Hamarosan Beyoncé-ról tanulhatnak a Yale hallgatói – írja az NBC. A világ legjobb egyetemeinek élvonalába tartozó intézményben a jövő tavaszi félévtől terveznek kurzust indítani, ahol a Grammy-díjas énekesnő tevékenysége lesz a fókuszban.
A „Beyoncé történelmet ír: A fekete radikális hagyomány története, kultúrája, elmélete és politikája a zenén keresztül” (Beyonce Makes History: Black Radical Tradition History, Culture, Theory & Politics Through Music) nevű kurzus során az énekesnő munkásságán keresztül fogják vizsgálni a fekete értelmiségi gondolkodást és aktivizmust. A diákoknak Beyoncé lemezeit, koncertfilmjeit, előadásait és politikai tevékenységét is elemezniük kell majd, emellett ehhez kapcsolódó filozófiai, antropológiai, művészettörténeti szövegeket és az előadóművészet, a feminizmus, illetve a zenetudomány területéről származó tudományos műveket is olvashatnak.
Az órát az afroamerikai tanulmányok kutatójaként is ismert Daphne Brooks író tartja majd, aki az NBC-nek elmondta, hogy a kurzus megvalósítását már évek óta tervezik. Brooks korábban a Princeton Egyetemen tartott egy hasonló órát, ahol női afroamerikai előadók voltak a középpontban.
Nem ez az első alkalom egyébként, hogy népszerű énekesnők munkásságával foglalkoznak a felsőoktatásban: 2017-ben a Koppenhágai Egyetem indított hasonló kurzust Beyoncé művészetéről, 2023 végén pedig mi is megírtuk, hogy Taylor Swift tananyag lett a Harvardon.
Beyoncé mozgalmas időszakon van túl: az énekesnő Cowboy Carter című nagylemeze (kritikánk a lemezről itt) tizenegy Grammy-jelölést gyűjtött be pénteken, ezzel ő lett a Grammy történetének legtöbbször jelölt művésze. Az énekesnő októberben Kamala Harris mellett kampányolt Texasban, novemberben pedig Pamela Andersonnak öltözve buzdította szavazásra a rajongóit.