Megtalálták a világ leghíresebb hányását
2025. január 28. – 21:13
66 millió éves halhányás-fosszíliát talált egy dán férfi Dánia keleti partjainál, az UNESCO világörökségi listáján szereplő Stevns Klint tengerparti zátonynál. A követ megtaláló Peter Bennicke fosszíliagyűjtő azt mondta, már az első pillanatban látta, hogy ebben a kőben valami nagyon különleges, aztán kiderült, hogy a kövön lévő fosszíliadarabok igazából egy nagy tengeriliom darabjai.
A tengerliliomoké a a tüskésbőrűek törzsének legősibb osztálya, távoli rokonai a tengericsillagoknak és a tengerisünöknek. Ezt a bizonyos tengeriliomot pedig kb. 66 millió éve, tehát amikor még dinoszauruszok éltek a földön, valamilyen tengeri élőlény megette, aztán kihányta néhány darabját. Ez azért nagyon fontos, mert a tengerililiomokat nem könnyű megemészteni, hiszen nemcsak a bőrük tüskés, de mészkődarabok is merevítik a testület. Főleg ezeket a darabokat hányta ki az az élőlény, amelyik a tengerililiomot elfogyasztotta.
A BBC-nek nyilatkozó Jesper Milan paleontológus, a Kelet-Sjællandi Múzeum kutatója szokatlannak nevezte a leletet, és azt mondta, a kő rengeteget mesél a 66 millió évvel ezelőtti tengeri élet táplálékláncáról, azaz, hogy ki evett meg akkoriban kit. A tudós azt mondta, bár csak a helyi sajtót értesítette a fosszíliáról, már a világ minden részéből érkeznek az érdeklődések. „Ez a valaha volt leghíresebb hányáskupac a Földön” mondta.