2025. április 15. – 08:46
frissítve

A pécsi belvárosban található Káptalan Kert az elmúlt években országosan is elismert rendezvényhelyszín lett, ahol tavasztól őszig – Ákostól a Carson Comáig – a legnépszerűbb hazai zenekarok lépnek fel, gyakran pécsi előzenekarral. Az üzemeltetők egyike szerint most egy nagyon furcsa eljárás vethet véget a sikerszériának: a 26 oldalas szakmailag alátámasztott anyagukkal szemben egy háromoldalas, valótlanságokat tartalmazó, de a nyertes ajánlati árat nem tartalmazó anyagot hoztak ki győztesnek a bírálók. Az értékelés szerint tartalmi, szakmai különbség nincs a két érvényes pályázat között, azonban laikusként sem nehéz felfedezni néhányat.
A pécsi nyári színházat 2019 óta az önkormányzati Pécsi Balett szervezi a Káptalan utcai szabadtéri színpadra, de az egyhónapos programsorozaton kívül egy külsős cég, a Made in Pécs Kft. elsősorban könnyűzenei koncertekkel tölti meg a teret. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően egyre színesebb kínálattal, egyre emelkedő színvonalon. Olyan mintha a Budapest Park kistestvére működne a pécsi belvárosban.
A helyszín üzemeltetésére a tulajdonos önkormányzat nyílt pályázatot írt ki februárban: a hivatalos indoklás szerint azért, mert 200 millió forintból fejleszteni szeretnék a létesítményt, de ehhez vissza kellett venni az önkormányzat közvetlen kezelésébe. Legkorábban ősszel indulhatna a beruházás, bár európai uniós forrásokról van szó, így az időzítés erősen kérdőjeles. Az előterjesztő alpolgármester, Ruzsa Csaba szerint nem csak gazdasági szempontokat, azaz a bérleti árat szerették volna mérlegelni, hanem a kulturális hozzáadott értéket is.
A pályázat kiírása és az erről szóló közgyűlési döntés előtt egy nappal, tehát a bizonytalanság ellenére a Káptalan Kert több koncert időpontját is meghirdette, nem sokkal később a jegyértékesítés is elindult. Erre az ellentmondásra akkor a Mecseki Müzli hírlevélben is felhívtuk a figyelmet és megkerestük az érintetteket, de akkor nem érkezett válasz.
A pályázat beadási határideje március 20. volt, és egy friss közgyűlési előterjesztés szerint két érvényes ajánlat érkezett. A már említett 26 oldalas, szakmailag alátámasztott anyag rengeteg, többezres fesztivált jelöl meg referenciaként, szakembergárdát sorol és kellően alátámasztja a pályázó beágyazottságát a helyi könnyűzenei, civil és egyetemi életbe. Ez a pályázó nettó 1,5 millió forintos ajánlatot tett a havi bérleti díjra.
Ezzel szemben a másik pályázó, a budapesti székhelyű OHBM Services Kft. egy csupán háromoldalas anyagot nyújtott be, de 1,9 milliós ajánlattal, igaz ez az ár a pályázatból nem derül ki. Érdekesség, hogy ennek a pályázónak a civil életbe való beágyazottságot egy olyan szervezet igazolta, amit korábban ebben a 2023-as cikkben is megemlítettünk. A pályázatban szereplő szervezet a leginkább Fidesz-közeli szervezeteknek kedvező Városi Civil Alapból 4 millió forintot nyert, személyi átfedések miatt egy másik Fideszhez-közeli civil szervezethez is kapcsolódik. Az egyetemi referenciákat a hallgatói önkormányzat adja és kizárólag HÖK-ös rendezvényekre hivatkozik a Budapesten bejegyzett cég, aminek a nevét az előterjesztésben megtalálható szerződéstervezetben ráadásul el is írták. Mindkét pályázat és az előterjesztés szövege az önkormányzat oldalán elérhető.
Ezek után talán nem meglepetés, hogy a Káptalan Kert körül kialakult helyzetről szóló hétfő esti bejegyzés hatalmas felháborodást váltott ki nem csak Pécsen, de a teljes magyar könnyűzenei életben. Több zenekar is jelezte, hogy a megkeresésük nélkül kerültek a nyertes pályázatba.
