A hajléktalanokat rugdosó, megalázó rendőrök ügyvédje szerint az áldozatok agresszívak voltak

2022. szeptember 21. – 10:37

frissítve

A hajléktalanokat rugdosó, megalázó rendőrök ügyvédje szerint az áldozatok agresszívak voltak
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Szerdán tárgyalta a bíróság a hajléktalan embereket bántalmazó mohácsi rendőrök ügyét: a vádirat szerint a járőrök tavaly januárban több alkalommal is fejbe rúgtak két hajléktalan férfit, indok nélkül lefújták őket gázspray-vel, egyiküket pedig azzal alázták meg, hogy léggitározásra és éneklésre kényszerítették. Az ügyész elmondta, előfordult, hogy a bántalmazás alatt az egyik hajléktalan magatehetetlen állapotban feküdt a földön.

Az egyik rendőr felvette a mobiljával a bántalmazásokat, a videókat pedig továbbküldte egyik női kollégájuknak, aki szintén a vádlottak között van. A kaposvári ügyészség szerint ő azzal követett el bűncselekményt, hogy nem jelentette a járőrök által elkövetett bántalmazásokat.

Összesen négy vádlottja van az ügynek, a negyedrendű vádlottnak azonban semmi köze a bántalmazásokhoz. Őt azzal vádolja az ügyészség, hogy jelentésében valótlanul állította, hogy autósokat ellenőrzött.

Szerdán előkészítő ülést tartottak az ügyben a Kaposvári Törvényszéken, az ügyész felolvasta a vádiratot, a vádlottak pedig nyilatkoztak, hogy bűnösnek vallják-e magukat. Az előkészítő ülésen csak a vádlottak voltak jelen, a hajléktalan férfiak nem. Őket az Utcajogász Egyesület ügyvédje, Molnár Noémi képviseli az ügyben.

Egyikük egy idősebb férfi, míg a másik bántalmazott hajléktalan értelmi fogyatékossággal él, emiatt részleges gondnokság alatt áll, vagyis ő még inkább ki volt szolgáltatva a rendőröknek. A mohácsi rendőrkapitány egyébként később bocsánatot kért az idősebb hajléktalan férfitól. Arról nincs hír, hogy az ügy kirobbanása óta történtek volna hasonló incidensek Mohácson.

Az egykori rendőrök ügyvédje a sértettek agresszív viselkedésére hivatkozott

Az ügyészség hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás, hivatali visszaélés és szolgálati kötelességszegés miatt emelt vádat a két rendőr ellen. Az első- és másodrendű vádlottakra beismerés esetén esetén három és fél év letöltendő börtönbüntetést, 150 ezer forint pénzbírságot és öt év közügyektől való eltiltást kért az ügyészség, a harmad- és negyedrendű vádlottra pedig megrovást, illetve pénzbüntetést. A két járőr, az ügy első- és másodrendű vádlottja nem ismerte el bűnösségét, a harmadrendű vádlott, aki nem jelentette a bántalmazásokat, viszont igen. Hasonlóan tett a negyedrendű vádlott is.

Az első- és másodrendű vádlott ügyvédje az előkészítő ülésen elmondta, hogy szerintük a tényállások felderítése hiányos volt, az elsőrendű vádlott makulátlan előéletére és előléptetéseire is hivatkozott. Indítványozta, hogy a tárgyaláson tanúként hallgassák meg a mentősöket, mert ők is bizonyítani tudják, hogy a sértettek agresszívan viselkedtek a rendőrökkel szemben. Azt is mondta, hogy

a hajléktalanok nem úgy viselkedtek, ahogy a társadalom elvárná.

Az ügyvéd szerint az elsőrendű vádlott eljárása „nem érte el azt a fokot”, ami büntetendő lenne, és voltak olyan körülmények, amelyek indokolttá tették, hogy a rendőrök fellépjenek valamilyen formában. Kérte a rendőri intézkedésekről készült jelentések beszerzését is, mert szerinte azok is ezt bizonyítják. Az elsőrendű vádlott két egykori kollégájának meghallgatást kérte a bíróságtól, mert ők nyilatkozni tudnak „a rendőri mivoltukról”, hogy „mi nem olyanok vagyunk, mint amilyennek beállítanak”.

Az első- és másodrendű vádlott szolgálati jogviszonya időközben megszűnt, vélhetően az ügy miatt. A 26 éves elsőrendű vádlott jelenleg segédmunkásként dolgozik, míg a 23 éves egykori járőrtársa raktárosként, mindketten körülbelül 200 ezer forintot keresnek havonta.

Az ügy október 27-én a vádlottak, a tanúk és a két sértett meghallgatásával folytatódik. Az Utcajogász ügyvédje kérte, hogy a sértetteket távmeghallgatás útján kérdezze ki a bíróság az októberi tárgyaláson, mivel különleges bánásmódot igénylő személynek minősülnek.

