„Balmazújváros nem csődben van, hanem csődben tartják”

2024. augusztus 6. – 18:16

„Balmazújváros nem csődben van, hanem csődben tartják”
Hegedűs Péter Balmazújváros polgármestere és Latorcai Csaba a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium előtt tartott tiltakozó megmozduláson 2024. augusztus 6-án – Fotó: Latorcai Csaba / Facebook

Másolás

Vágólapra másolva

„Balmazújváros önkormányzatának köztisztviselői, közalkalmazottjai már második hónapja nem kapják meg bérüket. Egy szánalmasan kisstílű politikai csatározás miatt több mint 400 fő önkormányzati dolgozó megélhetése veszélyben van. Ők nem tehetnek a politikai kötélhúzásról, mégis az ő negatív élethelyzetüket használja fel a kormány hangulatkeltésre. A nagyon szerény keresetek még egy hónap megélhetését sem mindig tudják biztosítani, de most már második hónap fog eltelni fizetés nélkül” – így írt közleményében és petíciójában Balmazújváros leköszönő független polgármestere, Hegedüs Péter és a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete. A település vezetését októbertől a Fidesz-KDNP-s Varga Marina veszi át.

Hegedüsék a petíciót kedden adták át a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumnak. Latorcai Csaba miniszterhelyettes minderre úgy reagált: a kormánynak nincs köze a balmazújvárosi konfliktushoz, a polgármester menjen haza és oldja meg a problémát.

Miről van szó?

Egészen bonyolult helyzet alakult ki a Hajdú-Bihar vármegyei Balmazújvárosban az elmúlt időszakban.

  • A képviselő-testület nem fogadta el időben, tehát a törvényben meghatározott március 15-i határidőig a 2024-es költségvetést. Emellett a május 31-i határidődig a 2023-as pénzügyi beszámolót sem alkották meg.
  • A polgármester, Hegedüs Péter szerint a testület „diszfunkcionálisan működik”.
  • A Navracsics Tibor-féle Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium ezért felfüggesztette az önkormányzat finanszírozását.
  • A polgármester ezután egy jogi kiskaput kihasználva június 10-én egymaga alkotta meg ezt a két rendeletet. Az októberig tartó átmeneti időszakban ugyanis a polgármestereknek lehetőségük van egyedül is rendeleteket hozni, ha ugyanabban a kérdésben egymás után kétszer is döntésképtelen a testület.
  • A kormányhivatal viszont vitatja, hogy a polgármester jogszerűen alkotta meg ezt a két rendeletet.
  • Az ügy most a Kúria előtt van, a minisztérium pedig egyelőre arra vár, mi lesz a döntés. Addig nem adnak pénzt Balmazújvárosnak.
  • A város vezetése szerint viszont így ők fizetésképtelenek, és nem tudják kifizetni például az egészségügyi dolgozók, az óvodák, a bölcsődék és az idősotthon alkalmazottainak, nagyjából 400 dolgozó bérét.
  • Már csak azért sem, mert közben párhuzamosan egy másik ügy is zajlik: az önkormányzat számláján inkasszóztak 420 millió forintot egy 2016-os gázmotorprojekt-ügylet miatt.

Mit mond az önkormányzat?

Az önkormányzat szerint az egész ügy egy „erőfitogtatás”, aminek „elsődlegesen a város önkormányzati dolgozói és családjaik isszák a levét, akiknek a megélhetése van veszélyben”. De még az is lehet, hogy hosszabb távon „a dolgozók felmondanak, az intézmények fenntartása ellehetetlenül, működésképtelenné válhatnak az óvodák, bölcsődék, az idősotthon, az egészségügyi ellátások, a hivatal”.

Hegedüs Péter polgármester a kialakult helyzetet „politikai gyilkosságnak” nevezte, és „szándékos megkárosításról” is beszélt.

Szerinte egy „6:6-os patthelyzet” alakult ki a városi testületben, nem tudtak közösen költségvetési tervet csinálni. Balmazújvárosban ugyanis tizenkét képviselőből áll a testület, ennek a fele, tehát hatan fideszesek. „Az utolsó pillanatokig, 2024 májusáig a 6 blokkoló képviselő érdemi indokok nélkül, törvénysértő módon akadályozta azt, hogy a város a jogosan járó állami nettó finanszírozáshoz hozzájusson. Nem kell szépíteni: minden, a város működésével, fejlesztésével kapcsolatos érdemi munkát akadályoztak” – írta erről a Facebookon.

