2025. január 8. – 10:42
Bárkivel előfordulhat, hogy arra ébred egy álmos januári délután: szankciós listára helyezte az Amerika Egyesült Államok. Természetes emberi reakció ilyenkor, hogy először arra lesz kíváncsi, mivel jár ez.
Zárolják amerikai vagyonát, ha 50 százaléknál nagyobb részesedése van egy ottani cégben, azt is, ezekkel a cégekkel nem lehet üzletelni sem, de gondja lehet az Apple ID-jával, Google-fiókjával, bankkártyájával.
De ha egy listára fel lehet kerülni, onnan le is lehet kerülni, amint azt nyuszika példája is mutatja a medve halállistájával. Lehet, hogy jelen esetben a folyamat nem lesz ennyire egyszerű, azonban ahhoz, hogy működésbe lépjen a gépezet, mindenképpen meg kell tenni az első lépést. Mert ahogy az amerikaiak is írják,
„A szankciók végső célja nem a büntetés, hanem a magatartás pozitív irányba történő megváltoztatása.”
A Telex segít megtenni ehhez az első lépést. Írnia kell egy emailt az OFAC.Reconsideration@treasury.gov címre, amiben kérvényezni kell, hogy legyenek oly kedvesek, és vegyék le az embert a listáról. A levélben mindenképp szerepelnie kell, hogy
- hogy hívják,
- mi az emailcíme,
- mikor került fel a listára, és
- miért kéri a levételét.
Ez utóbbit meg is kell indokolnia, írhatja például, hogy
- az nem is én vagyok,
- én vagyok, de nem tettem ilyet,
- soha nem fordult elő,
- semmi közöm hozzá,
- igen, volt olyan, de már rég nincs úgy.
A levéhez csatolja a személyi igazolványának másolatát is, majd kattintson a levél elküldése gombra. Ezután csak várnia kell, és bár az ügyintézés elhúzódhat, újabb köröket is igényelhet, ez ne vegye el a kedvét. Ha megtette az első lépést, Paulo Coelhóval együtt mondhatja: „Különben sem érdemes már azon gondolkodni, mi történhet: már megtettem az első lépést, végig kell mennem.”
Végezetül egy pro tipp: telefonon ne próbálja meg keresni a hivatalt, ugyanis az OFAC telefonon nem fogad eltávolítási kérelmeket.
Sok sikert!