Szedhetjük télen immunerősítésre a vitaminokat, csak semmire nem megyünk velük
2025. január 3. – 10:13
Tavalyi adatok szerint a magyarok fele szed rendszeresen vitaminokat, annak ellenére, hogy néhány kivételtől eltekintve egyáltalán nincs rájuk szükség akkor, ha elég változatosan étkeznek. A téli szezonban rengeteg gyártó ígér immunerősítést is, ilyen viszont valójában nem létezik: maximum immuntámogatásról beszélhetünk.
„A kiegyensúlyozott étrend tartalmazza a szükséges vitaminokat – mondta a Telexnek Csupor Dezső szakgyógyszerész, a PirulaKalauz.hu főszerkesztője. – Az emberi szervezet úgy alakult ki az evolúció során, hogy amit megeszünk, annak ki kell elégítenie a vitaminigényünket, mert különben rég kihaltunk volna. Sok minden ezzel kapcsolatban nem változott döntően, igaz, az étrendünk és az életmódunk igen, ezért akad, amit pótolni kellhet, de a legtöbb vitamin esetében még mindig igaz, hogy annak, aki kiegyensúlyozottan és vegyesen táplálkozik, nincs szüksége pótlásra.
Azt szoktam mondani, hogy a vitaminok olyanok, mint az autónak az üzemanyag. Kell, mert enélkül nem megy a kocsi, de ha túltöltjük, attól nem fog jobban menni. Ha tankolok az 50 literes tartályba 100 liter benzint, 50 liter ki fog folyni„ – tette hozzá.
A D-vitamin és a folsav jól jöhet
Ma már tudjuk, hogy például a D-vitaminra télen szükségünk van külső forrásból is. Egyrészt kevesebbet vagyunk a szabadban, és ha mégis, fényvédővel kenjük magunkat, másrészt felismertük, hogy a D-vitamin nemcsak a csontok megfelelő állapotához járul hozzá, hanem sok más mindenhez, például a megfelelő immunműködéshez is, ehhez pedig kicsit nagyobb dózisra van szükség, mint amennyi a csontjainknak kell, és amennyit a szervezetünk magától is termel.
De terhes nőknek a folsavat is érdemes szedniük. ”Végeztünk egy felmérést a várandós nők körében, amiből az derült ki, hogy még a diplomások közül is sokan, körülbelül 20 százalékuk nem tudta, hogy várandósság alatt folsavat kell szedni. A folsav egy vitamin, az átlagembernek nem kell pluszban szednie, de ha valaki gyereket vár, annak feltétlenül. Ma már tudjuk, hogy az a mennyiség, ami egy átlagembernek elegendő, egy várandós nőnek nem elég ahhoz, hogy a gyerek fejlődési rendellenességének kockázatát csökkentse„ – mondta Csupor Dezső.
Ne télen együk a paradicsomot
Persze felmerülhet a kérdés, hogy a ma kapható zöldségek és gyümölcsök vitaminbőség tekintetében mennyire egyenértékűek azokkal, amiket mondjuk száz évvel ezelőtt termesztettek. A télen importált paradicsomban biztosan nincs annyi vitamin és ásványi anyag, mint abban, ami tavasszal és nyáron érik, de nem is ebből kellene bevinni a megfelelő tápanyagokat: inkább a szezonális étkezésre kellene fókuszálni, és mindig olyan zöldséget és gyümölcsöt enni, ami éppen a saját éghajlatunkon terem.
„Az összességében nem igaz, hogy ma már nem lehet olyan paradicsomot termelni, mint ötven éve. Hallani olyanokat is, hogy ma már a földben nincs annyi ásványi anyag, de ez nem igaz. Lehet ugyanolyan paradicsomot termeszteni, csak az a kérdés, hogy szezonálisan próbálunk-e táplálkozni, vagy nem. Valójában ez lenne a megfelelő, ha azt ennénk, ami éppen aktuálisan elérhető, hiszen erre vagyunk kondicionálva, ehhez szokott hozzá az emberi szervezet” – mondta Csupor Dezső.
A szakértő felidézte, hogy a néhai dr. Márai Géza agrármérnökkel volt korábban a tápanyagtartalomról vitájuk. „Ő azt mondta, hogy a paradicsom már nem olyan összetételű, mint régen. Megnéztem az adatait, és kiderült, hogy egyszerűen évtizedes adatokat hasonlított össze maiakkal, ami azért nem megfelelő, mert régen teljesen más módon mérték ezeket az adatokat, különböző módszerekkel, így nem vethetők össze a maiakkal. Bonyolult ez a kérdés, részigazságok vannak benne, de a szezonális táplálkozás továbbra is megfelelő a vitaminbevitel szempontjából.”
