Több mint 400 napot töltött az űrben egy szupertitkos küldetésen a Pentagon rejtélyes űrrepülője

Március 7-én, 434 nap után visszatért az amerikai űrhaderő Vendenberg légitámaszpontjára a rejtélyes X-37B autonóm űrrepülő – írja a Live Science. A katonai űrrepülő 2023. december 29-én, egy Falcon 9-es hordozórakétán indult Föld körüli pályára.
Mivel katonai gépről van szó, az X-37B pontos küldetése titkosított, de az űrhaderő közleménye szerint már az önmagában egy siker, hogy bizonyította újrahasználhatóságát azzal, hogy több mint egy év után, mint egy hagyományos repülőgép szállt le a légibázisra.
A Föld körül a repülő több kísérletet is elvégzett, amik közül az egyik legfontosabb, hogy sikeresen végrehajtott egy olyan fékező manővert, amivel gyakorlatilag üzemanyag használata nélkül tudott csökkenteni a magasságán. Ezt úgy éri el, hogy egy kicsit megemeli az orrát, amitől a gép hasa nagyobb felületen találkozik a légkörrel, ahol súrlódni kezd, és néhány Föld körüli kör alatt a megfelelő magasságra süllyedt. Ehhez egy műholdnak értékes üzemanyagot kéne használnia.

A közlemény a többi kísérletről már nem volt ilyen bőszavú. Az űrrepülő valahogy azt vizsgálta, hogy mik és hol keringnek a Föld körül, hogy a NASA és az űrhaderő hatékonyabban tudjon küldetéseket indítani az egyre telítettebb Földközeli űrbe.
Nem ez volt az X-37B első sikeres küldetése. A projekt még 1999-ben, a NASA és a légierő gondozásában indult el, X-37-esként. A repülőt a Boeing fejlesztette ki számukra. 2004-ben átkerült a DARPA-hoz, és ugyan az X-37-esből végül nem lett semmi (már ha a NASA terveit vesszük alapul), de az adta az alapján az X-37B-nek, amiből már két tesztrepülő is készült.
Ez a most véget érő volt a második X-37B negyedik küldetése, de közel sem a leghosszabb: 2017-ben, a második küldetésén 717 nap után tért vissza a Földre. A rekordot azonban az idősebb testvére tartja, ami 2022-ben 909 nap után szállt le Floridában.