A bíróság szerint alaptörvénybe ütközhet az, hogy a társadalombiztosító nem ad támogatást beszédpótló eszközre

2024. július 24. – 18:32

Másolás

Vágólapra másolva

A halmozottan sérült, hangzó beszéddel nem kommunikáló Zoltán Ágoston családja még tavasszal perelte be a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőt (NEAK), amiért nem kaptak tb-támogatást alternatív kommunikációs eszközre, amely nélkül a fiú képtelen kommunikálni a külvilággal. A bíróság most úgy ítélte meg, hogy a helyzet valóban orvoslásra szorul – írja a 444.

A NEAK gyógyászati segédeszközöket támogató listáján nincs olyan eszköz, amely a fogyatékossággal élők kommunikációját segítené, így csak egyedi méltányossági kérelemmel lehetséges támogatáshoz jutni. A NEAK elutasította a család kérelmét, mert szerintük az alternatív kommunikációs eszközök nem minősülnek gyógyászati vagy orvostechnikai segédeszköznek, illetve a NEAK nincs szerződésben a szükséges eszközöket gyártó cégekkel. A család az elutasítást követően perhez folyamodott.

A bíróság továbbgörgette az ügyet az Alkotmánybírósághoz – derül ki a Mozgáskorlátozottak Egyesületének Országos Szövetségének (MEOSZ) közleményéből. A bíróság elismerte, hogy a jelenlegi szabályozás azáltal, hogy nem biztosítja a beszédfogyatékos emberek emberi méltósághoz, valamint a kommunikációhoz, a véleménynyilvánításhoz, a szociális biztonsághoz és a testi-lelki egészséghez való jogát, továbbá a hátrányos megkülönböztetés tilalmát, alaptörvény-ellenes.

A MEOSZ közleményéből az is kiderül, hogy azzal, hogy a bíróság mindezt elismerte, az hatalmas előrehaladást jelenthet valamennyi beszédfogyatékossággal érintett ember életére.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!