Az okosórák vethetnek véget a következő járványnak

2025. március 4. – 13:30

Másolás

Vágólapra másolva

Az okosórákról orvosi szempontból általában nem hallani túl sok jót, az például egyelőre egyértelmű, hogy a mozgás során elégetett kalóriákat nem mérik pontosan, és az is, hogy a pulzus- vagy véroxigénszint-mérőjük nem orvosi pontosságú. Egy, az EurekAlerten ismertetett friss kutatás szerint azonban nagyon hasznosak lehetnek a jövő járványainak megfékezésében, azelőtt tudják jelezni a betegséget ugyanis, hogy az tüneteket produkálna.

A betegségek korai felismerése kritikus fontosságú a terjedés megelőzésében, mindegy, hogy a Covid-19-ről, influenzáról vagy egyszerű megfázásról beszélünk. Sok betegség azonban már akkor fertőz, mielőtt a tünetek megjelennének. Korábbi kutatások azt találták, hogy a Covid-19-fertőzöttek 44 százaléka már néhány nappal a tünetek megjelenése előtt is fertőzött.

Amerikai kutatók most azt vizsgálták, hogy az okosórák hogyan lehetnek hatékonyak a betegségek terjedésének minimalizálásában abban az időszakban, amikor tünetek még nem jelentkeznek. A PNAS Nexus szaklapban megjelent tanulmány szerint a jelenleg használt okosórák jelentős része megfelelő lehet az előrejelzésben.

„Most már konkrét adatokkal rendelkezünk arról, hogyan alakulnak ki járványok, és mennyire hatékonyak a különböző intézkedések a terjedés megfékezésében” – mondta Märt Vesinurm, a finn Aalto Egyetem kutatója. „Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hordható technológia rendkívül hatékony a fertőzések korai fiziológiai jeleinek észlelésében, akkor sokkal felkészültebbek lehetünk.”

Több tanulmány igazolta már a hordható egészségeszközök pontosságát, ha a különféle betegségek fiziológiai markereinek felismeréséről van szó. Az okosórák például 88 százalékos pontossággal képesek megállapítani a Covid-19-et a légzés, a pulzusszám, a bőrhőmérséklet és egyéb jellemzők alapján. Az influenza esetén a pontosságuk valahol 90 százalék környékén mozog. Az, ha még a tünetmentes időszakban felismerhető a betegség, sokat segíthet a járványok megfékezésében, hiszen tudjuk, hogy az emberek átlagosan 66-90 százalékkal csökkentik a társadalmi érintkezést, amikor rájönnek, hogy betegek.

A kutatók szerint az, ha az okosóra adatai alapján valaki tudja, ha megfertőződött, 40-65 százalékkal csökkenthetné a betegségek terjedését ahhoz képest, ha az ember csak a tünetek megjelenésétől szigeteli el magát a társadalomtól.

Ez a kutatócsoport az első, ami valós adatokat vett át számos, szakértők által lektorált epidemiológiai, biológiai és viselkedéstudományi tanulmányból, és ezeket összevonva matematikailag modellezte a fertőzés terjedését populációszinten is. Az adatok és a technológia kombinációja révén a kutatók szerint az okosórák megváltoztathatják a járványok kezelését egyéni és politikai szinten is.

Megjegyezték továbbá, hogy az okosórás módszer segítene abban, hogy az olyan népszerűtlen megoldásokat, mint a maszkhordás, a karantén vagy az invazív tesztelések kevésbé kerüljenek előtérbe.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!