2024. május 17. – 13:47
Magyarországról, ahol a munka erkölcse mindig vitán felül álló, össznemzeti alapérték volt, érthetetlen az, amit a távoli dél-koreaiak műveltek nemrég. A CNN számolt be a bicskanyitogató Space-out, azaz kb. Kiürítés nevű kezdeményezésről, amin 117-en vettek részt, és célja az volt, ki tud a leghosszabb ideig semmit sem csinálni.
Azzal indokolták a „versenyt”, hogy ez részben fizikai kihívás, részben műalkotás, részben figyelemfelhívás Dél-Korea túlzottan versenyszellemre építő társadalmi modellje ellen. Legalább 90 percet ki kellett bírniuk a résztvevőknek elalvás, beszélgetés vagy a telefon nyomogatása nélkül. Nézők is voltak, akik szavazhattak a tíz kedvencükre, közülük pedig úgy választották ki a győztest, hogy végigmérték a résztvevők szívritmusát, és aki a legnyugodtabb maradt, azé lett a trófea.
És itt jön a döbbenet, hisz a harmadik helyezett a kétszeres olimpiai ezüstérmes rövidpályás gyorskorcsolyázó, Kvak Jun-gi lett.
Ő azzal érvelt, hogy három évtizeden át pörgött az edzések és versenyek miatt, úgyhogy ideje volt pihenni egyet. „Azt hallottam, hogy ez az a hely, ahol kitisztíthatom az elmém és megpihenhetek, legalább ez alatt az idő alatt, szóval úgy jöttem ide azt gondolva, »váú, ez az, amire annyira szükségem volt«”.
A résztvevők életkorát megszórták, a gimistől a hatvanévesig sok életkorú ember ült le munkát kerülni, vagy legalábbis a kiégés és stressz mókuskerekéből kikerülni. A versenyt tíz éve egy Woopsyang (ejtsd kb.: Vupszjang) nevű művész találta ki, aki nem értette, miért érzi rosszul magát, amikor nem csinál semmit. Rájött, hogy körötte mindenki jön-megy, tesz-vesz végeláthatatlanul, így rossz érzéssel tölti el a semmittevés.
A lumpenversenyt 2014-ben Szöulban rendezték meg először, azóta mozgalommá szélesedett a kompetitív lustálkodás: Peking, Rotterdam, Tajpej, Hongkong és Tokió városaiban is leültek már emberek linkeskedni. És a végén eláruljuk a győztest is: a 35 éves szabadúszó bemondó Kvon Szo-a nyert, aki Auguste Rodin Gondolkodó c. szobrát kapta fődíjként.