A rendőrség nem vizsgálta, hogy volt-e sokkolózás

Tárgyalnak egy másik ügyet is, ami a mohácsi bántalmazásokhoz kapcsolódik. Molnár Noémi azt mondta, hogy a két hajléktalan férfi beszámolója szerint a rendőrök többféle módon is bántalmazták őket, de az ügyészség csak azokkal az esetekkel foglalkozott, amelyek dokumentálva voltak, vagyis felvétel készült róluk. Az idősebb hajléktalan azt is állította, hogy a rendőrök sokkolót használtak vele szemben, és elvették a bicskáját. (De nem az a két rendőr, akiket most bíróság elé állítottak.) Akkoriban még nem volt rendszeresítve a sokkoló a rendőrségnél, tehát ha bebizonyosodik, hogy a mohácsi rendőrök ilyet használtak, az mindenképpen jogellenesnek minősül majd.

A mohácsi ügy érdekessége, hogy a bántalmazásokra úgy derült fény, hogy a

Nemzeti Védelmi Szolgálat lehallgatta a rendőrök járőrkocsiját.

A sajtóban az jelent meg korábban, hogy a járőrkocsi fedélzeti kameráján keresztül látták, hogy mi történt, de ez Molnár Noémi szerint nem így van. A lehallgatott beszélgetések leiratából kiderül, hogy a rendőrök megalázó, trágár módon beszéltek a hajléktalanokkal. Arra is utaltak egymás között, hogy a kapitányság utasításba adta, hogy ne intézkedjenek a hajléktalanokkal szemben. Az viszont nem világos, hogy miért rendelték el a rendőrök megfigyelését.

Az Utcajogász panaszt tett ezek miatt, de a rendőrség megszüntette az eljárást arra hivatkozva, hogy nem készült dokumentáció a jogszerűtlen rendőri intézkedésekről. Szerintük a rendőrség érdemben nem vizsgálta ügyfelük állításait, meg sem hallgatták őt, és eleve a rendőrség érvelése is abszurd, hiszen miért dokumentálták volna a saját jogszerűtlen intézkedésüket a rendőrök. Bíróságon támadták meg a döntést, ebben az ügyben október 28-én lesz az első tárgyalás Pécsen. Ez és a most zajló büntetőügy független egymástól.

Rendszerszintű problémák vezetnek a mohácsihoz hasonló esethez

A mohácsi eset az állami ellátórendszer hiányosságaira is rámutat. Azért is súlyos, ami a vádirat szerint a fogyatékos férfival történt, mert pár nappal a bántalmazások után börtönbe került, miután többször is megszegte a koronavírus-járvány miatt akkor érvényben lévő kijárási tilalmat. Mivel nem tudta kifizetni a bírságot, a büntetést elzárásra változtatta a bíróság. Tette mindezt annak ellenére, hogy fogyatékkal élő személyeket nem lehet elzárásra elítélni, ezt azonban a bíróság nem vette figyelembe az esetében. Ráadásul a börtönök túlzsúfoltsága miatt bűnelkövetőkkel zárták össze, akik szintén bántalmazták. Végül az Utcajogász közbenjárásának köszönhetően engedték ki a börtönből.

Az Utcajogász álláspontja szerint ami Mohácson történt, egyáltalán nem új és nem is elszigetelt eset, inkább arról van szó, hogy

a kamerás mobilok elterjedésével jobban láthatóvá váltak a hajléktalanok ellen elkövetett rendőri túlkapások, és könnyebben lebuknak az elkövetők.

Ennél az ügynél az is közrejátszhatott, hogy egy kisvárosról van szó, Budapesten valószínűleg előbb kitudódik a dolog. Zalaegerszegen hasonló eset miatt folyik nyomozás, ugyancsak rendőrök bántalmaztak hajléktalant: vödröt húztak a fejére, aztán levideózták. Annyiban is hasonló a két ügy, hogy ott is egy kiszolgáltatott ember, egy pszichiátriai beteg volt az, aki rendőri túlkapás áldozatává vált.

Rendszerszintű probléma áll ezek mögött, a rendőrök nincsenek megfelelően kiképezve, nem tudják, mit kell tenni, ha kiszolgáltatott, sérülékeny társadalmi csoportokkal találkoznak munkájuk során, magyarázta az ügyvéd. A mohácsi két járőrre különösen igaz, mivel mindketten nagyon fiatalok, nem volt elég élettapasztaltaluk ahhoz, hogy megfelelően járjanak el ilyen helyzetben.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 408,04 Ft
USD 360,16 Ft
További élő árfolyamok!