„Mostanában divatos a színpadról üzengetni” – a Tankcsapda frontembere is reagált a zenészek közéleti felszólalásaira

969

A Tankcsapda frontembere, Lukács László a zenekar vasárnapi bajai koncertjén reagált az elmúlt hetek hazai zeneiparban történő eseményeire, melyek során Caramel, ByeAlex, a Carson Coma, a Halott Pénzből ismert Marsalkó Dávid és a Quimby énekese, Kiss Tibi is az összefogás mellett, és a széthúzás ellen szólaltak fel a fellépéseik közben.

„Mindenki nehogy véletlenül valamiféle politikai felhangot halljon, mostanában divatos a színpadról üzengetni” – mondta Lukács a Baja Gardenben tartott koncerten a fent említett magyar popzenészek korábbi közéleti témájú felszólalásaira utalva, majd így folytatta: „Én nem akarok üzengetni, maximum csak annyit, hogy mi, ahogy az elmúlt tizenhúsz évben, ma este is és eztán is az embereket összehozni akarjuk egymással, nem pedig szétválasztani. Ha más nem, hogyha nincs más közös platform, akkor legalább a Tankcsapda legyen az”.

A magyar közhangulatra reflektáló monológ után az Agyarország című dalát játszotta el a zenekar, ami az azonos címet viselő 2001-es nagylemezükön szerepel. A koncerten elhangzó beszédről TikTokra került fel egy videó:

A Tankcsapda az elmúlt 15 évben több kritikát kapott amiatt, hogy kormányközeli projektekben vesznek részt, és jelentős támogatást kapnak az államtól. 2010 óta a Mol Nyrt. a zenekar támogatója, 2023-ban pedig a Mol-torony tetején forgatták a legújabb klipjüket. 2021 őszén derült ki, hogy a fideszes győri önkormányzat 66 millió forintot fizetett a zenekar akkori, augusztus 28-i koncertjéért, az együttes korábban pedig az Orbán Ráhel-féle, a rongyrázós influenszertripet is lebonyolító Magyar Turisztikai Ügynökség zenés-filmes projektjébe, a Road Movie-ba is beszállt egy klippel.

Emellett ők is azok között a zenekarok és zenészek közt voltak, akiknek a kormány jelentős összeggel támogatta a raktárkoncertjét a pandémia alatt (5,3 milliárd forintos állami támogatásból 150 raktárkoncertet támogatott ekkor a kormány, köztük Tóth Vera, Tóth Gabi, Balázs Fecó és Demjén Ferenc koncertjeit is). A segítségbe csomagolt NER-nyomulásról 2020-ban részletesen is írtunk a Telexen.

Lukács rövid vasárnapi felszólalása egy nappal ByeAlex és a Slepp Budapest Parkban tartott koncertje után történt, ahol az X-Faktorból ismert énekes is csatlakozott azokhoz a popzenészekhez, akik az elmúlt hetekben a magyar közéletet kommentáló, akár politikai töltetű üzenetet fogalmaztak meg a közönség előtt. ByeAlex arról beszélt „hogy van egy nagyon-nagyon rossz ideológia most Magyarországon. Van egy tenger, ami Magyarország, és a két partról nézzük. G*cire nem akarom ezt, azt akarom, hogy a magyar emberek újra boldogok, kiegyensúlyozottak legyenek, és arra vágyom, hogy amikor kimegyek az utcára, akkor ugyanazt érezzem, mint amikor itt vagyunk a fesztiválokon, mindannyian szabadok és gyerekek vagyunk. És aki ezt nem tudja nekünk nyújtani, annak viszlát”.

Az biztos, hogy felpörögtek az események a magyar zeneiparban. Pár nap alatt több mainstream magyar zenész és zenekar ütött meg a koncertjein kormánykritikus hangnemet, köztük olyanok is, akik korábban nagyon figyeltek arra, hogy ne álljanak bele túlságosan az ilyen témákba. Caramel az esetre reagálva kedden interjút adott a Telexnek, és elismételte, hogy nem konkrét személyekre gondolt, az üzenetet pedig „mindenki értelmezze úgy, ahogy jónak látja”.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!