Érkezik az év legsűrűbb meteorzápora, óránként akár 150 hullócsillaggal

A Geminidák az év legsűrűbb meteorzápora, ami óránként akár 150 hullócsillaggal is megjutalmazhat bennünket – írja oldalán a Svábhegyi Csillagvizsgáló. A meteorraj december 4-e és 20-a között aktív, de 14-én lehet a legtöbb hullócsillagot észlelni.
Geminidák egy különlegesség, ugyanis üstökös helyett egy kisbolygóból erednek. A Csillagvizsgáló azt írja, hogy a kisbolygó neve (3200) Phaethon, és magában is felettébb szokatlan, nem átlagos aszteroidára vall.
„A (3200) Phaethon pályájának a Naphoz legközelebbi pontján közelebb kerül központi csillagunkhoz, mint a Merkúr, ezzel elképesztően magas hőmérsékletre szert téve. Napközelben ezért a kisbolygóban megbúvó maradék jég gáz halmazállapotúvá válik, azaz szublimál. A magas nyomású kilövellő gáz magával ránthat kisebb porszemcséket és kavicsokat, ezzel egy ideiglenes csóvát létrehozva az aszteroida mögött. Tekintettel arra, hogy a (3200) Phaethon pályája keresztezi a Földét, a csóvájának »hordalékanyaga« beléphet bolygónk légkörébe, ezzel létrehozva a Geminidákat” – magyarázza a Svábhegyi Csillagvizsgáló a látványos jelenséget.
A meteoroidok relatív sebessége a Földhöz képest nem túl magas, 35 kilométer másodpercenként. Ez a szakemberek szerint elegendően gyors ahhoz, hogy a meteorok fényjátékot hozzanak létre, de elég lassú, hogy hosszú csíkokat húzzanak az égboltra. A meteorok észleléséhez nincs szükség csillagászati segédeszközökre, viszont fontos, hogy a város fényszennyezésétől minél messzebb próbálkozzunk az észleléssel, és nem árt vastagon felöltözni sem. A hideg mellett a borult, ködös idő sem segíti az észlelést.