Kutatók új módszert dolgoztak ki, amivel fenntartható lehet a lítiumkitermelés

Egy nemzetközi kutatócsoport olyan új eljárást fejlesztett ki, amivel fenntartható lehet a lítiumkitermelés, írja az EurekAlert. Ez sokat segíthet azon, hogy az elektromos autók akkumulátorai és a megújuló energiához szükséges energiatároló megoldások kicsit zöldebb módon készüljenek.

Az akkumulátortechnológiában a lítium jelenleg megkerülhetetlen nyersanyagnak számít, kitermelése azonban hatással lehet a talajra és levegőszennyezést okozhat, a lítiumbányászati cégek pedig számos területen kimerítik a létfontosságú vízkészleteket. A fenntarthatóbb megközelítéseket nehéz nagy léptékben megvalósítani, kutatók azonban most olyan membránokat fejlesztettek ki, amik segítségével közvetlenül tudják kivonni a lítiumot a sós vízből elektromos áram segítségével, hátrahagyva más fémionokat.

Az Egyesült Királyságból, Franciaországból és Kínából származó kutatók a Nature Water szaklapban arról írnak: az eljárás ígéretes alternatívát kínál a hagyományos lítiumkivonási módszerekhez képest.

„Úgy gondoljuk, hogy eredményeink hatékonyabb és fenntarthatóbb lítiumkivonást tesznek lehetővé, ami kulcsfontosságú a mindennapi eszközöket, például okostelefonokat, laptopokat és elektromos járműveket működtető akkumulátorokhoz” – mondta Melanie Britton, a Birminghami Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.

Az új szűrőmembránok segítségével szelektív elektrodialízissel lehet a lítiumot közvetlenül kivonni a sós vizekből, hatékonyan elválasztva a lítiumionokat a többi iontól. Ez csökkentheti a lítiumbányászat környezeti hatását, és hozzájárulhat a megújuló energiaforrások hatékonyabb energiatároló rendszereinek kifejlesztéséhez. A kutatók megjegyezték: a körkörös gazdasághoz is hozzájárulhat a felfedezés, például szennyvízből, műanyagokból és az akkumulátorok újrahasznosításából is visszanyerhetők kritikus fémek.

A membránok nagyon apró, nanométernél kisebb csatornákat használnak, amiket speciális kémiai csoportokkal „béleltek ki”. Ezek kölcsönhatásba lépnek az ionokkal, miközben a víz áthalad rajtuk. Ezek a membránok nagyon tiszta lítium-karbonátot (Li2CO3) tudnak előállítani, ami elég jó minőségű akkumulátorokban való használatra.

A megoldás persze nem segít azon, hogy a nyersanyag előfordulása véges, és azon sem, hogy a felhasznált akkumulátorok mekkora mennyiségű hulladékot termelnek, de jó első lépés lehet a fenntarthatóbb lítiumkitermelés felé.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!