a gimnáziumokban, mint a szakképzésben. Továbbá hogy azok a tanulók, akik felvételt nyertek, el is tudják végezni az adott intézményt, hiszen jelenleg is vannak olyan gimnáziumok, ahol nagy a fluktuáció, amelyekben az osztályok kisebb létszámmal működnek, mint amit a jogszabály meghatároz – írták.

A központi „ajánlás” és a Klebelsberg Központ magyarázata mindenesetre abba az irányba mutat, hogy a gimnáziumok véletlenül se legyenek az esélyteremtés helyszínei – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője a Népszavának. Szerinte az, hogy a gimnáziumok csak „a legjobbaknak, a kiváltságosoknak valók, egy gusztustalan elitista szemlélet, semmilyen pedagógiai elgondolás nincs mögötte”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!