Telex Neked #123: Kongó Balaton, zokogó teniszező és propaganda

2023. július 21. – 05:12

Másolás

Vágólapra másolva

Ez a Telex heti hírlevele a július 14. és július 20. közötti legfontosabb eseményekről. Aki már csütörtökön szeretné megkapni a hírlevelet, vagy kíváncsi, ahogy rövid interjúkban bemutatjuk a szerkesztőség tagjait, itt a cikk végén feliratkozhat.

Szép csütörtököt mindenkinek, Világi Máté vagyok, a heti hírlevélfelelős. Legutóbb 85 hete írtam hírlevelet, azóta csak a színfalak mögül dolgozom, de az utóbbi időben előbújtam a barlangomból egy fotó erejéig, amikor arról írtam, milyen volt egy hónapig nem zuhanyozni. Ezen kívül én managelem a tényellenőrző rovatunkat, az Ellenőrzőt, amibe nemrég például arról írtam, hogy egy államtitkár légből kapott számokat idézve beszélt az abortuszról. Emellett általában tech- és tudományos cikkeket írok, így például viszonylag szorosan követem Elon Musk twitteres ámokfutását, de Tucker Carlson fröcsögése is lenyűgöz.

Hiába lenne rá szükség, nincs hely a pszichiátrián

Mi a baj? Bár egyre több ember szorulna Magyarországon pszichiátriai ellátásra, egyre kevesebb a szakember és a férőhely. A rendszer a saját túlélésével van elfoglalva.
Miből látszik ez: Egy olvasónk mondta el nekünk saját történetét. Testvére hiába agresszív, hiába küzd mentális betegséggel, nem kapnak segítséget.
Van megoldás? Lenne, de a Belügyminisztérium egyelőre csak meghallgatja a javaslatokat.

Médiatanács–Pride: 1-0

Mi történt? A Pride előtt a szervezők készítettek egy reklámfilmet a rendezvényhez, de a Médiatanács szerint az csak éjjel mehetett volna le a tévében.
Miért? A tanács szerint a kampányfilm nem egy reklám volt, hanem a homoszexualitás népszerűsítése.
Mi lett belőle? Az RTL pert indított, mert nem értett egyet a döntéssel.
A Budapest Pride ennek ellenére lement, a szervezők szerint 35 ezren vonultak a hétvégén. Eközben a ferencvárosi szivárványos padot megint átfestették, majd elvitték, később pedig szivárványos szék került a helyére.

Senki nem menekülhet a háborús propaganda elől!

Mi történt? Csináltunk néhány új profilt a nagy közösségi oldalakon, és hagytuk, hogy az algoritmus eljátszadozzon velük.
Mi lett szegény kamuemberekkel? Az algoritmusoknak eleinte meggyűlt a baja a szűz felhasználókkal, de hamar rájuk zúdították a háborús propagandát.
Miért fontos ez? A propaganda mindkét oldalról rossz, de míg az ukránpárti inkább az oroszokat gúnyolja és mémeket gyárt, az oroszok teljes erőbedobással igyekeznek saját képükre formálni a valóságot.

Nem lesz több film

Mi történt? A hollywoodi színészek is sztrájkba kezdtek, miután a gyártók nem voltak hajlandóak engedni a kizsákmányolásból.
Mi a kontextus? Az írók már hónapok óta nem dolgoznak, mert a gyártók nem akartak többet fizetni, és a többi követelésüknek sem engedtek.
Mi lesz ebből? Ha a sztrájk sokáig húzódik, akkor már jövőre is érezni fogjuk, hogy egyre kevesebb az új tartalom.

Hol a balatoni nyár?

Hol a vendég? Hát ez az! Egy jó évben ilyenkor már nincs egy Telfin Plédnyi hely a Balaton körül, de idén bőven találni helyet – akár árnyékban is.
Mit mond az ágazat? Van, aki szerint 30-40 százalékos a visszaesés a forgalomban, de a Turisztikai Ügynökség szerint minden jó, sőt, erős nyári szezont vártak.
Akkor hol a nép? Úgy tűnik, hogy a magyarok nagyjából fele nemhogy külföldre nem tud menni nyaralni, de még a belföldi kiruccanás sem fér bele nekik. A vendéglátósok aggódnak, mert ha jön is vendég, nem napokra maradnak, csak mondjuk egy éjszakára.

