Antibiotikum-rezisztenciát okozhatnak a mindenütt megtalálható mikroműanyagok
Egy friss kutatás szerint a mikroműanyagok előremozdíthatják az antibiotikum-rezisztens baktériumok elszaporodását, írja az EurekAlert. A Boston Egyetem tudósai megállapították, hogy a mikroműanyagoknak kitett baktériumok ellenállóvá váltak a fertőzések kezelésére általánosan használt antibiotikumokkal szemben.
A kutatók szerint ez kifejezetten a nagy népsűrűségű, elszegényedett területeken, például menekülttelepeken okozhat problémát, ahol felhalmozódnak a kidobott műanyagok, és könnyen terjedhetnek a bakteriális fertőzések.
„Aggodalomra ad okot, hogy ez nagyobb kockázatot jelent a hátrányos helyzetű közösségekben, és csak kiemeli a nagyobb figyelem és a mikroműanyagok és baktériumok közötti kölcsönhatások megfigyelésének szükségességét” – mondta Muhammad Zaman, a Boston Egyetem kutatója, aki az antibiotikum-rezisztenciát és a menekültek egészségét tanulmányozza.
Becslések szerint évente 4,95 millióan halnak meg az antibiotikumokra rezisztens baktériumok okozta fertőzések miatt. Ezt sok tényező okozza: a gyógyszerek helytelen és túlzott használata az egyik legnagyobb mozgatórugója, de nagyon fontos a mikrokörnyezet is, vagyis az a környezet, amiben a baktériumok és a vírusok szaporodnak. A kutatók most azt vizsgálták, hogy az Escherichia coli (E. coli) hogyan reagál arra, ha összezárják mikroműanyagokkal.
„A műanyagok felületére a baktériumok hozzátapadnak és megtelepednek” – mondta Neila Gross, a tanulmány első szerzője. Így biofilm jön létre, ami tulajdonképpen egy ragadós anyag, és megvédi a baktériumokat. Bár ezek a mikrobák bármilyen felületen képesek biofilmet képezni, a kutatók megfigyelték, hogy a mikroműanyagon annyira hatásosan dolgoznak, hogy amikor antibiotikumot adtak a keverékhez, a gyógyszer nem tudott áthatolni a védőrétegen.
A kutatók azt találták, hogy a mikroműanyagon megjelenő biofilmek sokkal erősebbek és vastagabbak, mint azok, amik más felületeken, például üvegen jönnek létre. A tudósok többször elvégezték a kísérletet, különböző antibiotikum-kombinációkat és műanyagfajtákat használva, de az eredmény ugyanez volt.
Zaman felhívta a figyelmet: nem szabad figyelmen kívül hagyni a gyógyszerrezisztens szuperbaktériumok kialakulásának környezeti és társadalmi okait sem, nem szabad csak arra koncentrálni, hogy a túlzott antibiotikum-rezisztencia a fő mozgatórugója a folyamatnak. Zaman szerint a mikroműanyagok elterjedése újabb kockázati elemet jelenthet a menekülteket kiszolgáló, amúgy is alulfinanszírozott és kevéssé tanulmányozott egészségügyi rendszerekben.
A kutatók most arra készülnek, hogy a laboratóriumi körülmények között tett felfedezéseiket megvizsgálják a való életben is. Céljuk az is, hogy felderítsék azokat a pontos mechanizmusokat, amik lehetővé teszik a baktériumok számára, hogy ilyen erősen kapaszkodjanak a műanyagokhoz.