Születőben lévő csillag tűzijátékát örökítette meg a James Webb űrtávcső
2022. november 16. – 22:30
Újabb emlékezetes képpel jelentkezett a James Webb űrtávcső (JWST), illetve a mögötte álló tudóscsapat: megörökítették, ahogy egy épp születőben lévő csillag óriási, homokóra alakú formációt alkotva lövelli ki magából az anyagot – írja a Guardian.
A homokóraforma annak köszönhető, hogy az L1527 nevű protocsillagot a homokóra nyakánál egy forgó gázkorong veszi körül, amely táplálja a születőben lévő csillagot. A korong alján és tetején azonban az L1527-ből kilövellő anyag üregeket ütött, ahol kijut a fény. Mindez csak az infravörös tartományban látható, így egészen addig nem is sikerült megfigyelni, amíg a JSWT NIRCam nevű műszere meg nem örökítette.
A képen a színek az „anyagvastagságot” jelölik, a kék részeknél a legritkásabb a porréteg, a narancssárga részeknél a legsűrűbb:
A protocsillag még csak 100 ezer éves, és a fejlődése kezdeti szakaszában jár, így nem is képes önállóan energiát termelni. Ezért táplálkozik az őt körülvevő gázkorongból, amely nagyjából akkora, mint a mi Naprendszerünk.
Az L1527 a Taurus Molekuláris Felhőben található, amely a Földtől 430 fényévnyire terül el, és több száz formálódó csillagnak ad otthont, így a kutatók szerint ideális hely megfigyelni, hogyan nézhetett ki a Nap és a Naprendszer a korai fejlődési fázisában.
A James Webb űrtávcső új korszakot hozott el az űrkutatásban, és a tavaly decemberi útnak indítása óta folyamatosan szállítja a korábban nem látott vagy minden korábbinál nagyobb részletességű felvételeket az univerzum titkairól.