Már négy embernél mutatták ki a HMPV-fertőzést Magyarországon
2025. január 11. – 19:20
Tavaly év végéig négy betegnél mutattak ki HMPV-t, vagyis humán metapneumovírust – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának heti jelentéséből. A vírus először az NNGYK egyik tavalyi jelentésében bukkant fel. Akkor a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ azt írta, hogy a betegektől érkezett értékelhető légúti mintákból összesen egy esetben igazolták a human metapneumovírus jelenlétét, így a HMPV pozitivitási aránya 0,4 százalék volt. 2024 utolsó jelentése szerint 12 hét alatt már egyről négyre emelkedett a HMPV-vel fertőzött betegek száma.
Korábban megírtuk, hogy újabb légúti vírus okoz járványt Kínában, de nem kell járványtól tartani. A humán metapneumovírus nem új kórokozó, évtizedek óta velünk él, és Magyarországon is többször okozott kisebb járványokat.
A HMPV egyike azoknak kórokozóknak, amelyek minden évben terjednek szerte a világon, légúti megbetegedést okozva. A vírus gyakori, a legtöbb ember még gyerekkorában megfertőződik vele, és élete során több további fertőzést is átélhet. Azokban az országokban, ahol a hazaihoz hasonlóan hónapokig hidegebb az időjárás, a HMPV szezonális lehet, akárcsak az influenza, a melegebb területeken viszont egész évben alacsonyabb arányban kering.
A New York Times korábban azt írta, hogy a HMPV-t nem a SARS-CoV-2-höz érdemes hasonlítani, hanem az RSV-hez, ami egy viszonylag gyakori és nagyon virulens vírus, hasonló betegséget okoz, mint a sima nátha. A legtöbb HMPV-fertőzés enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz, súlyos esetben hörghuruthoz vagy tüdőgyulladáshoz vezethet, különösen csecsemők, idősebb felnőttek és immunhiányos betegek körében. Magasabb jövedelmű országokban a betegség ritkán halálos, de az alacsonyabb jövedelmű országokban, ahol gyenge az egészségügyi rendszer, a halálesetek gyakoribbak.
Kemenesi Gábor virológus a 24.hu-nak azt mondta: szó sincs újabb pandémiáról, de a vírus jelenleg is terjed itthon, tavaly év végén jelentettek már néhány esetet az NNGYK-nak. Ő nem számít arra sem, hogy veszélyesebb vagy virulensebb mutálódott vírusról van szó. „A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a populációs immunitás csökkent le, emiatt lett nagyobb játszótere a HMPV-nek, emiatt tud kiugróan terjedni. Meglátjuk persze, hogy az elemzések milyen eredményeket hoznak, pánikra ugyanakkor semmi okunk nincs” – mondta.