Meghalt Grétsy László nyelvész, a magyar nyelvművelés kiemelkedő képviselője

2024. január 22. – 13:15

Meghalt Grétsy László nyelvész, a magyar nyelvművelés kiemelkedő képviselője
Fotó: Cseke Csilla / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

6108

91 éves korában meghalt Grétsy László nyelvész, tanár, a magyar nyelvművelés kiemelkedő alakja. A professzor az Anyanyelvápolók Szövetségének konferenciáján lett volna díszvendég hétfőn, ezen a rendezvényen jelentették be halálhírét.

Grétsyt már gyermekkorában is érdekelték a nyelvi játékok, egyetemi tanulmányai alatt viszont még irodalomtörténettel foglalkozott, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karára vették fel magyar–történelem szakra, ahol 1954-ben szerzett diplomát. Fokozatosan a nyelvtudomány felé fordult, 1960-ban szerezte meg a nyelvtudományok kandidátusa címet. Diplomájának megszerzése után a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének tudományos munkatársaként kezdett el dolgozni, melynek később főmunkatársa lett. 1971-ben a mai magyar nyelvvel foglalkozó osztály vezetőjévé nevezték ki, és az ELTE Tanárképző Főiskolai Kar magyar nyelvi tanszékének vezetője lett. 1992-ben az MTA Magyar Nyelvi Bizottságának társelnökévé választották.

1989-től az Anyanyelvápolók Szövetségének főtitkára, majd alelnöke, ügyvezető elnöke, elnöke, 2013-tól pedig tiszteletbeli elnöke lett.

Több szakfolyóiratnál dolgozott, a Magyar Nyelvőrnél, az Édes Anyanyelvünknél, az Élet és Tudománynál, valamint a Szabad Földnél.

Országszerte ismertté a magyar nyelv hagyományaival, illetve annak ápolásával kapcsolatos népszerű televíziós műsorai tették. Az első tévés műsora 1960-ban indult, Családi félkör címmel, majd sorban következtek A nyelv világa, a Szójáték klub, a Szabálytalan nyelvtanóra, az Álljunk meg egy szóra!, a Gyöngyök, végül, 2004-ig, az Anyanyelvi szószóló. Ezek közül a legismertebb a Vágó Istvánnal közösen vezetett Álljunk meg egy szóra! című műsor volt, amelyben egy-egy szónak, kifejezésnek a helyességét, eredetét, esetleges hibás használatát magyarázták el. A nyelvművelő tévésorozat 500. adása alkalmából 1997-ben nívódíjat kapott.

Munkásságát számos rangos kitüntetéssel ismerték el. 1976-ban a SZOT-díjat, 1982-ben a Kiváló Népművelő díjat kapta meg. Legnagyobb elismerései a Magyar Örökség-díj, amelyet 2007-ben és a Prima Primissima díj, amelyet 2012-ben kapott meg.

Három lánya, 12 unokája és két dédunokája született.

A nyelvészprofesszor 90. születésnapja alkalmából készült interjúban az Új Város Online-nak azzal kapcsolatban, hogy miért fordult a nyelvészet felé, azt mondta:

„Mivel vallásos családban nőttem fel, egy-két egyházi, felekezeti lap, folyóirat is járt hozzánk. Ezeket (is) olvasva eleinte misszionárius akartam lenni, majd, mivel a szavakkal való bíbelődést, a rejtvényfejtést már tízéves koromtól nagyon szerettem, úgy éreztem, inkább költő leszek. Ezért is jelentkeztem az ELTE bölcsészkarára. Fel is vettek, de ott, megismerve egy-két kitűnő nyelvészprofesszort, elsősorban a nyelvtörténész Pais Dezsőt, már fél év eltelte után megérett bennem a gondolat, hogy igen, a szavak bűvöletében szeretnék élni, de nem költőként, hanem mint nyelvész, a nyelv búvára, művelője.”

A magyar nyelvről pedig azt mondta, „nyelvünket – nem csak a nemzeti elfogultság mondatja velem – a világ egyik legszebb hangzású nyelvének tartom”.

2022-ben a Blikknek azt mondta, rengeteg munkája van, és nagyszerűen telnek a napjai. Még abban az évben szerkesztőtársával, Kiss Gáborral együtt dolgozott a Melyiket válasszam? című nyelvművelő könyvecskén, amelyben azt mutatták be „sok-sok példával, hogy különböző esetekben és helyzetekben hogyan, milyen szempontokat figyelembe véve lehet két kínálkozó szó vagy kifejezés közül kiválasztani a jobbat, a megfelelőbbet”. Akkor az mondta, más önálló könyvet már nem tervez, de két lapba is küld még cikkeket, az Édes Anyanyelvünkbe és az Élet és Tudományba.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 408,99 Ft
USD 359,35 Ft
További élő árfolyamok!