Botrány a budapesti tenisztornán

Mi történt? Első ránézésre úgy tűnt, hogy egy kínai játékos jól ütött, de a bírók szerint kint volt. A magyar ellenfele úgy tűnt, hogy kuncog, majd gyorsan eltörölte a bizonyítéknak számító nyomot. A kínai játékos nem sokkal később zokogva feladta a meccset.
Hogy is volt? Később kiderült, hogy a neten manipulált videók terjednek, ami már önmagában árnyalná az esetet, de a szabályok sem a kínai játékosnak kedveztek.
Mi lett belőle? A nemzetközi sajtó egy napig attól zengett, hogy brutális, szégyenteljes, drámai jelenetek zajlottak a budapesti tornán, de csak a korai, vágott videók alapján.

Ne feledkezzünk el ezekről sem

Hódít a világon a Barbenheimer, már a csapból is a két film folyik.
Videóban bemutattuk, hogy is működik és miért káros a halogatás. Nézze meg még most!
Több mint 10 év után elfogtak valakit a Long Island-i sorozatgyilkosság gyanúsítottjaként.
Az endometriózis minden tizedik nőt érinthet, mégis fájdalmas tabutémának számít.
Sok év után ismét elindul egy Kennedy az amerikai elnökválasztáson, de konteókirályként inkább trójai falónak tűnik a demokrata mezőnyben.
Íme néhány recept, amit főzés nélkül is össze lehet dobni a kánikulában.

A hét egyik legolvasottabb cikke: Elfogta a rendőrség az angyalföldi gyilkosság gyanúsítottját

A hét képe

Egy férfi próbálja kocsiba rakni a kutyáit az Athén közelében lévő Agios Charalampos nevű faluban 2023. július 17-én, mert a környező erdőtüzek az otthonát veszélyeztetik. Napok óta küzdenek a görög tűzoltók a lángok megfékezésével, a hatóságok legalább hat tengerparti várost evakuáltak. A meteorológiai szolgálat az erős szelek és az – egyébként egész Európát sújtó – extrém hőség miatt egész hétre magas tűzveszély miatt adott ki figyelmeztetést.

Fotó: Aris Messinis / AFP
Fotó: Aris Messinis / AFP

A hét videója: Drágám, a kölykök már megint beszóltak a Fidesznek

Heti podcast

A Kisbolygó friss adásában a tömegturizmus fenntarthatatlanságával foglalkoztunk, Nagy Réka egy turizmusfejlesztési szakemberrel, illetve a Talpalatnyi Történetek blog szerzőivel beszélte át a témát.

Milyen érzés, ha valakinél 21 éves korában diagnosztizálnak rosszindulatú daganatot? Kiderül a Rákeltérítő heti részéből, ahol Thuróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök és maratonfutó meséli el betegsége és gyógyulása történetét.

A Témában Szikra Dorottya szociológust láttuk vendégül, Brückner Gergővel a fideszes családpolitika elmúlt 13 évéről beszélgettek annak apropóján, hogy épp szűkítik néhány zászlóshajónak számító juttatás felvételi lehetőségét. Kiderül az is, mi az az illiberális jóléti állam.

Az Afterben a mumble rapnek címkézett dalokkal betört Grasával interjúztunk, aki sokáig alulértékelt közönségkedvencként és underground legendaként volt jelen a hazai trapszcénában. Az adásban őszintén vall traumákról, szerhasználatról, az önszeretet és önutálat örök kettőséről, graffitikultúráról, DIY-alkotásról, illetve a techno és a trapzene közti párhuzamokról.

Heti túraajánló: Megnéztük, mit élveznek annyira a kőszáli kecskék a Bécs melletti óriás sziklafalon

Ha kíváncsi vagy arra, ezen a héten kit mutattunk be a Telex kollégái közül, akkor itt tudsz feliratkozni a Telex Neked hírlevélre!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!