Soha ekkora szerves molekulát nem találtak még a Marson
2025. március 26. – 04:00
A Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) kutatói felfedezték az eddigi legnagyobb szerves molekulákat a Marson, írja az EurekAlert. A francia kutatók amerikai, mexikói és spanyol kollégáikkal együtt olyan hosszú szénláncokra bukkantak, amik akár 12 egymást követő szénatomot is tartalmazhatnak, és hasonló tulajdonságokat mutatnak, mint a Földön biológiai aktivitás által létrehozott zsírsavak, amik jelen vannak az állati és a növényi zsírokban, illetve olajokban.
A szerves anyagot a geológiai aktivitás hiánya és a hideg, száraz éghajlat segített megőrizni a bolygón az elmúlt 3,7 milliárd évben. A molekula abból az időszakból származik, amikor az élet először megjelenhetett a Földön.
A PNAS szaklapban megjelent tanulmány szerint a Curiosity egyik műszere, a SAM segítségével sikerült a molekulára rátalálni. A felfedezés utat nyithat az olyan jövőbeni bolygóközi tudományos küldetések előtt, amik a bonyolult, életre utaló kémiai jeleket kereshetik. Ez lesz az egyik célja például az ESA 2028-ban indítandó ExoMars-küldetésének, illetve a NASA-ESA közös Mars-küldetésének, amit 2030-ra terveznek.