Számítanak a vagyonok, számít a jacht? Nem számít, az egészségünk számít
2024. október 19. – 11:13
„Számítanak a vagyonok? Számít a pénz? Számít a jacht? Számít a nagy, óriási, kacsalábon forgó palota? Nem számít, az egészségünk számít” – mondta Szabó Zoltán Ferenc, Szentes egykor fideszes polgármestere pénteken, amikor a város bezárt szülészeti osztályáért tüntettek helyiek. „A mai nap kiállok azokért is, akik Gádorosról, Tiszaugról, Kunszentmártonból, Csongrádról, Tömörkényről, Csanytelekről azért jöttek ide, mert egészségesek szeretnének maradni” – tette hozzá rövid felszólalásában.
A DK-s Varga Ferenc országgyűlési képviselő tüntetésén pár százan vettek részt, köztük a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséget fenntartó Iványi Gábor is. „Mi nem akarjuk, hogy több gyermek és édesanya életébe kerüljön, hogy nincs Szentesen szülészeti osztály” – mondta Varga a 25 ezer lelkes Csongrád-Csanád vármegyei város Bugyi István Kórháza előtt.
Szentesen a szülészeti osztály már tavaly január óta zárva tart. Az ügynek újabb aktualitást az adott, hogy a szegedi klinikán nemrég meghalt egy szentesi kismama és magzata, a tüntetők szerint azonban elkerülhetők lennének a hasonló tragédiák, ha a szentesi és környékbeli kismamáknak nem kellene Szegedre utazniuk ellátásért.
„A kórház végigkísér egész életünkön keresztül. Nem mérhető pénzzel az egészség és az egészségügy sem” – fogalmazott a tüntetésen szintén felszólaló Dobos András állatorvos, egyetemi docens. Értelmezhetetlennek tartja, hogy „gazdasági egységgé silányítják” az emberek egészségét. Szerinte a kórházi ellátást nem kérni kell, hanem jár, „hogy mi tudjunk dolgozni, a gyerekeink tudjanak tanulni, a nyugdíjasok biztonságban érezzék magukat otthon”.
Az állatorvos után Iványi Gábor lelkész vette át a szót, aki szerint ami a szentesi kórházzal történik, az „magán viseli azokat a fájdalmas jegyeket, amelyek miatt ma rossz, vagy akár életveszélyes” Magyarországon élni. „A szentesi Dr. Bugyi István Kórház egy országosan elismert kórház volt nagyon sokáig, de mára sajnos önmaga árnyéka lett. Egyre rosszabb a megítélése a környéken, és sajnos nagyon sok tragédia is történt a közelmúltban” – folytatta Iványi.
A szülészeti osztály bezárásával a terhes nőknek ugyanis 50–60 kilométert kell utazniuk, hogy világra tudják hozni a gyerekeiket. Varga Ferenc, a tüntetés szervezője azt mondta, a feleségének is Szegeden kellett megszülnie harmadik gyereküket, mert akkor már nem működött az osztály Szentesen. „Emlékszem rá, hogy izgultunk, Szeged nagyon messzire van és bármi történhet a hosszú út alatt” – idézte fel a politikus.
Eközben a hatalom „folyamatosan vetít a lakosságnak” Iványi Gábor szerint. Mint mondta, Farkas Sándor helyi fideszes képviselő eddig háromszor ígérte meg a szülészet újranyitását, de egyik alkalommal sem indult újra az ellátás.
Nem a szülészet bezárása az egyetlen probléma a szentesi intézményben. Szünetel a kardiológiai szakrendelés is, a fül-orr-gégészet sem úgy működik, mint korábban. Az intézmény új fenntartója, a Szegedi Tudományegyetem még augusztusban sajtóhírekre reagálva leszögezte, hogy nem zárt be a fül-orr-gégészeti osztály. Szerintük az ügyeleti, járóbeteg- és fekvőbeteg ellátás zavartalan, a nem sürgős bennfekvést igénylő betegeket egynapos ellátás keretében kezelik, a bonyolultabb esetek műtéti beavatkozása pedig a szegedi egyetemi klinikán történik.
A gyerekosztállyal is vannak problémák. Ahogy az ország több egészségügyi intézményében, a szentesi kórházban is helyeztek el a beteg gyerekek között örökbefogadásra váró csecsemőket. „Makkegészségesek, és ott vannak a beteg gyerekekkel egy légtérben, kitéve a fertőzésveszélynek. Az életük egy olyan szakaszában, amikor a legtöbb törődésre lenne szükségük, az államtól annyit kapnak, hogy bedugják őket egy rideg kórházba” – sérelmezte Varga, aki kijelentette, addig nem nyugszik, „amíg újra nem nyílnak az osztályok, és amíg nem kap egyenlő ellátást minden szentesi és környékbeli”.
A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.