Érintés intim helyeken: az iskola eltitkolta volna az ügyet, de egy anya feljelentést tett
2024. július 16. – 06:59
Az egyik felsős lány úgy érezte, a néptánctanár kisegítőként dolgozó férje illetlenül fogdosta a mindennapos testnevelésórán az egyik Győr-Moson-Sopron vármegyei általános iskolában. Bár más lányok is átélhettek hasonlót, az igazgató csendre intette a panaszkodókat, a lány anyja végül egyedüliként tett feljelentést az ügyben. A rendőrség vádemeléssel zárta le a nyomozást, az ügy a bíróságra került, ítélet még nem született. A férfi ügyvédje szerint védence ártatlan, és az ügyben eljárásjogi problémákra hívja fel a figyelmet. Az ügy sok szempontból ismerős mintázatot mutat más, hasonló esetekhez: a szereplők – egy kivétellel – mindent elkövettek azért, hogy a történet soha ne derüljön ki.
„Én hiszek a lányomnak. Nagyon sokat gondolkodtam, mit kell tennem, mi a helyes, és nem léptem volna, ha nem győződöm meg a gyerekem igazáról. A többi anyuka szerintem nem mert elindulni ezen az úton. Annak ellenére, hogy ők is hittek a lányuknak, nem merték bevállalni ezt a dolgot. Azt hittem, ha felvállalom az első lépéseket, majd mellénk állnak a többiek is, a hatóságok teszik a dolgukat és kiderül, ki és miben hibázott. De ez csak részben történt meg. Ítélet két év elteltével sincs” – mondja a diáklány anyja, aki végül egyedüliként tett feljelentést az ügyben.
2022 januárjában több iskolás lány számolt be arról az egyik Győr-Moson-Sopron vármegyei iskolában, hogy a mindennapos testnevelés keretében tartott délutáni foglalkozásokon a néptáncpedagógus férje – aki segítőként vett részt az órákon – átöleli, megsimogatja őket, egyikük mellét is megfogta. A kiszámolóknál a fiúkra csak rábökött, a lányoknál viszont végighúzta a mellükön a kezét. A diákok szóltak az igazgatónőnek.
„Az igazgató elküldte őket azzal, hogy ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek” – olvasható a bírósági jegyzőkönyvben az anya vallomása. Az anyuka a Telexnek is megerősítette: több lány panaszkodott a férfira, de miután az igazgatónő csendre intette a lányokat – és az érintett szülőknek sem szólt –, minden maradt a régiben. Egy dologban történt csak változás: a gyerekek azt is szóvá tették, hogy a férfi csúnyán beszélt az órán. Az igazgatónő emiatt valóban szólt neki.
Mivel az ügy érintettje kiskorú, és még elsőfokú bírósági ítélet sem született, ebben a cikkben nem írjuk le a konkrét település nevét és a szereplőket sem akarjuk azonosíthatóvá tenni. Az esettel inkább csak egy jellemző gyakorlatra szeretnénk rámutatni. Úgy tűnik ugyanis, hogy ebben a történetben sem a szembenézés, az eset tisztázása, hanem a mindenáron való elhallgatás a legerősebb motiváció, csakúgy, mint az országosan ismertté vált bicskei gyerekotthonban történteknél. Itt szerencsére nem történt erőszak, de az eltussolás, a gyerekek megfélemlítése, a szereplők megbélyegzése hasonló forgatókönyv alapján történt – és történik most is.
Vádemelés szeméremsértés vétsége miatt
Azt, hogy a lány nem véletlen érintéseket értelmezhetett félre a táncórákon, az is mutatja, hogy a hatóságok komolyan vették a bejelentést, tanúkat hallgattak meg, és végül büntetőeljárás indult. A Soproni Rendőrkapitányság 2022 januárjában kezdett nyomozásba, és 2023-ban vádemelési javaslattal adta át az ügyet az ügyészségnek. „A Soproni Járási Ügyészség 2023. március 7. napján benyújtott vádiratában a rendőrségi nyomozás lezárása után az emberi méltóságot sértő szeméremsértés vétsége miatt emelt vádat egy hatvanas éveiben járó férfi ellen. Az ügyészség a vádiratban tárgyalás mellőzéses eljárást kezdeményezett” – közölte a Telex megkeresésére a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség.
„A vádirati tényállás lényege szerint az elkövető egy hatodik, majd hetedik osztályos kislányt a 2021-es év elejétől kezdődően, utolsó alkalommal 2022. január 3. napján – akarata ellenére – intim helyen rendszeresen megérintett, megsimogatott. Az ügyben a Soproni Járásbíróság büntetővégzést hozott, melyet az ügyészség tudomásul vett. A büntetővégzésben a bíróság a terhelt bűnösségét megállapította és vele szemben olyan joghátrányokat alkalmazott, melyeket az ügyészség indítványozott. A büntetővégzéssel szemben a terhelt és a védő kérte tárgyalás tartását. Az eljárás során a bíróság már több tárgyalási napot tartott, a következő tárgyalási határnap őszre várható” – tájékoztatott a főügyészség.