„Szenvedélyes pécsi lokálpatriótaként bíztunk benne, hogy az események mögött csupán figyelmetlenség áll, nem pedig valami gazdasági, vagy politikai mutyi miatt játsszák tudatosan egy furcsa budapesti cég kezére a pécsi zenei élet pótolhatatlan kincsét, a pályázatok érdemi megvizsgálása nélkül” – olvasható a Káptalan Kert bejegyzésében és azt is hozzáteszik, hogy a felsorolt furcsaságok, vélt szabálytalanságok mellett sem a saját kizárólagosságukat kérik, hanem a tisztességes eljárást.
„Múlt csütörtökön láttuk meg a nyilvános előterjesztést. Azonnal írtam a jegyzőnek, a polgármesternek, mert egészen elképesztő, amit láttam. A konkurensünk pályázatában említett zenekarok több mint felével beszéltem, nem is kaptak megkeresést. A csupán három oldalas pályázatban nem szerepel az ár vagy a szakmai referenciát biztosító háttér” – mondta hétfő délután a Gellai Gergő, a Made in Pécs Kft. vezetője a Telexnek.
Gellai szerint félévente újították meg szerződést a Pécsi Balettel, de többször kérte, hogy más időtáv szerencsésebb lenne, mert az évről évre végrehajtott fejlesztéseiknek nem ennyi a megtérülési ideje. De ennek is vége lett januárban. „Alpolgármesteri és polgármesteri szinten kaptam ígéretet, hogy a már leszervezett koncertjeinket biztosan megtarthatjuk, akármi is lesz a pályázat eredménye, ezért is kezdtük el ezeket hirdetni. Egyes zenekarokkal már egy éve megegyeztünk az időpontról, mert így lehet tervezni” – tette hozzá. Gellai szerint ráadásul egészen megdöbbentő közjáték kísérte a pályázási folyamatot: egy olyan szerződéstervezet jutott el hozzájuk, amiben pont az az összeg szerepelt, amit most győztesként hozna ki a városházi előterjesztés.
Februárban, a pályázat kiírásakor megkerestük a pécsi önkormányzatot, de nem kaptunk reakciót. Hétfőn ismét kérdéseket küldtünk, amire annyit írtak, hogy még nincs végleges döntés, „az előterjesztés tervezete egyeztetés alatt áll”. A kulturális bizottság hétfői üléséről – információink szerint az előterjesztő, vagyis Ruzsa Csaba kezdeményezésére – levették a napirendi pontok közül a tervezetet.
„A végleges döntésig türelmet kérünk” – írta a kérdéseinkre a pécsi önkormányzat. „Reményeink szerint a nyári koncerteket nem veszélyezteti a pályázat kiírása, azonban szerződése nincs jelenleg senkinek és nem is volt ezen időszakra, így ez külön egyeztetést igényel majd a pályázat lezárást követően” – tették hozzá. Azt is elmondták, hogy korábban nem nyílt pályázaton választotta ki a Pécsi Balett az üzemeltetőt. A pályázat végleges elbírálására várhatóan a csütörtöki közgyűlésen kerülhet sor.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után a pécsi önkormányzat egy közleményben azt írta, hogy a szabadtéri színpad hasznosításának koncepciója még a 2019-es, fideszes városvezetés alatt alakult ki. Azonban az egyre sikeresebb könnyűzenei koncertek által termelt bevételekből messze nem jutott elegendő a színházi előadások finanszírozására, így nőtt a nyári színház támogatási igénye. Úgy látják, hogy a lebonyolított nyílt pályázat eredménye alátámasztja, hogy a koncertek árbevétele képes fedezetet biztosítani a színházi előadásokra. „Bármilyen felvetést, amely a pályázat tisztaságát vonja kétségbe, messzemenően visszautasítunk” – írta a pécsi önkormányzat.
A cikk szerzője a Pécsről szóló Mecseki Müzli hírlevél szerkesztője, amire itt lehet feliratkozni.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.