Vannak olyan háziorvosi rendelők Magyarországon, ahol nem megy fel a beteg vérnyomása, mire eljut az orvoshoz

2024. március 20. – 07:18

Másolás

Vágólapra másolva

687

Cserni István verőcei háziorvos egy informatikussal 2013-ban fejlesztette le a mindennapi munkát egyszerűsítő, hatékonyabbá tevő és betegbarát rendszert, az Erodiumot. A fejlesztésért Cserni tavaly Richter Érdemrendet kapott, de állami támogatás nincs az orvosi betegirányító rendszer bevezetésére, a praxisoknak maguknak kell kigazdálkodniuk a költségeit – derül ki a Hvg.hu riportjából.

Cserni István húsz éve látja el háziorvosi feladatait Verőcén. Munkája során tapasztalta, hogy sok rendelőben nem feszültségmentes a várakozás. Például ha valaki megszegi az érkezési sorrendben várakozók szabályát, elszabadulhatnak az indulatok. És hiába vannak olyan háziorvosok, akik ragaszkodtak az előzetes időpontkéréshez, jogszabályi kötelesség, hogy a sürgősebb eseteket előre vegyék, ami szintén szülhet feszültségeket. Cserni szerint ráadásul nemcsak a várakozó betegeknek megterhelő, a háziorvosnak és az asszisztensnek is túl sok energiája megy el a betegellátás mellett a várakozó betegek rangsorolására.

A verőcei háziorvos sokszor tapasztalta azt is, hogy a bizonytalan várakozási idő után a páciensek olyan pszichés állapotba kerülnek az orvos elé, ami nem optimális egy orvos-beteg találkozásra. „Ilyen esetekben a rendelőben mért vérnyomásérték gyakorlatilag értékelhetetlen.”

„Az alapvető probléma Magyarországon, hogy itt egy orvos-egy nővér rendszerek vannak, pedig ezen kívül a háziorvosi praxisokba szükséges és optimális lenne plusz egy ember, aki recepciós feladatokat látna el. Erre azonban a praxisoknak nincsen finanszírozási lehetőségük.”

Ezt a problémát szerette volna áthidalni az Erodiummal. Egy informatikussal 2013-ban kezdte el fejleszteni az online előjegyző és betegirányító rendszert, amelyre sem állami, sem pályázati, sem egyéb magántőke bevonását nem vették igénybe.

Ha most valaki üzembe akarja helyezni a rendszert, akkor a bekerülési költsége nagyjából kilencszázezer forint körül van, ebben benne van a terminál, a rendszer testreszabása, helyszíni telepítése, beüzemelése és 1000 db bejelentkező kártya. Ezenfelül havonta 17 ezer forint körüli összegbe kerül az Erodium üzemeltetése.

A praxisoknak erre nem jár külön állami támogatás, aki használni akarja a rendszert, annak ki kell gazdálkodnia az ehhez szükséges forrást.

Az Erodiumot már közel 300 háziorvosi praxis használja az ország összesen körülbelül 5700 házi- és gyerekorvosi praxisa közül.

Vannak olyan települések, ahol az önkormányzat részben vagy egészben átvállalta a praxisok helyett a költségeket, Dunakeszin például az önkormányzat az összes háziorvos számára megvásárolta a rendszert, csak a havi működési költséget kell állniuk a praxisoknak.

„Európaibb élménnyé vált a háziorvoshoz járás”

Az Erodium rendszer használatához a páciensek kapnak egy QR-kóddal ellátott bejelentkező kártyát, amit a váróban lévő terminálon tudnak leolvasni, ezzel jelzik az orvosnak, hogy megérkeztek. A kártyához tartozik egy személyes webfiók is, ahol a beteg elő tudja készíteni a rendelési látogatását: felvihet tüneteket, panaszokat, hogy azok mikor kezdődtek, és hogyan változtak az elmúlt időszakban.

„Amikor odaérek a rendelőbe, csak beolvasom a kártyámat, és a háziorvosom ez alapján pontosan tudja, hogy megérkeztem, és miért jöttem, anélkül, hogy lobbiznom kellene az asszisztensél, amikor az egy pillanatra kijön a váróba” – mondta az egyik fővárosi háziorvosi praxis betege a rendszer használatáról a Hvg.hu-nak.

De a webfiókon keresztül sok minden mást is el lehet intézni: rögzíthetünk vérnyomást, testsúlyt, vércukorszintet, indíthatunk telemedicinális ellátást, meg lehet nézni a rendelési időt, sőt azt is, mikor lesz a háziorvos szabadságon. Emellett van időpontfoglaló, receptkérési és leletértékelési funkció is.

„Európaibb élménnyé vált a háziorvoshoz járás” – foglalta össze tapasztalatait egy beteg.

De a rendszer nem csak a beteg számára hasznos, az orvos is felkészültebben várhatja őket, ha előre látja, milyen tünetekkel érkeznek. Az orvosok tapasztalatai szerint az idősebb betegeik is megbarátkoztak a rendszer használatával, de azoknak, akik nem tudják használni az internetet, vagy nincs nekik, létrehoztak egy automata telefonközpontot, amelyen keresztül nyomógombok segítségével lehet időpontot foglalni.

Az Erodiumot folyamatosan fejlesztik, a rendszert használó háziorvosok visszajelzései alapján is. Cserni a jövőben szeretné rákapcsolni a rendszerre a helyi patikákat is. A háziorvos szerint ugyanis praktikus lenne, ha a beteg tudná jelezni a gyógyszertárnak, hogy milyen készítményeket írtak fel neki, miket szeretne kiváltani, hogy a gyógyszertár időben elintézhesse a beszerzést, és ne kelljen a betegnek többször fordulnia. De fejlesztés alatt áll már ez Erodium mesterséges intelligenciára épülő döntéstámogató modulja is.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 404,39 Ft
USD 357,17 Ft
További élő árfolyamok!