Oroszországban elvileg kész a rák elleni oltás, de tudományos bizonyítékot még nem nagyon mutattak fel

2024. december 19. – 21:05

Másolás

Vágólapra másolva

A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint orosz tudósok kifejlesztettek egy rák elleni mRNS-vakcinát, de sokan szkepticizmussal fogadták a hírt – írja a Newsweek. Az orosz közlemény szerint az oltás 2025 elejétől elérhető lesz.

A szkepticizmus egyik oka az, hogy egyelőre nem publikáltak semmiféle tanulmányt arról, hogy hogyan, milyen hatékonysággal működik a vakcina, és enélkül nehéz felmérni, hogy vajon mennyire érdemes reménykedni. A világon mindenhol próbálnak mRNS-alapú rákgyógyszert fejleszteni, így a hír nem a semmiből jött, is már ma is léteznek olyan oltások, amikkel olyan vírusok ellen lehet védekezni, amik gyakran rákkal járnak, mint például a HPV-oltás, de az új orosz szerről kevés az információ.

A kétely másik oka az, ahogy a TASZSZ-ban megjelent közlemény szerzői fogalmaznak, ugyanis annyit írnak, hogy rákellenes szer. De a ráknak sok típusa van, és elég kicsi a valószínűsége, hogy sikerült összerakni egy olyan vakcinát, ami az összes ellen ugyanolyan jól működik. Nem valószínű, hogy orosz tudósok valóban azt állítják, hogy minden rák ellen jó a vakcina, valószínűleg a megfogalmazás hibás.

Annyit tettek még hozzá a közleményben, hogy az mRNS-alapú vakcina személyre szabott rákterápiát jelent, ugyanis meg tudják tanítani vele az immunrendszernek, hogy behatolóként ismerje fel a rákos sejteket. A kutatások során tudósok azt próbálják meg elérni, hogy az oltás hatására sejtek idegen fehérjéket kezdjenek el termelni, hogy immunválaszt váltsanak ki, amivel az immunrendszer megjegyezné, hogy azt az idegen fehérjét termelő sejteket el kell pusztítani. Ehhez azonban szükség van a tumor elemzésére, így valójában minden betegnél más lehet a konkrét vakcina.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!