Bajban lennénk, ha túlerősíthetnénk az immunrendszerünket
Immunerősítésre sokan szednek vitaminokat, de ez a fogalom magában így nem értelmezhető – ugyan vitaminhiány esetében valóban előfordulhat, hogy az immunrendszer kevésbé hatékony, mint kellene, de erősíteni nem lehet, maximum segíteni a működését. „A C- és a D-vitamin az, ami a leglényegesebb az immunrendszer normál működése szempontjából. Ebből jön a tévhit is, hogy jó sok C-vitamint kell szedni, mert akkor biztosan nem leszünk betegek. Ez nem igaz, mert ha az immunrendszer megfelelően működik, akkor nem fog még megfelelőbben működni, ha sok C-vitamint szedek. Optimális működés van, emiatt félrevezető az immunerősítés szó, hiszen nem az kell, hogy erősen működjön, hanem hogy megfelelően. Ha az immunrendszer-túlműködést el tudnánk érni, nagy bajok lennének, előfordulhatna az, hogy egy autoimmun beteg rosszabbul lesz, ha túl sok vitamint szed” – mondta Csupor Dezső.
Éppen ez a felfogás lehet annak az oka, hogy sokan túl sok vitamint szednek. Ez talán ártalmatlannak tűnhet, de mindenből lehet túl sokat bevinni, még akkor is, ha a vitaminokból szerencsére extrém magas mennyiség okoz csak problémát. Létezik olyan, hogy vitamintoxicitás, más néven hipervitaminózis, ami akkor fordul elő, ha a szervezet vitaminszintje meghaladja a normál tartományt. Ennek oka általában a vitamin-kiegészítők túlzott bevitele. Bár szervezetünk jól fel van szerelve a változó mennyiségű tápanyag kezelésére, a határértékek túllépése káros hatásokhoz vezethet. A tünetek eleinte enyhék lehetnek, de súlyosabbá válhatnak, ha valaki folytatja a túlzott vitaminbevitelt.
A tünetek attól függően változnak, hogy melyik vitaminból visz be valaki túl sokat, de általánosan elmondható, hogy az enyhétől a súlyosig terjedhetnek. A fáradtság, hányinger és szédülés gyakori kezdeti tünetek. Ha figyelmen kívül hagyják ezeket a jeleket, súlyosabb szövődmények léphetnek fel, amik hatással lehetnek a szervek működésére és az általános egészségi állapotra. Az A-vitamin túladagolása például májkárosodáshoz vezethet, míg a túl sok D-vitamin kalciumfelhalmozódást okozhat a vérben, ami hányingert és veseproblémákat okozhat. Az E-vitamin túladagolása megzavarhatja a véralvadást, a K-vitamin túladagolása pedig befolyásolhatja a véralvadásgátló gyógyszereket.
„Megdöbbentő, hogy az USA-ban például évente ezerszámra vannak D-vitamin-túladagolási esetek, amivel orvoshoz kerül a beteg – mondta Csupor Dezső. – Nálunk szerintem ez nem jellemző. A zsírban oldódó vitaminokkal több kárt lehet tenni, az A-, a D-, az E- és a K-vitamin esetében, de ezeknél is extrém dózisokat kell szedni, hogy baj legyen. A C-vitaminnál ismert kockázat még a vesekőfokozó hatás. De nem akkor van baj, ha valaki véletlenül kettőt vesz be belőle, hanem akkor, ha tartósan nagyon magas mennyiséget szed.”
Szabályozatlan az étrendkiegészítő-piac
Aki arra apellálna, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás helyett mégis inkább étrend-kiegészítőkből viszi be a megfelelő vitaminmennyiséget, érdemes óvatosnak lennie: a piacon kapható termékek jogi szabályozása meglehetősen laza, így korántsem biztos, hogy az van bennük, amit rájuk írnak, és olyan mennyiségben is. Az étrend-kiegészítőkre nem vonatkoznak ugyanazok a szabályok, mint a gyógyszerekre, a hatósági ellenőrzés is szúrópróbaszerű, és jellemzően nem az összetételt, hanem a címkéken szereplő állításokat vizsgálják.
„A termékek nagyon nagy része étrend-kiegészítőként van a piacon, bár van néhány vitamin, ami gyógyszerként van forgalomban. Ha az utóbbiakról beszélünk, akkor nem kell ezen gondolkodni, hiszen a gyógyszerszabályozás olyan szintű, hogy ami a dobozra rá van írva, az biztos, hogy benne is van – mondta Csupor Dezső. – Az étrend-kiegészítő viszont nagyjából azon múlik, hogy a gyártó mennyire lelkiismeretes. Vagy tényleg azt teszi bele, amit ráír, és bevizsgáltatja a terméket valamilyen független laboratóriumban, vagy nem. Törvényi garancia, a forgalomba helyezést megelőző hatósági minőség-ellenőrzés és engedélyezés nincsen.”
Arra azért jellemzően nem kell számítani, hogy az ilyen rosszabb minőségű vitaminkészítményekben annyira sok lesz az összetevőkből, hogy vitamintoxicitást okozzon, valószínűleg inkább csak az ember pénztárcája bánja, ha megveszi az egyébként alacsony hatóanyagú terméket. Mindenesetre biztosabb és jobb megoldás az, ha inkább arra törekszünk, hogy a táplálkozásunkból vigyünk be minden szükséges vitamint a szervezetbe.