A polgármester viszont állítja, hogy ő jogszerűen járt el, amikor egyedül alkotta meg a költségvetési rendeletet. Állítása szerint a Kúria is azt közölte vele júliusban, hogy addig érvényesnek kell tekinteni az általa hozott rendeleteket, amíg nem mondják ki róluk, hogy azok érvénytelenek, vagy nem semmisítik meg azokat. Ennek ellenére állítása szerint hiába kérik a pénzt a kormánytól, azt azóta sem kapták meg. Ezt pedig törvényellenesnek nevezte, mivel szerinte a városnak nincs érvénytelenített költségvetése.

„Balmazújváros nem csődben van, hanem csődben tartják” – mondta a polgármester, aki szerint ha a minisztérium odaadná a nekik járó pénzt – körülbelül 500 millió forintot –, akkor ki tudnák fizetni az elmaradt béreket.

Mit mond a kormány?

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium kedden előbb egy rövid nyilatkozattal reagált a helyzetre. Ebben azt írták, hogy „Balmazújváros polgármestere a felelős azért, hogy nem kapnak fizetést az önkormányzati dolgozók a településen”, és hiába mondja azt, hogy a városnak van jogszerűen elfogadott költségvetése, a Kúria még nem döntött ebben a kérdésben. Addig pedig „a település finanszírozását fel kell függeszteni”.

A minisztérium szerint ők nem tudnak mást tenni, mint „tudomásul veszik a polgármesternek azt a döntését, hogy nem hajlandó a képviselő-testülettel együttműködni, jogszerűen megalkotni Balmazújváros költségvetését”. De azt ígérik, hogy amint lesz jogszerűen elfogadott költségvetése és zárszámadása a városnak, visszamenőlegesen is megkapja a nettó finanszírozását.

A polgármester és a szakszervezet közös petícióját kedden Navracsics Tibor miniszter helyettese, Latorcai Csaba vette át. A miniszterhelyettes itt azt mondta, ez egy helyi konfliktus, „a megoldás is helyben valósulhat meg”, a kormánynak ehhez nincs köze. „Arra kértem polgármester urat, hogy menjen haza”, mondta Latorcai, aki szerint a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha a polgármester a testülettel együtt „hozza meg jogszerűen és szabályszerűen a költségvetést”. Ezzel szerinte minden akadály rögtön elhárulna. Közben viszont azt is elismerte, hogy a polgármesternek valóban van joga egyedül is dönteni, ha olyan helyzet áll fenn.

Mit mond a Kúria?

A minisztérium tehát egyelőre a Kúria döntésére is vár. Bár most pár hétig még épp ítélkezési szünet van a bíróságokon, a Kúria a Telex megkeresésére azt írta: a balmazújvárosi költségvetési helyzetről négy ügy is van előttük – azt viszont nem részletezték, pontosan mi ez a négy ügy.

„A Kúria elnökhelyettese időközben valamennyi ügyben soron kívüliséget rendelt el. Jelenleg egyik indítvány sem került még elbírálásra. A Kúria Önkormányzati Tanácsa még ebben a hónapban megvizsgálja az indítványokat, és amennyiben az elbírálás törvényi feltételei adottak, határozatot is hozhat” – írták.

Milyen pénzt inkasszóztak?

A költségvetési bonyodalmakkal párhuzamosan egy másik ügy is nehezíti a pénzügyeket.

2016-ban a város akkori fideszes vezetése támogatási szerződést kötött a Nemzetgazdasági Minisztériummal egy gázmotor-projekt megvalósítására. Ennek az volt a lényege, hogy termálvíz hasznosításával lássák el fűtéssel és árammal a középületeket. Bár a program egyik feltétele az volt, hogy abba csak 100 százalékban állami vagy önkormányzati tulajdonú ingatlanokat lehet bevonni, belekerült a városi stadion is. A stadion 2019-ben végül 34 százalékban az önkormányzat alá került, aztán azt két évvel később, 2021-ben eladták a Balmazújvárosi Football Clubnak.

Az ügyletet a Magyar Államkincstár szabálytalannak tartotta, ezért arra kötelezte az önkormányzatot, hogy késedelmi kamattal együtt fizesse vissza a teljes támogatási összeget, azaz összesen 427 millió forintot. Ezt az összeget inkasszózták az önkormányzat számlájáról.

Nem lesz könnyebb

Nem először gyűlik meg a baja Balmazújvárosnak a költségvetéssel. A testület már tavaly sem tudta idejében elfogadni a költségvetést és a zárszámadást, az állam akkor is felfüggesztette a támogatásokat. Akkor a vármegyei főispán hozott egy rendeletet a helyzet megoldására.

Október 1-jétől sem lesz könnyebb helyzetben a város. Bár a Fidesz jelöltje, Varga Marina 50,22 százalékos eredményével legyőzte a jelenlegi polgármestert, Hegedüs Pétert, aki a Közösen Balmazújvárosért Egyesület színeiben a szavazatok 44,95 százalékát szerezte meg, de végeredményben ugyanúgy marad a 6:6-os felállás a testületben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!