A vádlott tagadja a szeméremsértés elkövetését. A férfi és felesége is arról beszélt a bíróság előtt, hogy a néptáncoktatáshoz hozzátartozik a diákok görnyedt tartásának javítása. Ilyenkor előfordul, hogy megfogják a gyerekek vállát, kiegyenesítik a hátukat. A férfi és felesége azt mondta: ilyenkor ügyeltek arra, hogy ne álljanak túl közel a gyerekek mögé, és illedelmesen érjenek hozzájuk. Az érintett kislány azonban egy olyan illetlen érintésről is beszámolt, amikor ő a begipszelt keze miatt fel volt mentve, a férfi pedig mellé ült a terem szélén.
„Alappal a meggyőződésem, hogy ártatlan”
A férfi védője elérte, hogy az érintett lányokat személyesen is meghallgassa a bíróság. A gyerekkorúak kihallgatását szigorú szabályok szerint kell megtenni, például ilyesmi csak erre hitelesített kihallgatóhelyiségben történhet.
A férfi ügyvédje a Telexnek részletes levélben írta le, hogy a vádlott mennyire egyedül és milyen nehéz helyzetben van ilyenkor. „Ugyan miért is mondaná a gyerek, miért javasolná vádra a rendőrség, miért emelne vádat az ügyészség, miért ítélné el az elsőfokú bíróság – ha nem lenne igaz… Nem zörög a haraszt… stb.” – írta levelében az ügyvéd. Mindeközben még tart a bizonyítási eljárás, az ügy nem zárult le, hívta fel rá a figyelmet. Az ügyvéd álláspontja szerint körültekintéssel kell kezelni a gyermekkorú tanúk vallomásait, és az eddigi tárgyalásokon több eljárásjogi problémát is felvetett a gyerekek kihallgatásának körülményei miatt. „Ügyfelem a becsületét szeretné tisztázni, megőrizni. Jelenleg romba döntött élete, besározott becsülete és ügyvédje van. Alappal a meggyőződésem, hogy ártatlan” – írta az ügyvéd.
Még a rendőrség portáján is volt olyan, aki az anyát és lányát le akarta beszélni a feljelentésről, mondván, sok gyerek így akar bosszút állni egy rossz jegyért. Az ő lánya azonban jó tanuló volt abban az iskolában, és az anyában fel sem merült ez a lehetőség (időközben a lány már középiskolás lett.) Az akkor tizenkét éves diákot szakértők is megvizsgálták. „Amíg nem történt meg az orvosszakértői vizsgálat, addig szokta mesélni, hogy sokszor eszébe jut, és rossz érzései vannak ezzel a dologgal kapcsolatban. Amikor az orvosszakértői vizsgálat megvolt, akkor azt mondta, nagyon megkönnyebbült. Hiszen végre valaki abban segítette, hogy feldolgozza a történteket és nem csak az érdekelte, hogy konkrétan mi történt” – áll a jegyzőkönyvben az anya vallomása.
A tankerület is a rendőrségtől tudta meg
A településen a mindent elfedő hallgatás olyan jól sikerült, hogy a város polgármestere is csak jóval később értesült arról, mi történt. Ez pedig azért is különösen kínos, mert az iskola igazgatónője a település alpolgármestere is egyben. Az igazgatónőt természetesen megkerestük, de határozottan elutasította a nyilatkozatot az ügyben.
Az igazgatónő szerette volna az intézmény falain belül tartani a történteket, és ez egy ideig sikerült is. A Soproni Tankerület sem az iskolából értesült a történtekről, ez kiderült a Telexnek írt közleményükből: „A Soproni Tankerületi Központ nem munkáltatója sem a táncpedagógusnak, sem a férjének. Óraadói megbízás alapján szervezte a táncórákat a pedagógus. A Soproni Tankerületi Központ hivatalos rendőrségi megkeresésből értesült az esetről, amelyet követően az eljárás alá vont személyt azonnal kitiltotta minden tankerületi fenntartású intézményből, és ezzel egyidejűleg értesítette a pedagógus munkáltatóját. A tankerületi központnak nincs tudomása, hogy bárki más ellen hatósági eljárást kezdeményeztek volna az ügyben.”
A több mint két éve húzódó eljárás ideje alatt az anya megtapasztalta, hogyan változhat meg az emberek hozzáállása az ilyen ügyekhez. Kezdetben a boltban az ő háta mögött súgtak össze az emberek, és rá mutogattak, mint aki rossz hírbe hozta az iskolát. Ő volt a rossz, amiért másoknak is tanúskodniuk kell a bíróságon. „A mi családunk fizeti a költségeket, miközben már mi sem tudjuk néha, hogy minek. De nem tudnék a lányom szemébe nézni a hátralévő életemben, ha nem állok mellé” – mondta a Telexnek a könnyeivel küzdve a feljelentő anya.
Jellemző, hogy a közvélemény akkor vett teljes fordulatot, amikor két év elteltével a kegyelmi ügy botránnyá nőtt és politikusok karrierje dőlt romokba.
Akkor már a feljelentő anyuka is kapott vállveregetést.