Csirkehúsba tett méreggel öltek meg tíz ragadozómadarat Mórahalomnál

2023. április 25. – 13:47

Másolás

Vágólapra másolva

A Kiskunsági Nemzeti Park (KNP) a Facebook-oldalán írta meg, hogy április 20-án egy gazdálkodótól kaptak bejelentést arról, hogy elhullott ragadozómadarakat talált Mórahalmon. A helyszínre érkezve az illetékes természetvédelmi őr két egerészölyv, két barna rétihéja és egy szarka tetemét azonosította. Az elpusztult madarak elhelyezkedése (eltérő fajú egyedek közel egymáshoz) és testhelyzete (görcsösen összeszorított lábak, hátravetett fej) arra utaltak, hogy mérgezés áldozatai lettek. Másnap a nemzetipark-igazgatóság kutyás keresőegysége négy újabb barna rétihéja és egy egerészölyv tetemére bukkant.

A tíz védett ragadozó pénzben kifejezett természetvédelmi összértéke 375 000 Ft. A nyomok alapján a mérget csirkehúsba rejtve szórták szét a területen.

Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park
Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park

Mivel természetkárosítás bűncselekményének gyanúja merült fel, az ügyben a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőrkapitányság a helyszínelést követően ismeretlen tettes ellen indult nyomozás.

Mint a KNP a honlapján írja, a mérgezéses esetek többségében az EU-ban már 2008-ban betiltott karbofurán tartalmú növényvédő szerek okozzák a pusztulást. A karbofurán szándékos mérgezésre történő felhasználása védett madarak ezreinek pusztulását okozta Európa-szerte az elmúlt években. A mérgezett csalétkek nem kizárólag a ragadozómadarakra és dúvad fajokra jelentenek veszélyt, hanem bármilyen állatra és az emberre is. Ezért azt kérik, hogy aki gyanús húsdarabokat, tyúktojásokat vagy nagyobb számú elpusztult állatot észlel a szabadban, semmiféleképpen ne nyúljon ezekhez és azonnal értesítse a hatóságokat.

Legutóbb ilyen nagymértékű ragadozómadár-mérgezés Turán történt 2021 nyarán, akkor 50 mérgezés miatt elpusztult állat tetemét találták meg. Ez az eset minden idők legsúlyosabb szándékos ragadozómérgezéses bűncselekménye volt Magyarországon. A madarak toxikológiai vizsgálata kimutatta, hogy őket is karbofuránnal mérgezték meg. A méreg mennyisége akár 158 ember halálához, 158 ezer barna rétihéja pusztulásához vagy a parlagi sas teljes világállományának megmérgezéséhez elegendő is lehetett volna.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!